Piątek, 19 I 2018 r.
Nr 14/2018 (2353)
indeks alfabetyczny |
A  B  C  D  E  F  G  H  I  J  K  L  Ł  M  N  O  P  R  S  Ś  T  U  W  V  Z  Ź  Ż 
wydanie z wybranego dnia | najczęściej czytane | najlepiej oceniane | zmień rozmiar czcionki | terminy i wydarzenia | kanał RSS
 


10 stycznia 2018 r.

Bezrobocie minimalnie w górę

Na koniec grudnia 2017 r. stopa bezrobocia wyniosła w Polsce 6,6 proc., co oznacza wzrost o 0,1 pkt proc. względem poprzedniego miesiąca – wynika ze wstępnych szacunków Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. W całej Unii Europejskiej niższym bezrobociem może pochwalić się obecnie 6 krajów.

R E K L A M A

Z nowych danych wynika, że w grudniu ubiegłego roku stopa bezrobocia była niższa o 1,6 pkt proc. rok do roku. Na koniec 2017 r. bez pracy pozostawało w sumie 1,08 mln Polaków.

„Wzrost stopy bezrobocia w grudniu 2017 roku w porównaniu do stanu z końca listopada wystąpił w 12 województwach i zamykał się w przedziale od 0,1 punktu procentowego do 0,3 punktu procentowego. Najsilniej (o 0,3 punktu procentowego) natężenie bezrobocia wzrosło w województwie opolskim, w którym wystąpił też zdecydowanie najsilniejszy procentowy wzrost liczby bezrobotnych, ale jednocześnie było jedynym województwem, w którym odnotowano wzrost liczby ofert pracy” – tłumaczy MRPiPS.

Jak wskazuje resort pracy, wzrost bezrobocia w końcówce ubiegłego roku był spowodowany przede wszystkim zakończeniem prac sezonowych w leśnictwie i ogrodnictwie, a także powrotami do ewidencji bezrobotnych osób po zakończeniu aktywnych form oraz umów na czas określony. Jednocześnie zmniejszyła się liczba ofert pracy, którymi dysponują urzędy pracy.

Nowe dane dotyczące bezrobocia opublikował też w tym tygodniu Eurostat. Zgodnie z unijną metodologią, w listopadzie 2017 r. w Polsce wskaźnik bezrobocia wyniósł 4,4 proc. Niższe bezrobocie zanotowały Czechy, Niemcy, Malta, Węgry, Wielka Brytania oraz Holandia.

mpCopyright © TaxNet Sp. z o.o. w Tychach