Piątek, 19 I 2018 r.
Nr 14/2018 (2353)
indeks alfabetyczny |
A  B  C  D  E  F  G  H  I  J  K  L  Ł  M  N  O  P  R  S  Ś  T  U  W  V  Z  Ź  Ż 
wydanie z wybranego dnia | najczęściej czytane | najlepiej oceniane | zmień rozmiar czcionki | terminy i wydarzenia | kanał RSS
 


12 września 2017 r.

Ceny w górę kolejny miesiąc z rzędu

W sierpniu br. ceny towarów i usług konsumpcyjnych wzrosły o 1,8 proc. rok do roku, a w porównaniu do poprzedniego miesiąca zmniejszyły się o 0,1 proc. – podał Główny Urząd Statystyczny. Eksperci oceniają, że wyższa inflacja najprawdopodobniej nie przełoży się w tym roku na decyzje Rady Polityki Pieniężnej ws. zmiany wysokości stóp procentowych.

Uwaga: artykuł który czytasz ma ponad 3 miesiące.

R E K L A M A

[kn_advert]

Jak informuje GUS, w poszczególnych grupach towarów oraz usług konsumpcyjnych zanotowano zróżnicowaną dynamikę cen. Ogółem inflacja wzrosła w sierpniu 2017 r. do 1,8 proc. w ujęciu rocznym. W stosunku do lipca br. wskaźnik okazał się jednak niższy o 0,1 proc.

– Inflacja zmniejsza dochody realne Polaków, szczególnie tych mniej zamożnych. Cały czas rosną, w ujęciu rocznym, ceny żywności. Na szczęście w okresie wakacyjnym zaobserwowaliśmy ich spadek w ujęciu miesięcznym – mówi główna ekonomistka Konfederacji Lewiatan, dr Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek.

Zgodnie ze szczegółowymi danymi, w największym stopniu na wskaźnik cen wpływ miały niższe ceny żywności (-0,7 proc.) oraz odzieży i obuwia (-2,5 proc.). Na wzrost wpłynęły natomiast przede wszystkim ceny transportu (+2 proc.).

Główna ekonomistka Lewiatana zakłada, że na koniec roku inflacja nie powinna przekroczyć poziomu 1,8 proc. w skali roku. Wskaźnik może jednak wzrosnąć, jeśli anomalie pogodowe (huragany) doprowadzą do zmniejszenia dostaw ropy naftowej w Stanach Zjednoczonych, co skutkowałoby wzrostem cen ropy na rynkach światowych.

– Bez względu na to, czy inflacja wyniesie 1,8 proc. czy będzie wyższa, Rada Polityki Pieniężnej na pewno w tym roku nie podwyższy sto procentowych. Kredytobiorcy mogą się nadal cieszyć z niższych rat spłacanych kredytów, ale oszczędzający nie mają co liczyć na wyższe oprocentowanie lokat – przewiduje dr Starczewska-Krzysztoszek.

mpCopyright © TaxNet Sp. z o.o. w Tychach