Wtorek, 20 II 2018 r.
Nr 33/2018 (2372)
indeks alfabetyczny |
A  B  C  D  E  F  G  H  I  J  K  L  Ł  M  N  O  P  R  S  Ś  T  U  W  V  Z  Ź  Ż 
wydanie z wybranego dnia | najczęściej czytane | najlepiej oceniane | zmień rozmiar czcionki | terminy i wydarzenia | kanał RSS
 


20 kwietnia 2017 r.

Delegowanie pracowników – nowe regulacje mogą uderzyć w polskie firmy

Komisja Europejska planuje zmienić zasady dotyczące delegowania pracowników za granicę. Po zmianie prawa delegowani pracownicy będą musieli mieć opłacone wszystkie składowe wynagrodzeń odpowiednich dla miejscowych specjalistów. Nowe regulacje będą prawdopodobnie oznaczać wzrost kosztów ponoszonych przez część polskich przedsiębiorstw.

Uwaga: artykuł który czytasz ma ponad 3 miesiące.

R E K L A M A

Z danych KE wynika, że tylko między 2010 a 2014 r. liczba delegowanych pracowników zwiększyła się o 45 proc. W samym 2014 r. do pracy w innym kraju członkowskim oddelegowanych zostało aż 1,9 mln pracowników. Najczęściej delegacje dotyczą budownictwa, przemysłu wytwórczego oraz sektora usług. Szacuje się, że co czwarty delegowany to pracownik z Polski.

Zgodnie z obecnymi propozycjami Brukseli, pracownicy delegowani mają mieć – po przekroczeniu granicy – opłacane wszystkie składowe wynagrodzenia specjalistów z miejsca, do którego zostali delegowani.

Jak ocenia Stefan Schwarz, prezes Inicjatywy Mobilności Pracy, w konsekwencji wzrosną koszty ponoszone przez pracodawców. Dużym problemem stać ma się również konieczność zapoznawania się z aktualnymi przepisami, obowiązującymi w poszczególnych państwach Unii Europejskiej.

– Zmiany w dyrektywie o delegowaniu pracowników, nad którą obecnie pracują już łącznie Parlament Europejski z Komisją, wpłyną bezpośrednio na działalność wszystkich polskich firm usługowych, które muszą wysyłać pracowników na jakiś czas za granicę – wskazał w rozmowie z agencją informacyjną Newseria Biznes Schwarz.

mpCopyright © TaxNet Sp. z o.o. w Tychach