Piątek, 19 I 2018 r.
Nr 14/2018 (2353)
indeks alfabetyczny |
A  B  C  D  E  F  G  H  I  J  K  L  Ł  M  N  O  P  R  S  Ś  T  U  W  V  Z  Ź  Ż 
wydanie z wybranego dnia | najczęściej czytane | najlepiej oceniane | zmień rozmiar czcionki | terminy i wydarzenia | kanał RSS
 

T / turystyka - (27) 

 • 30 marca 2011 r.
  Timesharing w Polsce – założenia do projektu ustawy
  Rząd przyjął założenia do projektu nowej ustawy o timesharingu, czyli wynajmie nieruchomości w celach turystycznych. W dokumencie przewidziano wprowadzenie lepszej ochrony praw konsumentów. Potrzeba przygotowania założeń wnika z konieczności wdrożenia do polskiego prawa przepisów nowej regulacji unijnej w tym zakresie.  
 • 12 października 2010 r.
  Usługi turystyczne: Nowe stawki dla sumy gwarancji bankowej lub ubezpieczeniowej
  Najpóźniej 17 grudnia 2010 r. zaczną obowiązywać przepisy nowego rozporządzenia Ministerstwa Finansów w sprawie minimalnej wysokości sumy gwarancji bankowej lub ubezpieczeniowej wymaganej w związku z działalnością wykonywaną przez organizatorów turystyki i pośredników turystycznych. Zmiany są konsekwencją wejścia w życie uchwalonej 29 kwietnia 2010 r. nowelizacji ustawy o usługach turystycznych oraz o zmianie ustawy - Kodeks wykroczeń.
 • 28 września 2010 r.
  Turystyka: Unijne nagrody dla najlepszych ośrodków
  Ośrodkom turystycznym z całej Europy przyznano tytuł „modelowego europejskiego ośrodka turystyki wodnej 2010”. Nagrodę EDEN (ang. European Destination of Excellence, europejski modelowy ośrodek turystyczny) otrzymały regiony i miejscowości w dwudziestu pięciu krajach członkowskich i kandydujących do UE, w tym w Polsce.
 • 20 września 2010 r.
  Lepsza ochrona klientów biur podróży
  17 września weszła w życie nowelizacja ustawy o usługach turystycznych. Wprowadza ona m.in. nowe zasady składania reklamacji, większą ochronę konsumentów na wypadek niewypłacalności organizatora, a także kary dla nieuczciwych pilotów wycieczek. Jednym z powodów wprowadzenia nowych rozwiązań był niewystarczająco skuteczny system zabezpieczeń finansowych na rzecz klientów. W Polsce działa blisko 3,1 tys. organizatorów turystyki i pośredników turystycznych.
 • 18 sierpnia 2010 r.
  Biura podróży w rejestrze dłużników
  Sprawdzenie w rejestrze dłużników firmy, z którą wyjeżdża się na wakacje, może być skutecznym sposobem ustrzeżenia się przed niesolidnym biurem podróży – zwraca uwagę Biuro Informacji Gospodarczej InfoMonitor. Pobierając raport o przedsiębiorcy można dowiedzieć się, czy dany operator nie został dopisany do „czarnej listy” i tym samym zminimalizować ryzyko wyjazdu z nierzetelnym tour-operatorem.
 • 3 sierpnia 2010 r.
  Rozwój Polski Wschodniej: Promocja turystyki
  Wzrost zainteresowania ofertą turystyczną pięciu województw wschodniej Polski: warmińsko-mazurskiego, podlaskiego, lubelskiego, podkarpackiego oraz świętokrzyskiego – to cel projektu  „Promocja zrównoważonego rozwoju turystyki”, współfinansowanego z Programu Rozwój Polski Wschodniej (PO RPW). Kampania skierowana jest przede wszystkim do turystów z Polski, Niemiec i Ukrainy.
 • 22 lipca 2010 r.
  Timesharing - ostrzeżenia ECK
  Timesharing, czyli nabycie przez konsumenta prawa do korzystania z budynku lub pomieszczenia mieszkalnego w oznaczonym czasie każdego roku, które wiąże się z przyjęciem zobowiązania do zapłaty przedsiębiorcy ryczałtowego wynagrodzenia, nie zawsze jest atrakcyjną ofertą. Europejskie Centrum Konsumenckie wyjaśnia, czym jest timesharing i na co należy uważać, by nie dać się oszukać.
 • 1 lipca 2010 r.
  Turystyka – KE chce utrzymać atrakcyjność Europy
  W 2008 r. Europę odwiedziło 370 mln turystów z całego świata, co stanowi ponad 40 proc. wszystkich odbytych podróży. Szybko zmieniająca się światowa gospodarka wpływa jednak na sektor turystyczny, znacząco oddziałując na decyzje turystów i na rynki ich krajów pochodzenia. Z tego powodu Komisja Europejska zamierza promować konkurencyjność sektora turystyki oraz wizerunek Europy jako wyjątkowego kierunku turystycznego.
 • 23 kwietnia 2010 r.
  Turystyka i wypoczynek w gospodarstwach domowych w 2009 roku
  W październiku 2009 roku Główny Urząd Statystyczny przeprowadził kolejne badanie modułowe gospodarstw domowych, poświęcone problematyce turystyki i wypoczynku. Wśród podstawowych celów badania wymienić należy: poznanie sposobów spędzenia czasu przeznaczonego na wypoczynek, preferowanych przez członków badanych gospodarstw domowych, poznanie planów urlopowych, ocenę stopnia uczestnictwa gospodarstw domowych i ich członków w wyjazdach turystycznych, oszacowanie poziomu wydatków przeznaczonych na ten cel, a także próbę wyjaśnienia powodów nieuczestniczenia w wyjazdach turystycznych. Zadaniem GUS było też ustalenie poziomu wyposażenia gospodarstw domowych w sprzęt turystyczny i oszacowanie wydatków poniesionych w ostatnim roku na zakup i konserwację tego sprzętu. Badanie dotyczyło wyjazdów w okresie 1 X 2008 r. – 30 IX 2009 r.
 • 2 marca 2010 r.
  Niedozwolone klauzule w umowach turoperatorów
  UOKiK wydał cztery decyzje, w których zakwestionował postanowienia stosowane w umowach z klientami przez biura podróży. Decyzje mają przypomnieć konsumentom, którzy już teraz korzystają z wakacyjnych ofert first minute, że nie w każdym przypadku wcześniej znaczy taniej. Przed wyborem oferty warto sprawdzić cenę wyjazdu i opłaty dodatkowe, ale również zajrzeć do rejestru klauzul niedozwolonych. W tej chwili w rejestrze znajduje się 1849 klauzul, z czego ponad 600 dotyczy turystyki.
 • 19 stycznia 2010 r.
  TNS OBOP: Zakup usług turystycznych poprzedza internetowy rekonesans
  63 proc. osób, które dokonały zakupu w tradycyjnym biurze podróży, przyznaje, że w trakcie poszukiwania odpowiednich dla siebie wakacji korzysta z informacji znalezionych online – wynika z badań, zrealizowanych przez TNS OBOP przy współpracy z Google Polska i biurami podróży. To pierwsze tego typu badanie, przeprowadzone wyłącznie na grupie Polaków, którzy kupują w tradycyjnych biurach podróży.
 • 28 października 2009 r.
  Lepsza ochrona klientów biur turystycznych
  Wprowadzenie skutecznego systemu zabezpieczeń finansowych na rzecz klientów biur podróży oraz liberalizacja warunków prowadzenia działalności związanej z organizowaniem imprez turystycznych zakłada rządowy projekt zmian ustawy o usługach turystycznych oraz ustawy Kodeks wykroczeń. Nowe przepisy mają się przyczynić do podniesienia poziomu ochrony klientów korzystających z usług turystycznych.
 • 9 października 2009 r.
  Kara dla Triady
  Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów nałożyła karę ponad 4,2 mln zł na biuro podróży Triada za nieprzestrzeganie obowiązków związanych z informowaniem konsumentów o zmianie kosztów wyjazdów turystycznych. UOKiK stale monitoruje rynek organizatorów turystyki. Efektem jest 10 decyzji wydanych w ostatnim czasie.
 • 13 sierpnia 2009 r.
  Unijne środki na promocję turystyki
  Polska Organizacja Turystyczna (POT) otrzyma blisko 142 mln zł na dofinansowanie projektu „Promujmy Polskę Razem”. Będzie on realizowany w latach 2009-2012 w ramach działania 6.3 „Promocja turystycznych walorów Polski” Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka. Umowę z beneficjentem podpisał wiceminister gospodarki.
 • 28 lipca 2009 r.
  InfoMonitor: Biura podróży w ewidencji dłużników
  Jak podaje InfoMonitor Biuro Informacji Gospodarczej, w bazie tej firmy znajdują się aktualnie 62 informacje gospodarcze o zadłużeniu podmiotów z branży turystycznej. Są wśród nich biura podróży i firmy sprzedające ich ofertę. Łączne zadłużenie branży odnotowane w InfoMonitorze wynosi 1 mln 652 tys. zł.
 • 10 lipca 2009 r.
  UOKiK sprawdza spółkę Amedeus
  Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów wszczął postępowanie przeciwko spółce Amadeus Polska, która jest największym w kraju przedsiębiorcą branży elektronicznej dystrybucji produktów i usług turystycznych za pośrednictwem globalnego komputerowego systemu dystrybucyjnego – GDS. UOKiK podejrzewa, że firma narzuca nieuczciwe ceny kontrahentom, co może ograniczać konkurencję.
 • 8 kwietnia 2009 r.
  UOKiK: Wzrost kursów walut nie zawsze podniesie koszt wypoczynku
  Wahania kursów walut mogą być zmartwieniem nie tylko dla osób spłacających kredyty hipoteczne. Również wakacyjny wyjazd za granicę może okazać się droższy niż wcześniej planowano. UOKiK przypomina o prawach konsumentów korzystających z usług biur podróży.
 • 10 marca 2009 r.
  Turystyka w UE-27: Niewielki spadek liczby noclegów w hotelach
  1 mld 578 mln euro wydali podróżni w Unii Europejskiej na zakwaterowanie w hotelach i podobnych obiektach noclegowych w 2008 r. - poinformował Eurostat. Oznacza to spadek o 0,5 proc. w porównaniu z rokiem poprzednim, po wzroście 3,4 proc. w 2007 r. i 2,9 proc. w roku 2006. Liczba nocy spędzonych w hotelach przez mieszkańców w ich własnym kraju w 2008 r. nie zmieniła się, natomiast liczba noclegów nierezydentów spadła o 1,1 proc.
 • 18 czerwca 2008 r.
  Niedozwolone praktyki biur turystycznych
  Prawie wszyscy skontrolowani organizatorzy usług turystycznych stosowali postanowienia niekorzystne dla konsumentów — wynika z najnowszej analizy Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Przeciwko nieuczciwym przedsiębiorcom toczy się już ponad sto postępowań.
 • 14 grudnia 2007 r.
  Turystyczna baza danych GMINA
  Ministerstwo Gospodarki opublikowało wyniki ankiety na temat liczby miejsc zakwaterowania dla turystów w polskich gminach. Na terenie prawie 2,4 tys. samorządów działa ponad 23,7 tys. obiektów noclegowych.
 • 28 listopada 2007 r.
  PARP: Doradztwo dla branży turystycznej
  Firmy z branży turystycznej działające w województwach: dolnośląskim, kujawsko-pomorskim, podlaskim, pomorskim i świętokrzyskim mogą skorzystać z doradztwa oferowanego w ramach projektu „Turystyka – wspólna sprawa". Akcję koordynuje Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości.
 • 12 listopada 2007 r.
  Polska coraz atrakcyjniejsza turystycznie
  Polska po raz pierwszy pojawiła się w rankingu najbardziej atrakcyjnych turystycznie krajów świata. Sklasyfikowana została na 8. miejscu — pisze „Puls Biznesu”.
 • 13 lipca 2007 r.
  Fundusze unijne wspierają rozwój turystyki
  — W całym kraju realizowanych jest około 2,8 tys. projektów inwestycyjnych współfinansowanych ze środków unijnych, które są ściśle związane z rozwojem turystyki — poinformowała minister rozwoju regionalnego Grażyna Gęsicka podczas konferencji prasowej zorganizowanej 12 lipca 2007 r.
 • 30 kwietnia 2007 r.
  Nowy prezes Polskiej Organizacji Turystycznej
  27 kwietnia br. minister gospodarki powołał Władysława Majkę na stanowisko prezesa Polskiej Organizacji Turystycznej.
 • 11 stycznia 2007 r.
  MG: Chcemy realizować jednolitą strategię gospodarczą i turystyczną
  — Połączenie POT i PAIiIZ pozwoli zwiększyć możliwości promocyjne Polski za granicą oraz w bardziej efektywny sposób wykorzystać do tego celu zasoby kadrowe i infrastrukturalne — powiedział wiceminister gospodarki Andrzej Kaczmarek podczas debaty, która odbyła się 9 stycznia 2007 roku.
 • 5 stycznia 2007 r.
  Flynatic.com — lataj tanio
  Redakcja mojeprzeloty.pl uruchomiła od nowego roku portal Flynatic.com — wyszukiwarkę tras obsługiwanych przez tanie linie lotnicze. Baza obejmuje linie lotnicze oferujące tanie latanie w Polsce, w Europie i na świecie.
 • 18 grudnia 2006 r.
  KIG: Połączenie POT i PAIiIZ zagrożeniem dla rozwoju branży turystycznej
  Krajowa Izba Gospodarcza (KIG) wyraża zaniepokojenie pracami Ministerstwa Gospodarki nad projektem ustawy o Polskiej Organizacji Promocji Gospodarczej i Turystycznej (POPGiT). Jej skutkiem będzie włączenie w struktury Polskiej Organizacji Turystycznej (POT) — Polskiej Agencji Informacji i Inwestycji Zagranicznych (PAIiIZ). KIG apeluje o zorganizowanie konsultacji społecznych.

Copyright © TaxNet Sp. z o.o. w Tychach