Piątek, 16 II 2018 r.
Nr 31/2018 (2370)
indeks alfabetyczny |
A  B  C  D  E  F  G  H  I  J  K  L  Ł  M  N  O  P  R  S  Ś  T  U  W  V  Z  Ź  Ż 
wydanie z wybranego dnia | najczęściej czytane | najlepiej oceniane | zmień rozmiar czcionki | terminy i wydarzenia | kanał RSS
 


12 października 2017 r.

Handel w niedziele – pracodawcy proponują nowelę Kodeksu pracy

Do Kodeksu pracy powinien zostać wprowadzony przepis gwarantujący pracownikom handlu dwie wolne niedziele w okresie kolejnych 4 tygodni – twierdzi Konfederacja Lewiatan. Ta zrzeszająca pracodawców organizacja uważa, że takie rozwiązanie mogłoby być wprowadzone zamiast sztywnego zakazu handlu w czasie dwóch niedziel w danym miesiącu.

Uwaga: artykuł który czytasz ma ponad 3 miesiące.

R E K L A M A

W Sejmie trwają obecnie prace nad projektem ws. ograniczenia możliwości handlu w niedziele. W obywatelskim projekcie, który ma duże szanse na wdrożenie w życie, założono, że w efekcie pracownicy handlu będą mieć zapewnione co najmniej dwie wolne niedziele w miesiącu.

Przedsiębiorcy reprezentowani przez Konfederację Lewiatan proponują alternatywne rozwiązanie – zapewnienie poprzez nowelizację Kodeksu pracy dwóch wolnych niedziel w okresie kolejnych 4 tygodni.

– To rozwiązanie pozwala osiągnąć ten sam cel, co wprowadzenie zakazu handlu w dwie niedziele w miesiącu, bez ponoszenia wskazanych negatywnych konsekwencji gospodarczych i społecznych – godzi bowiem potrzeby pracowników handlu i konsumentów. Biorąc pod uwagę, że 90 proc. osób pracujących w handlu sieciowym i sieciach kupieckich jest zatrudnionych na podstawie umowy o pracę, najlepszą gwarancją ich czasu wolnego będzie modyfikacja Kodeksu pracy – uważa ekspert Konfederacji Lewiatan, Krzysztof Kajda.

Zdaniem Kajdy, nowela Kodeksu pracy byłaby łatwiejszym rozwiązaniem, a efekty funkcjonowania nowego ograniczenia mogłyby być monitorowane przez Radę Dialogu Społecznego.

mpCopyright © TaxNet Sp. z o.o. w Tychach