Piątek, 19 I 2018 r.
Nr 14/2018 (2353)
indeks alfabetyczny |
A  B  C  D  E  F  G  H  I  J  K  L  Ł  M  N  O  P  R  S  Ś  T  U  W  V  Z  Ź  Ż 
wydanie z wybranego dnia | najczęściej czytane | najlepiej oceniane | zmień rozmiar czcionki | terminy i wydarzenia | kanał RSS
 


17 maja 2017 r.

E-zaświadczenia lekarskie – będzie nowy sposób uwierzytelniania

Prezydent Andrzej Duda podpisał w tym tygodniu nowelizację wprowadzającą nowy sposób uwierzytelniania zaświadczeń lekarskich (tzw. L4) wystawianych w elektronicznej formie. Ustawodawcy liczą na to, że wprowadzenie ułatwienia będzie skutkować zwiększeniem liczby wystawianych e-zaświadczeń. Papierowe zaświadczenia można będzie wystawiać do połowy 2018 r.

Uwaga: artykuł który czytasz ma ponad 3 miesiące.

R E K L A M A

Zgodnie z podpisaną przez prezydenta nowelą, zaświadczenia w formie elektronicznej można będzie wystawiać także – poprzez potwierdzenie pochodzenia i integralności danych – za pośrednictwem systemu teleinformatycznego, który zostanie bezpłatnie udostępniony lekarzom przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

Obecnie e-zaświadczenia lekarskie muszą być opatrywane kwalifikowanym podpisem elektronicznym albo podpisem potwierdzonym profilem ePUAP.  Oba rozwiązania nie cieszą się dużą popularnością wśród lekarzy, a powodem jest m.in. konieczność poniesienia dodatkowych kosztów. Sytuację zmienić ma nowelizacja przepisów i wprowadzenie nowego sposobu uwierzytelniania.

„Przyjęte zmiany będą pozwalały na wystawianie zaświadczeń lekarskich w formie elektronicznej przy wykorzystaniu systemu teleinformatycznego ZUS udostępnianego nieodpłatnie przez ZUS. Z uwagi na konieczność dostosowania przez ZUS systemu teleinformatycznego, tak aby umożliwić wprowadzenie nowego sposobu uwierzytelniania zaświadczeń lekarskich wystawianych w formie elektronicznej, przyjęto iż nowo wprowadzane regulacje będą obowiązywać od dnia 1 grudnia 2017 r.” – wyjaśnia prezydencka kancelaria.

Zaświadczenia w formie papierowej będą mogły być wystawiane do 30 czerwca 2018 r.

Wprowadzenie zmian przewiduje ustawa z 21 kwietnia 2017 r. o zmianie ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa oraz ustawy o zmianie ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa oraz niektórych innych ustaw. Nowelizacja została podpisana przez prezydenta 15 maja br.

Większość nowych przepisów wejdzie w życie 1 grudnia 2017 r.

Z nowelą można się zapoznać tutaj.

mpCopyright © TaxNet Sp. z o.o. w Tychach