Piątek, 23 II 2018 r.
Nr 36/2018 (2375)
indeks alfabetyczny |
A  B  C  D  E  F  G  H  I  J  K  L  Ł  M  N  O  P  R  S  Ś  T  U  W  V  Z  Ź  Ż 
wydanie z wybranego dnia | najczęściej czytane | najlepiej oceniane | zmień rozmiar czcionki | terminy i wydarzenia | kanał RSS
 


10 sierpnia 2017 r.

Emerytury i renty 2017: Ważny projekt ws. emerytur przyznawanych z urzędu

Emerytury przyznane z urzędu mają zostać objęte przepisami dotyczącymi gwarancji kwoty najniższego świadczenia – takie zmiany zakłada rządowy projekt, który został już przekazany do Sejmu. Nowe rozwiązanie ma zostać wprowadzone wraz z wyrównaniem od 1 marca 2017 r.

Uwaga: artykuł który czytasz ma ponad 3 miesiące.

R E K L A M A

Od początku marca br. wysokość najniższej emerytury, renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy oraz renty rodzinnej wynosi 1000 zł. W przypadku renty z tytułu częściowej niezdolności do pracy jest to 750 zł, a wysokość renty socjalnej to 840 zł.

Obecnie gwarancja najniższej emerytury nie obejmuje wszystkich świadczeń przyznanych z urzędu zamiast renty z tytułu niezdolności do pracy. W odniesieniu do emerytur przyznanych z urzędu (zamiast rent z tytułu niezdolności do pracy) osobom, które nie mają odpowiedniego stażu pracy (20/22 lat dla kobiet oraz 25 lat dla mężczyzn), funkcjonuje tylko gwarancja wysokości pobieranej dotychczas renty.

W przekazanym do Sejmu projekcie rząd zaproponował objęcie takich emerytur gwarancją najniższego świadczenia na poziomie 1000 lub 750 zł – w zależności od tego, czy zamianie na emeryturę podlegała renta z tytułu całkowitej czy częściowej niezdolności do pracy.

„Takie rozwiązanie zapobiegnie zróżnicowaniu wysokości świadczeń w zależności od daty przyznania emerytury z urzędu oraz uporządkuje obecnie obowiązujące rozwiązania, zapewniając jednocześnie minimalną gwarancję wysokości emerytury z urzędu odpowiednio na poziomie pobieranej wcześniej renty z tytułu niezdolności do pracy” – czytamy w uzasadnieniu projektu.

Wprowadzenie zmian przewiduje rządowy projekt ustawy o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz ustawy o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych. Projekt trafił do Sejmu 9 sierpnia 2017 r.

Nowelizacja ma wejść w życie po 14 dniach od ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.

Z projektem można się zapoznać tutaj.

mpCopyright © TaxNet Sp. z o.o. w Tychach