Poniedziałek, 19 II 2018 r.
Nr 32/2018 (2371)
indeks alfabetyczny |
A  B  C  D  E  F  G  H  I  J  K  L  Ł  M  N  O  P  R  S  Ś  T  U  W  V  Z  Ź  Ż 
wydanie z wybranego dnia | najczęściej czytane | najlepiej oceniane | zmień rozmiar czcionki | terminy i wydarzenia | kanał RSS
 


1 kwietnia 2011 r.

BCC: Pieniądze na rehabilitację niepełnosprawnych nie trafią do firm

Wdrożenie zapisów ustawy o finansach publicznych doprowadzi do niekorzystnych zmian w funkcjonowaniu systemu wsparcia osób niepełnosprawnych – ostrzega Business Centre Club. Pracodawcy, którzy zatrudniają, lub planują zatrudnić osoby niepełnosprawne, mogą w już przyszłym roku stracić wsparcie finansowe gwarantowane obecnie przez PFRON. Według BCC, utrata osobowości prawnej przez PFRON oznacza zniesienie społecznej kontroli nad środkami tego funduszu i stawia pod znakiem zapytania ich właściwe wydatkowanie.
 

Uwaga: artykuł który czytasz ma ponad 3 miesiące.

R E K L A M A

Organizacja pracodawców wyraziła zaniepokojenie wchodzącymi w życie 1 stycznia 2012 r. przepisami ustawy o finansach publicznych z 27 sierpnia 2009 r., odnoszącymi się do Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Zdaniem przedsiębiorców, spowodują one, że PFRON, który obecnie jest samodzielnym podmiotem prawnym dysponującym własnym budżetem, będzie funkcjonował na zasadzie funduszu celowego.

Jak podkreśla BCC, obecnie z dofinansowania z PFRON do pensji pracowników korzysta wielu pracodawców. Utrata osobowości prawnej przez fundusz będzie oznaczała zniesienie społecznej kontroli nad środkami, które pochodzą od przedsiębiorców-płatników. Przyjęte rozwiązanie, przeciw któremu protestuje BCC, niesie ze sobą ryzyko, że pracodawcy nie otrzymają takiego jak obecnie wsparcia przy zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Z kolei brak zachęt dla przedsiębiorców i uzależnienie dotacji dla firm od sytuacji budżetu państwa spowoduje spadek zatrudnienia niepełnosprawnych i poważne finansowe kłopoty firmy przystosowanych do zatrudniania osób z niepełnosprawnością.

– Przekształcenie funduszu w jednostkę budżetową może oznaczać, że w sytuacji problemów finansowych państwa zabraknie pieniędzy na realizację zadań z zakresu rehabilitacji osób niepełnosprawnych - zarówno zawodowej, jak i społecznej. Nie będzie po prostu instytucji gwarantującej, że środki przeznaczone na rehabilitację osób niepełnosprawnych trafią do zatrudniających je firm – przekonuje Zofia Żuk, kanclerz Loży Siedleckiej BCC.

Organizacja obawia się ponadto, że przekazanie oddziałów PFRON do samorządów wojewódzkich spowoduje dodatkowe koszty związane z przenoszeniem pracowników, jak też trudności w realizacji dotychczasowych zadań, zwłaszcza wcześniej zawartych umów. Wzrost kosztów spowoduje również konieczność wdrażania nowych systemów informatycznych.

Zdaniem BCC, wchodzące od przyszłego roku zmiany legislacyjne nie określają jasno, czym ma zajmować się biuro obsługi funduszu, a czym biuro obsługi pełnomocnika rządu ds. osób niepełnosprawnych, co może prowadzić do sporów kompetencyjnych i wątpliwości interpretacyjnych w kwestii zakresu działania obydwu tych jednostek.

T.Sz., BCCCopyright © TaxNet Sp. z o.o. w Tychach