Piątek, 16 II 2018 r.
Nr 31/2018 (2370)
indeks alfabetyczny |
A  B  C  D  E  F  G  H  I  J  K  L  Ł  M  N  O  P  R  S  Ś  T  U  W  V  Z  Ź  Ż 
wydanie z wybranego dnia | najczęściej czytane | najlepiej oceniane | zmień rozmiar czcionki | terminy i wydarzenia | kanał RSS
 

Z / Zasiłek chorobowy - (8) 

 • 24 lutego 2011 r.
  Niższe zasiłki chorobowe dla mundurowych
  Funkcjonariusze służb mundurowych i żołnierze mają otrzymywać 80 proc. uposażenia w przypadku zwolnienia lekarskiego - przewidują założenia rządowego projektu ustawy o racjonalizacji uposażeń służb mundurowych. Według autorów projektu, proponowane rozwiązanie ma zapobiec przypadkom nieuzasadnionego przebywania na zwolnieniach lekarskich.  
 • 18 lutego 2011 r.
  BCC: Ograniczyć socjalne uprawnienia pracowników
  Obniżenie zasiłków chorobowych z 80 do 60 procent pensji i skrócenie do maksymalnie dwóch tygodni okresu, w którym pracodawca płaci wynagrodzenie pracownikowi na zwolnieniu lekarskim – postuluje Business Centre Club. Przedsiębiorcy chcą także rozważenia propozycji Komisji Europejskiej przewidującej pomniejszanie urlopu pracownikom korzystającym ze zwolnień lekarskich.  
 • 27 grudnia 2010 r.
  Zmiana wysokości zasiłku chorobowego za okres pobytu w szpitalu
  Z dniem 1 stycznia 2011 r. wchodzą w życie przepisy ustawy z dnia 22 października 2010 r. o zmianie ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz. U. z 2010 r. Nr 225 poz. 1463). Zgodnie z nowym brzmieniem art. 11 ustawy z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz. U. z 2010 r. Nr 77, poz. 512 ze zm.), od 1 stycznia 2011 r. miesięczny zasiłek chorobowy za okres pobytu w szpitalu przypadający od 15 do 33 dnia niezdolności do pracy w roku kalendarzowym w przypadku pracownika, który ukończył 50 rok życia, wynosi 80% podstawy wymiaru zasiłku. W związku z art. 92 ust. 5 Kodeksu pracy, zasada ta ma zastosowanie do niezdolności do pracy z powodu choroby przypadającej po roku kalendarzowym, w którym pracownik ukończył 50 rok życia.
 • 17 listopada 2010 r.
  Zasiłek chorobowy dla przedsiębiorców - zasady zgodne z konstytucją
  Nabywanie dopiero po 180 dniach prawa do zasiłku chorobowego przez ubezpieczonych podlegających dobrowolnemu ubezpieczeniu chorobowemu z tytułu prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej jest zgodne z konstytucją – uznał Trybunał Konstytucyjny. Orzeczenie stanowi odpowiedź na pytanie prawne Sądu Rejonowego w Poznaniu.
 • 6 sierpnia 2010 r.
  ZUS zaoszczędził blisko 80 mln na zwolnieniach lekarskich
  Ponad 76 mln zł wyniosła w I półroczu 2010 r. kwota cofniętych lub zawieszonych przez ZUS świadczeń chorobowych. To efekt systematycznych kontroli zwolnień lekarskich, które Zakład Ubezpieczeń Społecznych prowadzi w oparciu o zapisy ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa.
 • 1 marca 2010 r.
  ZUS zaoszczędził 150 mln zł na zasiłkach chorobowych
  W wyniku kontroli zwolnień lekarskich przeprowadzonych w ciągu całego ubiegłego roku Zakład Ubezpieczeń Społecznych zmniejszył lub cofnął świadczenia chorobowe na kwotę blisko 150 mln zł. Zgodnie z ustawą o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa ZUS upoważniony jest do prowadzenia kontroli prawidłowości orzekania o czasowej niezdolności do pracy oraz prawidłowości wykorzystania zwolnień lekarskich.
 • 26 lutego 2010 r.
  Komisja Trójstronna o zasiłkach chorobowych
  Projekt założeń nowelizacji ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa był przedmiotem obrad zespołu ds. ubezpieczeń społecznych, działającego w ramach Komisji Trójstronnej. Nowe przepisy mają rozwiązać problem nierównego traktowania pracowników po 50. roku życia, którzy za okres pobytu w szpitalu otrzymują 80 proc. wynagrodzenia jedynie przez okres 14 zamiast 33 dni, jak pozostali pracownicy.
 • 23 grudnia 2009 r.
  Mniej Polaków na chorobowym
  Rekordowo niski poziom tzw. absencji chorobowej odnotował Zakład Ubezpieczeń Społecznych w październiku i listopadzie. Łącznie w ciągu tych dwóch miesięcy pracujący Polacy przebywali na zwolnieniach przez około 28 mln dni, podczas, gdy tylko w marcu - 21 mln.

Copyright © TaxNet Sp. z o.o. w Tychach