Wtorek, 20 II 2018 r.
Nr 33/2018 (2372)
indeks alfabetyczny |
A  B  C  D  E  F  G  H  I  J  K  L  Ł  M  N  O  P  R  S  Ś  T  U  W  V  Z  Ź  Ż 
wydanie z wybranego dnia | najczęściej czytane | najlepiej oceniane | zmień rozmiar czcionki | terminy i wydarzenia | kanał RSS
 

B / Biuro Informacji Gospodarczej - (16) 

 • 8 lutego 2011 r.
  Mniejszy popyt na kredyty, mniej raportów o zadłużeniu
  590 tys. raportów o przeterminowanym zadłużeniu przedsiębiorców i konsumentów udostępnił w styczniu BIG InfoMonitor. Ogółem w pierwszym miesiącu tego roku udostępnionych zostało blisko 1,8 mln raportów, o ponad jedną piątą więcej niż w analogicznym okresie 2010 r. Najbardziej – o blisko 170 proc. - wzrosła liczba raportów monitorujących spłatę bieżących zobowiązań kredytowych.  
 • 15 grudnia 2010 r.
  Raporty o zadłużeniu: Wzrost o blisko 30 proc.
  W ciągu jedenastu miesięcy tego roku banki pobrały z Biura Informacji Kredytowej o 28,4 proc. więcej raportów o zadłużeniu i spłacaniu kredytów niż w całym ubiegłym roku. Podobny wzrost liczby raportów odnotował BIG InfoMonitor, który szacuje, że do końca bieżącego roku wyda ich łącznie 7 mln.  
 • 18 sierpnia 2010 r.
  Biura podróży w rejestrze dłużników
  Sprawdzenie w rejestrze dłużników firmy, z którą wyjeżdża się na wakacje, może być skutecznym sposobem ustrzeżenia się przed niesolidnym biurem podróży – zwraca uwagę Biuro Informacji Gospodarczej InfoMonitor. Pobierając raport o przedsiębiorcy można dowiedzieć się, czy dany operator nie został dopisany do „czarnej listy” i tym samym zminimalizować ryzyko wyjazdu z nierzetelnym tour-operatorem.
 • 13 lipca 2010 r.
  Rośnie liczba raportów o dłużnikach
  Ilość nowo udzielanych kredytów jest niższa niż przed rokiem, ale ilość raportów zamawianych przez banki w BIK w celu oceny zdolności kredytowej jest wyższa – podał BIG InfoMonitor. Banki obecnie rzadko udzielają kredytów bez zbadania historii kredytowej wnioskodawcy, dlatego coraz częściej, wykorzystując dane przechowywane w biurach informacji kredytowej, sporządzają oceny punktowe (tzw. scoringi) do obliczania zdolności i wiarygodności kredytowej. Trudniej o kredyty, ale jeśli straty banków na źle udzielonych kredytach będą mniejsze, jest nadzieja, że stanieją – pociesza Infomonitor.
 • 15 czerwca 2010 r.
  Nowelizacja ustawy o BIG już obowiązuje
  14 czerwca weszła w życie zmieniona ustawa o udostępnianiu informacji gospodarczych i wymianie danych gospodarczych. Dzięki nowym przepisom konsumenci zyskali uprawnienia dotychczas zagwarantowane jedynie dla przedsiębiorstw i instytucji publicznych – mogą odzyskiwać należności, wpisując swoich dłużników do Biur Informacji Gospodarczej (BIG). Dostęp do usług świadczonych przez Biura Informacji Gospodarczej otrzymały również firmy skupujące długi – tzw. wierzyciele wtórni, czyli firmy windykacyjne, faktoringowe oraz fundusze sekurytyzacyjne.
 • 11 maja 2010 r.
  Jedna czwarta gmin obawia się spadku dochodów w 2010 r.
  Znaczna część gmin przewiduje pogorszenie swojej sytuacji finansowej w bieżącym roku – wynika z badania przeprowadzonego na zlecenie Biura Informacji Gospodarczej InfoMonitor. Jeden na cztery badane samorządy deklarował, że dochody gminy w 2010 roku zmniejszą się w stosunku do roku ubiegłego. Jednocześnie tylko 12 proc. polskich gmin uznaje swoją sytuację finansową za złą.
 • 30 kwietnia 2010 r.
  Listy dłużników – straszak dostępny nie tylko dla firm
  Nowa ustawa o udostępnianiu informacji gospodarczych i wymianie danych gospodarczych została podpisana przez pełniącego obowiązki prezydenta - marszałka Sejmu Bronisława Komorowskiego. Wkrótce więc, dzięki jej zapisom konsumenci zyskają uprawnienia dotychczas zagwarantowane jedynie dla przedsiębiorstw i instytucji publicznych – będą mogli wpisywać swoich dłużników do ewidencji Biur Informacji Gospodarczej (BIG). Dostęp do usług BIG-ów otrzymali również wierzyciele wtórni: firmy windykacyjne, faktoringowe oraz fundusze sekurytyzacyjne.
 • 11 marca 2010 r.
  Grupa Lotos sprawdzi kontrahentów
  Dostęp do 4 mln informacji o przeterminowanym zadłużeniu ma zyskać Grupa Kapitałowa LOTOS SA dzięki umowie z InfoMonitorem Biurem Informacji Gospodarczej. Celem współpracy jest minimalizacja ryzyka biznesowego poprzez sprawdzanie wiarygodności finansowej kontrahentów. Dzięki temu korporacja z branży paliwowej uniknie problemów z nieuczciwymi i niewypłacalnymi partnerami biznesowymi.
 • 9 lutego 2010 r.
  Prawie 2 mln raportów kredytowych w styczniu
  Firmy gromadzące informacje o zobowiązaniach klientów banków - BIK i BIG InfoMonitor – opublikowały dane na temat liczby raportów kredytowych udostępnionych w styczniu 2010 r. Łącznie te dwie instytucje przekazały bankom i blisko 2 mln raportów.
 • 7 października 2009 r.
  Windykatorzy przekażą informacje o dłużnikach do biur informacji gospodarczej
  Planowana nowelizacja ustawy o udostępnianiu informacji gospodarczych, nad którą pracuje sejmowa komisja gospodarki, pozwoli firmom windykacyjnym na przekazywanie informacji o dłużnikach do biur informacji gospodarczej. Możliwość przekazywania informacji do BIG zyskają wszyscy wierzyciele wtórni. Zmiana ustawy usprawni przepływ informacji o dłużnikach na rynku i zwiększy skuteczność odzyskiwania należności – ocenia InfoMonitor.
 • 3 czerwca 2009 r.
  10 mld zł zaległych zobowiązań
  Blisko 10 mld zł wynosi ogólna kwota przeterminowanych zobowiązań, ze spłatą należności zalega w Polsce 1,36 miliona osób – wynika z najnowszego raportu InfoDług, opublikowanego przez InfoMonitor Biuro Informacji Gospodarczej S.A. W ciągu dwóch lat, czyli od momentu, kiedy rozpoczęto publikację raportu, kwota zaległych zobowiązań wzrosła dwukrotnie.
 • 22 kwietnia 2009 r.
  Informacje o dłużnikach będą łatwiej dostępne
  Możliwość przekazywania informacji o zaległych zobowiązaniach przez wszystkich wierzycieli, a nie tylko przedsiębiorców, usprawnienie współpracy między biurami informacji gospodarczej (BIG) a Biurem Informacji Kredytowej (BIK) oraz lepsza ochrona wierzycieli – to najważniejsze rozwiązania zawarte w projekcie ustawy o udostępnianiu informacji gospodarczych przyjętym przez rząd.
 • 16 kwietnia 2009 r.
  Dłużnicy alimentacyjni z 1200 gmin w Centralnej Ewidencji Dłużników
  Tysiąc dwieście gmin w Polsce podpisało umowę z InfoMonitorem Biurem Informacji Gospodarczej S.A. w sprawie przekazywania danych dłużników alimentacyjnych. Jak wynika z danych zgromadzonych dotychczas przez InfoMonitor, w całej Polsce dłużnicy alimentacyjni zalegają łącznie na kwotę ponad 180 mln zł.
 • 15 stycznia 2009 r.
  Pierwsi gminni dłużnicy w bazie InfoMonitora
  Gminy rozpoczęły przekazywanie informacji o dłużnikach alimentacyjnych do Centralnej Ewidencji Dłużników InfoMonitora Biura Informacji Gospodarczej. Jedną z pierwszych gmin jest Szczecin, który przekazał dotychczas najwięcej informacji o osobach niewywiązujących się z obowiązku płacenia alimentów. Dłużnik, który trafił do ewidencji, będzie miał problem z uzyskaniem kredytu w banku, zakupem telefonu komórkowego czy usług telewizji oraz z zakupami na raty.
 • 27 listopada 2008 r.
  8 mld zł zaległego zadłużenia Polaków
  Łączna kwota zaległych płatności klientów podwyższonego ryzyka w Polsce wyniosła w listopadzie br. 8,12 mld zł — wynika z najnowszego raportu InfoDług, publikowanego cyklicznie przez InfoMonitor Biuro Informacji Gospodarczej SA. W ostatnim kwartale kwota ta rosła dwukrotnie szybciej niż średnio w poprzednich pięciu kwartałach. O 5 proc., do blisko 1,3 mln, wzrosła liczba osób, które zalegają z płatnościami powyżej 60 dni. Średnia kwota zaległego zadłużenia wzrosła przez ostatni kwartał o 10 proc., do 6425 zł.
 • 22 września 2008 r.
  Na listy dłużników za niezapłacone alimenty
  Związek Banków Polskich przypomina, że od 1 października samorządy będą mogły przekazywać do biur informacji gospodarczej dane osób, które od co najmniej sześciu miesięcy nie zapłaciły alimentów. Za pośrednictwem jednego z nich — InfoMonitora — dane trafią do Biura Informacji Kredytowej, z którym współpracują praktycznie wszystkie polskie banki oraz SKOK-i. Dla tych, którzy nie płacą alimentów, może to oznaczać trudności przy staraniu się o kredyt.

Copyright © TaxNet Sp. z o.o. w Tychach