Środa, 21 II 2018 r.
Nr 34/2018 (2373)
indeks alfabetyczny |
A  B  C  D  E  F  G  H  I  J  K  L  Ł  M  N  O  P  R  S  Ś  T  U  W  V  Z  Ź  Ż 
wydanie z wybranego dnia | najczęściej czytane | najlepiej oceniane | zmień rozmiar czcionki | terminy i wydarzenia | kanał RSS
 

W / waloryzacja rent i emerytur - (16) 

 • 1 marca 2011 r.
  Emerytury i renty rosną o 3,1 proc.
  Świadczenia emerytalno-rentowe oraz kwoty dodatków do nich od 1 marca wzrastają o 3,1 proc. W Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych waloryzacja obejmie około 8 mln osób, a w Kasie Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego - 1,35 mln. Kwota najniższej emerytury pracowniczej zostaje zwiększona o niespełna 22 zł brutto.  
 • 30 grudnia 2010 r.
  Kwotowa waloryzacja emerytur i rent niezgodna z konstytucją
  Na czwartkowym (30 grudnia br.) posiedzeniu rząd ma się zająć zmianą zasad waloryzacji emerytur i rent. Premier Donald Tusk kilka miesięcy temu zapowiadał, że zamiast podwyżki procentowej, przyznawanej raz w roku, chce wprowadzić jednakową dla wszystkich emerytów i rencistów podwyżkę kwotową. PKPP Lewiatan uważa, że to nie jest dobre rozwiązanie, bo może rodzić niesprawiedliwości społeczne.
 • 27 sierpnia 2010 r.
  Waloryzacja emerytur: Kwotowa zamiast procentowej?
  Zmianę zasad waloryzacji emerytur i rent zapowiedział premier Donald Tusk. Zamiast podwyżki procentowej, przyznawanej raz w roku, szef rządu ogłosił zamiar wprowadzenia jednakowej dla wszystkich emerytów i rencistów podwyżki kwotowej. Nowe zasady miałyby obowiązywać przez trzy lata. – To nie jest dobre rozwiązanie, bo może rodzić niesprawiedliwości społeczne – komentuje Małgorzata Rusewicz, dyrektorka departamentu dialogu społecznego i stosunków pracy PKPP Lewiatan.
 • 28 czerwca 2010 r.
  Komisja Trójstronna o waloryzacji, zasiłkach i płacy minimalnej
  W ubiegłym tygodniu Trójstronna Komisja ds. Społeczno-Gospodarczych podjęła uchwałę w sprawie weryfikacji kwot dochodowych uprawniających do świadczeń z pomocy społecznej. Ponadto podczas posiedzenia zostały omówione m.in. kwestie waloryzacji świadczeń emerytalno-rentowych w 2011 r. oraz wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę w 2011 r.
 • 30 marca 2010 r.
  O ile od marca 2010 r. wzrosły emerytury i renty
  Od 1 marca 2010 r. emeryci i renciści otrzymują świadczenia wyższe o 4,62%. To niewiele przy rosnących cenach żywności i leków. Głodowe pensje wielu seniorów zwiększyły się zaledwie o kilkadziesiąt złotych. Zgodnie z danymi Zakładu Ubezpieczeń Społecznych przeciętna emerytura wzrosła o około 75 zł, przeciętna renta z tytułu niezdolności do pracy – o około 55 zł, a przeciętna renta rodzinna – o około 64 zł. Najwięcej zyskali najbogatsi seniorzy – dla nich 4,62% oznacza nawet 150 zł podwyżki.
 • 23 czerwca 2009 r.
  W 2010 r. emerytury i renty wzrosną o 3,36 proc.
  Rząd zaakceptował propozycję zwiększenia wskaźnika waloryzacji emerytur i rent w 2010 r., przedłożoną przez ministra pracy i polityki społecznej. Podwyżka uwzględniająca poziom inflacji oraz wzrost przeciętnego wynagrodzenia wyniesie 3,36 proc.
 • 3 marca 2009 r.
  8 mld zł – roczny koszt marcowej waloryzacji
  Zakład Ubezpieczeń Społecznych szacuje, że miesięczny skutek waloryzacji emerytur i rent – w tym świadczeń i zasiłków przedemerytalnych oraz rent socjalnych, a także dodatków – wyniesie 669,6 mln zł. Koszt podwyżek w ujęciu rocznym przekroczy więc 8 mld zł.
 • 18 lutego 2009 r.
  Komisja Trójstronna: Bez uzgodnień w sprawie wskaźnika waloryzacji
  Związkowcy i pracodawcy reprezentowani w Komisji Trójstronnej nie doszli do porozumienia w sprawie wysokości wskaźnika waloryzacji emerytur i rent w 2009 roku – poinformowało Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej. Obok waloryzacji świadczeń najważniejszym tematem poniedziałkowego posiedzenia Trójstronnej Komisji do Spraw Społeczno-Gospodarczych były propozycje rozwiązań łagodzących negatywne skutki kryzysu światowego dla Polski.
 • 1 października 2008 r.
  Zmiany w ubezpieczeniach społecznych
  Zmiana trybu negocjacji wysokości wskaźnika waloryzacji emerytur i rent w części uzależnionej od realnego wzrostu płac to cel projektu nowelizacji ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, zaakceptowanego przez Radę Ministrów.
 • 16 maja 2008 r.
  Termin uzgodnień w sprawie waloryzacji
  W nowej ustawie o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych zostanie ustalony termin, w którym partnerzy społeczni z Komisji Trójstronnej powinni uzgodnić wysokość wskaźnika waloryzacji świadczeń w części uzależnionej od realnego wzrostu płac.  
 • 4 marca 2008 r.
  O ile od marca wzrosną emerytury i renty
  Dobra wiadomość dla emerytów i rencistów. Od 1 marca 2008 r. ich świadczenia zwiększą się odpowiednio o 6,5 i 4,2 proc. Przeciętne emerytury wzrosną o kilkadziesiąt złotych. Najbogatsi seniorzy mogą jednak liczyć nawet na około 200 zł podwyżki. Emerytów czeka też kolejne przeliczenie w ramach tzw. starego portfela.
 • 28 lutego 2008 r.
  Waloryzacja świadczeń w KRUS
  Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego opublikowała informację o zasadach waloryzacji wypłacanych przez nią emerytur, rent oraz dodatków do nich.
 • 21 lutego 2008 r.
  Waloryzacja 2008: 6,5 i 4,2 proc.
  W najbliższych dniach ukaże się rozporządzenie prezesa Rady Ministrów w sprawie wskaźników waloryzacji emerytur i rent w 2008 roku. O 6,5 proc. wzrosną świadczenia tylko tych osób, które na emeryturę lub rentę przeszły przed 1 marca 2007 r.
 • 18 lutego 2008 r.
  Emerytury i renty wzrosną o 6,5 proc.
  Trójstronna Komisja do spraw Społeczno-Gospodarczych postanowiła, że tegoroczny wskaźnik waloryzacji emerytur i rent wyniesie 6,5 proc. Decyzja zapadła przy sprzeciwie strony związkowej, która domagała się, by podwyżka w większym stopniu uwzględniała wzrost przeciętnego wynagrodzenia za ubiegły rok.
 • 30 października 2007 r.
  TK: Zasady waloryzacji rent i emerytur zgodne z konstytucją
  Zasady waloryzacji rent i emerytur tzw. starego portfela, uzależniające stopniowe podwyższanie świadczeń od wieku emerytów i rencistów, są zgodne z ustawą zasadniczą — uznał we wtorek Trybunał Konstytucyjny, badając przepisy ustawy o emeryturach i rentach z FUS.
 • 8 października 2007 r.
  Coroczna waloryzacja i wcześniejsze emerytury zatwierdzone
  W tym tygodniu w „Dzienniku Ustaw" zostaną opublikowane ustawy: wprowadzająca coroczną waloryzację emerytur i rent oraz przedłużająca dotychczasowe zasady przechodzenia na wcześniejszą emeryturę. W ubiegłym tygodniu podpisał je prezydent.

Copyright © TaxNet Sp. z o.o. w Tychach