Piątek, 23 II 2018 r.
Nr 36/2018 (2375)
indeks alfabetyczny |
A  B  C  D  E  F  G  H  I  J  K  L  Ł  M  N  O  P  R  S  Ś  T  U  W  V  Z  Ź  Ż 
wydanie z wybranego dnia | najczęściej czytane | najlepiej oceniane | zmień rozmiar czcionki | terminy i wydarzenia | kanał RSS
 

U / ulgi - (42) 

 • 26 listopada 2010 r.
  Ulgi w podatkach PIT, CIT i VAT warte blisko 5 proc. PKB
  Ponad 350 różnego rodzaju ulg podatkowych kosztowało w ubiegłym roku budżet państwa i budżety samorządów prawie 66 mld zł – wynika z opracowanego przez Ministerstwo Finansów przy wsparciu Banku Światowego pierwszego krajowego raportu na temat systemu preferencji podatkowych w Polsce. Z zamieszczonych w nim szacunków wynika, że koszt preferencji podatkowych wynosi prawie 4,9 proc. PKB.  
 • 22 listopada 2010 r.
  Ulga dla studentów: Wyższa rządowa dotacja dla przewoźników
  Rząd przygotowuje się na wprowadzenie większego dofinansowania dla przewoźników z tytułu honorowania dodatkowej ulgi za przejazd oferowanymi przez nich środkami komunikacji. Ulga wyniesie 51 proc. i będzie przysługiwała studentom. Minister finansów przygotował projekt nowelizacji rozporządzenia w sprawie dotacji przedmiotowej do krajowych przewozów pasażerskich.  
 • 18 listopada 2010 r.
  Ulgowe przejazdy: Niekonstytucyjne ograniczenia dla części nauczycieli
  Nauczycielom przedszkolnym przysługują takie same uprawnienia do ulgowych przejazdów środkami publicznego transportu zbiorowego jak pozostałym przedstawicielom tego zawodu – uznał Trybunał Konstytucyjny. Tym samym za niezgodne z ustawą zasadniczą uznał przepisy, które wyłączają pedagogów zatrudnionych w przedszkolach z kręgu nauczycieli uprawnionych do korzystania z ulg w transporcie publicznym.  
 • 9 listopada 2010 r.
  Ulgi dla państwowych firm zbrojeniowych
  20 przedsiębiorstw państwowych i jednoosobowych spółek Skarbu Państwa, które wykonują zadania na potrzeby obronności i bezpieczeństwa, skorzysta z ulg we wpłatach z zysku na rzecz budżetu – przewiduje rozporządzenie Rady Ministrów z 18 października 2010 r. Przepisy zostały opublikowane w Dzienniku Ustaw 3 listopada i tego dnia weszły w życie.
 • 27 października 2010 r.
  Ulgi (na razie) zostają - spadną wydatki, wzrośnie VAT
  W przyjętym przez rząd projekcie nowelizacji ustawy o finansach publicznych nie znalazły się ostatecznie zapisy przewidujące likwidację na trzy lata 50- i 20- proc. kosztów uzyskania przychodów oraz prorodzinnej i internetowej ulgi w PIT. Rada Ministrów zgodziła się na podwyżkę stawek VAT od 1 stycznia 2011 r., a także kolejne – jeśli dług publiczny przekroczy poziom 55 proc. PKB. Przewidziano też wprowadzenie tzw. reguły wydatkowej.
 • 20 października 2010 r.
  Skarb Państwa tracił na dopłatach do ulg
  Na dofinansowaniu ulgowych przejazdów w komunikacji autobusowej tylko w trzech województwach - podkarpackim, śląskim i świętokrzyskim - Skarb Państwa, w okresie od 2007 I kwartału 2009 r., stracił ponad 1 mln zł – ujawniła Najwyższa Izba Kontroli. Całkowita kwota, jaką wydano w tych regionach na dopłaty to ponad 233 mln zł. Przewoźnicy autobusowi otrzymywali nienależne kwoty, ponieważ urzędy marszałkowskie nie weryfikowały prawidłowo ich wniosków o dofinansowanie ulgowych przejazdów.
 • 28 września 2010 r.
  Podatkowe ulgi dla rodzin zamiast rozdawnictwa – postulują Pracodawcy RP
  Dzieci to obecnie najważniejsza inwestycja dla naszego kraju – uważają Pracodawcy RP i apelują do ministra finansów, by wziął to pod uwagę, planując oszczędności i wydatki budżetowe. Ich zdaniem potrzebna jest rządowa polityka prorodzinna z prawdziwego zdarzenia. – Dość bezmyślnego rozdawnictwa pieniędzy, a więcej przemyślanej strategii podatkowej zachęcającej Polaków do powiększania rodziny – nawołują pracodawcy.
 • 22 czerwca 2010 r.
  Rady fiskusa przed wakacjami
  Ministerstwo Finansów przypomina o zasadach, których znajomość przyda się osobom udającym się na letni wypoczynek lub podejmującym pracę sezonową. Chodzi m.in. o ilość gotówki, jaką można ze sobą przewozić, wartość przywożonych przedmiotów, które nie podlegają ocleniu, zakaz wwozu chronionych roślin i zwierząt, czy limit wysokości dochodu z wakacyjnej pracy młodzież umożliwiający rodzicom zachowanie prawa do ulgi prorodzinnej.
 • 27 lipca 2009 r.
  Premier wyklucza podwyżkę podatków w 2010 r.
  Szef rządu Donald Tusk podczas konferencji prasowej pod koniec ubiegłego tygodniazapewnił, że w 2010 roku nie będzie podwyżki podatków. Premier poruszył temat przyszłorocznego budżetu i optymistycznych sygnałów dotyczących polskiej gospodarki.
 • 27 lutego 2009 r.
  Przywrócenie ulgi zamiast pomocy w spłacie
  Krajowa Izba Gospodarcza proponuje, by rząd – zamiast pomagać nowym bezrobotnym w spłacaniu kredytów zaciągniętych przed utratą pracy – przywrócił tzw. ulgę odsetkową zarówno dla już przyznanych, jak i przyszłych mieszkaniowych kredytów hipotecznych.
 • 4 listopada 2008 r.
  KIG przeciw prorodzinnej uldze dla rolników
  Krajowa Izba Gospodarcza jest przeciwna wprowadzeniu ulgi prorodzinnej dla rolników na podobnych zasadach jak w przypadku osób płacących PIT. Rolnicy posiadają obecnie znaczne przywileje finansowane z budżetu kosztem pozostałych grup społecznych — argumentuje KIG.
 • 1 sierpnia 2008 r.
  Zmiany w uldze na złe długi
  Uwolnienie przedsiębiorców od konieczności ponoszenia kosztów podatku VAT w przypadku nieściągalnych wierzytelności zakłada projekt nowelizacji ustawy o podatku od towarów i usług, który powstał z inicjatywy sejmowej komisji Przyjazne Państwo. Pomysł ten pozytywnie oceniła Krajowa Izba Gospodarcza.
 • 16 czerwca 2008 r.
  Bonus zamiast ulgi podatkowej
  Abonenci usługi Multipakiet tp, którzy nie skorzystali z ulgi internetowej w rozliczeniach za 2007 r., mogą zwrócić się do TP o przyznanie rekompensaty w formie bonusu — poinformował Urząd Komunikacji Elektronicznej.
 • 21 lutego 2008 r.
  MF: Okres zameldowania uprawniający do ulgi nie musi być liczony od 1 stycznia 2007
  Ministerstwo Finansów wydało interpretację w sprawie tzw. ulgi meldunkowej. Z wykładni przepisów dokonanej przez resort wynika, że podatku od sumy uzyskanej ze sprzedaży budynku, lokalu mieszkalnego bądź praw do nich nie zapłacą osoby zameldowane w nich przez okres co najmniej 12 miesięcy poprzedzających sprzedaż. Okres zameldowania nie musi być liczony ani od 1 stycznia 2007 r. (daty wejścia w życie stosownych przepisów nowelizacji ustawy o PIT), ani od momentu wejścia w posiadanie nieruchomości.
 • 17 stycznia 2008 r.
  Ulga rodzinna – poradnik
  Przebojem podatkowym roku 2007 jest bez wątpienia tzw. ulga prorodzinna. W największym skrócie polega na odliczeniu od podatku dochodowego kwoty, stanowiącej iloczyn liczby wychowywanych dzieci i dwukrotności kwoty zmniejszającej podatek, która została wskazana w pierwszym przedziale skali podatkowej – w rozliczeniu za rok 2007 jest to 1145,08 zł. Przepis, dzięki któremu możemy skorzystać z ulgi nie jest nowy. Art. 27f ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych obowiązuje już od 1.01.2007 r. W związku z wprowadzeniem w trakcie 2007 r. nowej kwoty ulgi nie zmienił się krąg osób uprawnionych i zasady korzystania.
 • 9 stycznia 2008 r.
  ZUS: Ulga z tytułu wychowania dzieci także dla emerytów i rencistów
  Emeryci i renciści, którzy chcą, by Zakład Ubezpieczeń Społecznych rozliczył ich z dochodów za 2007 r. z uwzględnieniem ulgi na wychowanie dzieci, muszą w tej sprawie złożyć oświadczenie nie później niż 10 stycznia.
 • 4 stycznia 2008 r.
  MF: Uprawnieni do ulgi z tytułu wychowywania dzieci
  Z ulgi prorodzinnej mogą korzystać podatnicy podatku dochodowego od osób fizycznych, uzyskujący dochody opodatkowane na ogólnych zasadach przy zastosowaniu skali podatkowej, wychowujący własne lub przysposobione dzieci – przypomina Ministerstwo Finansów.
 • 5 grudnia 2007 r.
  ZRP: Ulga prorodzinna dla płatników ryczałtu
  Związek Rzemiosła Polskiego powtórnie zwrócił się do Rzecznika Praw Obywatelskich w sprawie wniosku o zbadanie zgodności z konstytucją przepisów wprowadzających prorodzinną ulgę w podatku dochodowym. ZRP chce, by skarga dotyczyła tylko możliwości korzystania z ulgi przez płatników ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.
 • 25 października 2007 r.
  ZRP: Ulga prorodzinna do TK
  Związek Rzemiosła Polskiego zwrócił się do Rzecznika Praw Obywatelskich o zaskarżenie do Trybunału Konstytucyjnego zapisów znowelizowanej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Zdaniem prezesa Związku, przyznanie prawa do ulgi prorodzinnej tylko osobom, które rozliczają się w oparciu o skalę podatkową, dyskryminuje pozostałych podatników.
 • 5 października 2007 r.
  Prezydent podpisał ustawę przyznającą ulgi rodzicom
  Nowelizacja ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych z 5 września br. została podpisana przez prezydenta. Po ogłoszeniu jej w „Dzienniku Ustaw" w życie wejdą przepisy, przyznające wysokie – sięgające prawie 1,2 tys. zł na każde dziecko – ulgi w podatku dochodowym płaconym przez rodziców.
 • 11 września 2007 r.
  Ulgi w spłacie zobowiązań dla przedsiębiorców w trudnej sytuacji finansowej
  Rząd przyjął projekt rozporządzenia w sprawie pomocy publicznej dla przedsiębiorców ubiegających się o finansowe wsparcie w restrukturyzacji firmy. Pomoc ta będzie mogła mieć formę ulg w spłacie zobowiązań podatkowych.
 • 2 sierpnia 2007 r.
  Podatek od spadków i darowizn – reaktywacja?
  Jak informuje „Rzeczpospolita”, Polacy, wskutek zniesienia podatku od darowizn dla najbliższej rodziny, zaoszczędzili aż 385 mln zł. Czy utrata takich pieniędzy przez budżet nie spowoduje powrotu tego podatku? — zastanawia się gazeta.
 • 27 czerwca 2007 r.
  Koalicja: 572 zł na każde dziecko
  Projekt prorodzinnej ulgi podatkowej jest już gotowy i prawdopodobnie jeszcze dziś wpłynie do marszałka Sejmu — poinformowała na wspólnej konferencji prasowej PiS-u, LPR-u i Samoobrony szefowa sejmowej Komisji Finansów Publicznych Aleksandra Natalli-Świat (PiS).
 • 27 czerwca 2007 r.
  Rodzinna ulga na mieszkanie?
  Ministerstwo Budownictwa zastanawia się nad finansowym wsparciem dla młodych osób kupujących nieruchomości — czytamy w „The Wall Street Journal", dodatku do „Dziennika”. Resort pracuje nad pomysłem, który ma pogodzić politykę prorodzinną z rynkiem nieruchomości.
 • 18 maja 2007 r.
  Czy telepracownicy stracą prawo do ulgi?
  Fiskus chce pozbawić osoby wykonujące telepracę prawa do ulgi za korzystanie z sieci internetowej. Jeśli pracownik otrzyma od firmy rekompensatę za korzystanie z prywatnego dostępu do sieci, nie tylko nie skorzysta z ulgi, ale również zapłaci podatek dochodowy od otrzymanych pieniędzy — donosi „Gazeta Prawna”.
 • 5 marca 2007 r.
  Małżonkowie walczą o ulgę odsetkową
  Osoby, które zawarły związek małżeński z osobą korzystającą ze starych ulg mieszkaniowych, musiały zrezygnować z ulgi odsetkowej. Sąd stwierdził, że podatnik traci co prawda prawo do odliczania odsetek od kredytu, ale jedynie za czas od daty ślubu.
 • 5 lutego 2007 r.
  Dochody uzyskiwane za granicą przez Polaków a zeznanie roczne
  W polskim prawie podatkowym sposób opodatkowania dochodów z tytułu działalności wykonywanej w obcym państwie lub ze źródeł przychodów położonych w obcym państwie wynika z postanowień umowy o zapobieganiu podwójnemu opodatkowaniu, którą Rzeczpospolita Polska zawarła z tym państwem. Natomiast w przypadku braku takiej umowy lub gdy umowa o unikaniu podwójnego opodatkowania nie stanowi o zastosowaniu metody wyłączenia z progresją, stosuje się metodę zaliczenia proporcjonalnego.
 • 5 lutego 2007 r.
  Metody unikania podwójnego opodatkowania
  W celu uniknięcia podwójnego opodatkowania tego samego dochodu w obu państwach, w sytuacji, gdy osoba mająca miejsce zamieszkania w jednym państwie, osiąga dochody w drugim państwie, stosuje się metody unikania podwójnego opodatkowania. Umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania przewidują dwie takie metody, a mianowicie metodę wyłączenia (pełnego lub z progresją) oraz metodę zaliczenia (pełnego lub zwykłego, zwanego również proporcjonalnym).
 • 25 stycznia 2007 r.
  Odliczenie wydatków na działalność klubów sportowych
  Od 1 stycznia 2006 r. od podstawy opodatkowania (od osób fizycznych i prawnych) można odliczać wydatki, w wysokości nieprzekraczającej 10 proc. dochodu, poniesione przez podatnika na działalność klubów sportowych mających osobowość prawną i licencję sportową, skupiających co najmniej 50 zawodników, w tym 30 juniorów (art. 18 c ustawy o pdof).
 • 25 stycznia 2007 r.
  Zlikwidowane ulgi nieodliczone w całości — ulga uczniowska
  Podatnicy, którym organ podatkowy przyznał w decyzji ulgę uczniowską, a którzy nie odliczyli jej do tej pory z powodu braku pokrycia w podatku dochodowym za lata poprzedzające 2006 rok, mogą w dalszym ciągu tę ulgę odliczać — aż do pełnego odliczenia. Nie obowiązuje żaden limit roczny odliczenia — jedynym ograniczeniem jest wysokość podatku dochodowego przypadającego do zapłaty.
« poprzednia[ 1 ] . [ 2 ]następna »

Copyright © TaxNet Sp. z o.o. w Tychach