Wtorek, 20 II 2018 r.
Nr 33/2018 (2372)
indeks alfabetyczny |
A  B  C  D  E  F  G  H  I  J  K  L  Ł  M  N  O  P  R  S  Ś  T  U  W  V  Z  Ź  Ż 
wydanie z wybranego dnia | najczęściej czytane | najlepiej oceniane | zmień rozmiar czcionki | terminy i wydarzenia | kanał RSS
 


13 czerwca 2017 r.

Górnictwo kosztuje Polskę ok. 6 mld zł rocznie

W latach 2007-2015 państwo polskie wsparło branżę górniczą środkami w wysokości 65,7 mld zł – wynika z nowego raportu Najwyższej Izby Kontroli. Jednocześnie sektor ten zapewnił środki o zbliżonej wartości z tytułu płatności publicznoprawnych. Jak ocenia NIK, w poprzednich latach nie wykorzystano szans, jakie branży górniczej dawała dobra koniunktura na węgiel kamienny.

Uwaga: artykuł który czytasz ma ponad 3 miesiące.

R E K L A M A

Kontrolerzy NIK sprawdzili, jak realizowany był i jakie efekty przyniósł rządowy „Program działalności górnictwa węgla kamiennego w Polsce w latach 2007-2015”. W raporcie pokontrolnym wskazano, że w tym czasie nie wykorzystano szans, jakie górnictwu dawały efekty poprzednich reform oraz dobra koniunktura rynkowa.

„Pogarszająca się od 2012 r. koniunktura wykazała niezdolność trzech największych producentów do prowadzenia rentownej działalności oraz całkowity brak przygotowania na spadek cen i popytu na węgiel. Należy zauważyć, że średnie ceny węgla w 2015 r. były jednak o 36 proc. wyższe od cen w roku 2007, kiedy to górnictwo osiągało dodatnie wyniki finansowe” – wskazuje NIK.

Zgodnie z wyliczeniami analityków NIK, w tym okresie czasu łączna wartość wsparcia dla górnictwa (w różnych formach) wyniosła w sumie ok. 65,7 mld zł. Zdecydowaną większość tej sumy (58,4 mld zł) stanowiły koszty pokrycia niedoboru środków Funduszu Ubezpieczeń Społecznych na wypłaty emerytur i rent górniczych.

„W tym samym czasie wartość płatności publicznoprawnych podmiotów sektora górnictwa była porównywalna i wyniosła ok. 64,5 mld zł” – podaje NIK.

mpCopyright © TaxNet Sp. z o.o. w Tychach