Piątek, 23 II 2018 r.
Nr 36/2018 (2375)
indeks alfabetyczny |
A  B  C  D  E  F  G  H  I  J  K  L  Ł  M  N  O  P  R  S  Ś  T  U  W  V  Z  Ź  Ż 
wydanie z wybranego dnia | najczęściej czytane | najlepiej oceniane | zmień rozmiar czcionki | terminy i wydarzenia | kanał RSS
 


16 marca 2017 r.

Bonusy dla emerytów nie rozwiążą problemów systemowych?

Premier Beata Szydło potwierdziła w tym tygodniu, że rząd rozważa m.in. wprowadzenie specjalnych premii dla emerytów, którzy przez określony czas nie będą korzystać z obniżonego wieku emerytalnego. Jak oceniają eksperci, propozycja jest dobra, ale nie rozwiąże problemów z odwróceniem reformy emerytalnej.

Uwaga: artykuł który czytasz ma ponad 3 miesiące.

R E K L A M A

Nowy pomysł zakłada wprowadzenie bonusu w wysokości 10 tys. zł dla emerytów – możliwego do uzyskania, jeśli przez dwa lata nie skorzystają z obniżonego wieku emerytalnego. Nowe rozwiązanie miałoby w założeniu w pewnej mierze zapobiec korzystaniu przez obywateli z prawa do przejścia na emeryturę w wieku 60 lat (kobiety) oraz 65 lat (mężczyźni).

– Najnowszy pomysł wypłaty bonusów za późniejsze przejście na emeryturę jest najlepszym spośród tych, które do tej pory zostały zaproponowane przez kręgi rządowe. Nie oczekujmy jednak cudów – takie rozwiązanie może wpłynąć na zmianę decyzji stosunkowo niewielkiego odsetka ubezpieczonych, a część pieniędzy trafi do tych, którzy i tak pracowaliby dłużej – komentuje ekspert Pracodawców RP, Łukasz Kozłowski.

Jak ocenia ekspert, nowe rozwiązanie nie będzie w stanie zrekompensować negatywnych dla gospodarki efektów obniżenia wieku emerytalnego. Kozłowski wskazuje również, że „gorzką zachętą” miałoby być przeliczanie wysokości emerytury tylko raz w ciągu życia. W konsekwencji płacone po przekroczeniu wieku emerytalnego składki stałyby się w rzeczywistości kolejnym podatkiem.

– Najnowszy pomysł „premii za wytrwałość” nie jest idealny, ale należy docenić to, iż sposób myślenia w kwestii zachęt do dłuższego pozostawania na rynku pracy ewoluuje we właściwym kierunku – dodaje Kozłowski.

mpCopyright © TaxNet Sp. z o.o. w Tychach