Piątek, 19 I 2018 r.
Nr 14/2018 (2353)
indeks alfabetyczny |
A  B  C  D  E  F  G  H  I  J  K  L  Ł  M  N  O  P  R  S  Ś  T  U  W  V  Z  Ź  Ż 
wydanie z wybranego dnia | najczęściej czytane | najlepiej oceniane | zmień rozmiar czcionki | terminy i wydarzenia | kanał RSS
 


13 września 2017 r.

Delegowanie pracowników – propozycje KE mogą uderzyć w swobodę konkurencji

Proponowane przez Komisję Europejską regulacje dotyczące delegowania pracowników mogą prowadzić do ograniczenia swobody konkurencji na wspólnym rynku Unii Europejskiej – alarmuje Związek Przedsiębiorców i Pracodawców. Organizacja wskazuje, że efektem byłoby zdecydowane zmniejszenie możliwości świadczenia usług.

Uwaga: artykuł który czytasz ma ponad 3 miesiące.

R E K L A M A

[kn_advert]

Wątpliwości ekspertów ZPP wzbudziły propozycje Komisji Europejskiej ws. zmian w dyrektywie o pracownikach delegowanych. Plany modyfikacji znalazły się w niedawnym wniosku KE w zakresie rewizji dyrektywy 96/71/WE Parlamentu Europejskiego i Rady.

Komisja proponuje wprowadzenie do dyrektywy art. 2a, który przewidywałby, że w sytuacji, gdy zakładany lub rzeczywisty okres delegowania przekracza 24 miesiące – za państwo, w którym wykonywana jest normalnie praca, uważa się państwo członkowskie, na którego terytorium delegowany jest pracownik. Jak twierdzi ZPP, taka koncepcja jest całkowicie sprzeczna z konstrukcją delegowania pracowników, którego główną cechą jest tymczasowość.

Równie duże kontrowersje budzi planowana przez Brukselę zmiana art. 3, gdzie określone są wymogi ws. warunków zatrudnienia pracowników delegowanych. Zmiana miałaby polegać na rozszerzenia pojęcia „wynagrodzenia minimalnego” – ma ono obejmować wszystkie obowiązkowe elementy wynagrodzenia funkcjonujące w danym państwie.

„Przedstawiony projekt zmiany dyrektywy 96/71/WE może prowadzić do ograniczenia swobody konkurencji na wspólnym rynku Unii Europejskiej, poprzez znaczne zmniejszenie możliwości świadczenia usług. W rezultacie uderza nie tylko w podstawy wspólnego rynku jako takiego, ale również w określone grupy przedsiębiorców z konkretnego regionu Europy” – twierdzi ZPP.

mpCopyright © TaxNet Sp. z o.o. w Tychach