Wtorek, 20 II 2018 r.
Nr 33/2018 (2372)
indeks alfabetyczny |
A  B  C  D  E  F  G  H  I  J  K  L  Ł  M  N  O  P  R  S  Ś  T  U  W  V  Z  Ź  Ż 
wydanie z wybranego dnia | najczęściej czytane | najlepiej oceniane | zmień rozmiar czcionki | terminy i wydarzenia | kanał RSS
 


10 listopada 2017 r.

Emerytury i renty 2018: Ważne zmiany ws. emerytur przyznawanych z urzędu

W najbliższych tygodniach wejdzie w życie nowelizacja dotycząca emerytur przyznanych z urzędu zamiast renty z tytułu niezdolności do pracy. Sprawa dotyczy osób, które nie posiadają odpowiedniego stażu pracy. Świadczeniobiorcy ci zostaną objęci gwarancją wysokości kwoty najniższego świadczenia na poziomie 1000 lub 750 zł. Nowela została już podpisana przez prezydenta Andrzeja Dudę i czeka obecnie na publikację w Dzienniku Ustaw.

Uwaga: artykuł który czytasz ma ponad 3 miesiące.

R E K L A M A

„Podstawowym celem ustawy jest objęcie emerytur przyznanych z urzędu zamiast renty z tytułu niezdolności do pracy, przysługujących osobom, które nie posiadają odpowiedniego stażu pracy, wynoszącego 20 lat (przed dniem 1 października 2017 r. – 22 lata) dla kobiet i 25 lat dla mężczyzn, gwarancją wysokości kwoty najniższego świadczenia. Emerytury te były dotychczas objęte jedynie gwarancją wysokości dotychczas pobieranej renty z tytułu niezdolności do pracy” – czytamy w komunikacie prezydenckiej kancelarii.

Zgodnie z nowelą, emerytury przyznane z urzędu osobom, które pobierały rentę z tytułu niezdolności do pracy i nie miały wymaganego stażu pracy, zostaną podwyższone do 1000 zł (osoby pobierające rentę z tytułu całkowitej niezdolności do pracy) lub 750 zł (osoby pobierające rentę z tytułu częściowej niezdolności do pracy).

Jak wskazują ustawodawcy, wprowadzone rozwiązanie zapobiegnie różnicowaniu świadczeń w zależności od daty przyznawania emerytury z urzędu i doprowadzi do uporządkowania obecnych rozwiązań.

„Wysokość emerytury zostanie ustalona z urzędu w najbliższym terminie waloryzacji, tj. z dniem 1 marca 2018 r., z wyrównaniem od dnia 1 marca 2017 r.” – tłumaczy prezydencka kancelaria.

Zmiany wprowadza ustawa z 29 września 2017 r. o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz ustawy o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych. Nowela została podpisana przez prezydenta 6 listopada br.

Nowe przepisy wejdą w życie po 14 dniach od ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.

Z nowelizacją można się zapoznać tutaj.

mpCopyright © TaxNet Sp. z o.o. w Tychach