Poniedziałek, 19 II 2018 r.
Nr 32/2018 (2371)
indeks alfabetyczny |
A  B  C  D  E  F  G  H  I  J  K  L  Ł  M  N  O  P  R  S  Ś  T  U  W  V  Z  Ź  Ż 
wydanie z wybranego dnia | najczęściej czytane | najlepiej oceniane | zmień rozmiar czcionki | terminy i wydarzenia | kanał RSS
 

C / CIT - (22) 

 • 29 marca 2011 r.
  Jednolita podstawa CIT – Polska przeciw?
  W ramach Paktu Euro Plus jest zgoda w sprawie odrzucenia propozycji Komisji Europejskiej dotyczącej jednolitej, skonsolidowanej podstawy opodatkowania osób prawnych – informuje Związek Rzemiosła Polskiego, który bierze udział w konsultacjach projektu unijnej dyrektywy w tej sprawie. Według ZRP, Polska opowiada się za utrzymaniem obecnej zasady, że firmy są opodatkowane tam, gdzie są zarejestrowane.  
 • 28 marca 2011 r.
  Wspólna podstawa CIT w UE – spóźnione konsultacje?
  Projekt wniosku Komisji Europejskiej dotyczącego dyrektywy Rady UE w sprawie wspólnej skonsolidowanej podstawy opodatkowania osób prawnych został przekazany do konsultacji społecznych w ostatniej chwili – poinformowała Rada Podatkowa Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych Lewiatan. Polscy przedsiębiorcy mają zaledwie sześć dni na zajęcie stanowiska tej sprawie.  
 • 27 grudnia 2010 r.
  Dochody z EURO 2012 zwolnione z PIT i CIT
  Ministerstwo Finansów opublikowało projekt rozporządzenia z dnia 23 grudnia 2010 r. w sprawie zaniechania poboru podatku dochodowego od niektórych rodzajów dochodów (przychodów) podatników podatku dochodowego od osób prawnych i podatku dochodowego od osób fizycznych. Zgodnie z jego treścią nie będzie pobierany podatek dochodowy od osób prawnych i podatek dochodowy od osób fizycznych od dochodów (przychodów) uzyskanych:
 • 19 listopada 2010 r.
  PIT i CIT – zbliża się termin wpłat za październik
  W poniedziałek 22 listopada mija termin wpłaty zaliczek na podatek PIT i CIT, a także zryczałtowanego podatku dochodowego i ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych za październik br. Płatnicy tych danin powinni przekazać sumy pobrane lub należne za poprzedni miesiąc na rachunek właściwego urzędu skarbowego.  
 • 16 listopada 2010 r.
  Dochody z PIT i CIT niższe o 3,2 mld, deficyt bliski 42 mld zł
  O około 0,5 mld zł niższe niż w tym samym okresie 2009 r. były po dziesięciu miesiącach tego roku dochody budżetu państwa z tytułu podatku PIT, a o 2,7 mld dochody z CIT – wynika z informacji Ministerstwa Finansów dotyczącej wykonania planu dochodów i wydatków państwa od stycznia do października br. Poziom deficytu przekroczył 80 proc. kwoty zaplanowanej na cały rok.
 • 26 października 2010 r.
  Opodatkowanie udziałów – zmiany w CIT krytykowane przez BCC
  Zdaniem Business Centre Club, jedna z zaproponowanych w ubiegłym tygodniu przez rząd zmian w ustawie z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych doprowadzi do dyskryminacji polskich firm. Chodzi o zamiar opodatkowania wnoszonych aportem większościowych udziałów w spółkach. BCC sprzeciwia się wprowadzeniu tego przepisu w życie.
 • 20 października 2010 r.
  Opodatkowanie dochodów z udziałów w spółkach – projekt zmian
  Doprecyzowanie zasad opodatkowania dochodów uzyskiwanych przez podatników podatków dochodowych z tytułu udziału w spółkach niebędących osobami prawnymi, a także dostosowanie przepisów do prawa wspólnotowego – to cel projektu przyjętej przez rząd nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.
 • 4 października 2010 r.
  Niższe limity podatkowe w przyszłym roku
  Spadek średniego kursu euro o blisko 28 groszy w porównaniu z 1 października ubiegłego roku spowoduje, że w roku 2011 zostaną obniżone limity podatkowe dla VAT, PIT i CIT – informuje Dziennik Gazeta Prawna. Przykładowo, limit sprzedaży dla tzw. małego podatnika VAT zmniejszy się w przyszłym roku o 331 tys. zł.
 • 11 sierpnia 2010 r.
  Będą zmiany w PIT i CIT
  Dostosowanie przepisów do prawa wspólnotowego oraz doprecyzowanie zasad opodatkowania dochodów uzyskiwanych przez podatników podatków dochodowych z tytułu udziału w spółkach niebędących osobami prawnymi – to najważniejsze cele zmian w ustawie o podatku dochodowym od osób prawnych oraz ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, których założenia opracowało Ministerstwo Finansów.
 • 5 sierpnia 2009 r.
  Deloitte: Możliwe intensywniejsze kontrole skarbowe
  Eksperci firmy doradczej Deloitte przewidują, że pod presją napiętego budżetu państwa władze skarbowe wzmogą kontrole w firmach. Według ich szacunków, w tym roku z podatku od dochodów firm (CIT) wpłynie do budżetu ok. 24 mld zł, czyli o 8-9 mld zł mniej, niż zakładano przed jego nowelizacją. Przedsiębiorcy powinni znać swoje prawa w zakresie kontroli skarbowej i nie bać się ich egzekwować – podkreśla Deloitte.
 • 5 listopada 2008 r.
  Informatory podatkowe Ministerstwa Finansów
  Resort finansów opublikował w swoim portalu internetowym trzy broszury informacyjne dotyczące rozliczeń podatkowych. Traktują one kolejno o amortyzacji podatkowej, rozliczeniu przychodów ze źródeł, z których dochód jest wolny od podatku, oraz z innych źródeł, starych i nowych zasadach opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych.
 • 29 września 2008 r.
  Wspólna podstawa opodatkowania dla firm w UE
  Komisja Europejska proponuje rozwiązanie, które zwiększy stopień harmonizacji podatkowej w Unii oraz ograniczy koszty i zredukuje przeszkody dla działalności firm transgranicznych. Prace Komisji są zaawansowane, a propozycja legislacyjna może się pojawić pod koniec tego roku — donosi Polska Konfederacja Pracodawców Prywatnych Lewiatan.
 • 5 września 2008 r.
  KPP: Zmiany w podatkach będą sprzyjać inwestowaniu
  Możliwość zaliczania do kosztów uzyskania przychodu wydatków na inwestycje, które nie zostały ukończone, przewiduje projekt nowelizacji ustaw o podatku dochodowym od osób fizycznych i prawnych, której pierwsze czytanie odbyło się w czwartek w Sejmie. Propozycję zmian popiera Konfederacja Pracodawców Polskich.
 • 15 lipca 2008 r.
  Wydatki na „nienależne korzyści” wyłączone z kosztów
  Do konsultacji społecznych trafił projekt nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Jego główny cel to dostosowanie polskich przepisów do prawa wspólnotowego, którego celem jest m.in. ograniczenie zjawisk korupcyjnych. Wprowadzenie nowych rozwiązań może też jednak utrudnić życie uczciwym podatnikom — ostrzega Konfederacja Pracodawców Polskich.
 • 9 maja 2008 r.
  KIG chce zwolnienia izb gospodarczych z CIT-u
  Krajowa Izba Gospodarcza apeluje o przyspieszenie prac nad nowelizacją ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Projekt zakłada zwolnienie z podatku dochodów z działalności statutowej izb gospodarczych.
 • 10 marca 2008 r.
  Podatek od dochodów spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych – interpretacja MF
  Ministerstwo Finansów wydało ogólną interpretację dotyczącą opodatkowania dochodów uzyskanych z gospodarki zasobami mieszkaniowymi. Zgodnie z nią, opodatkowaniu podlegają jedynie te dochody, które nie zostały przeznaczone na cele związane z utrzymaniem zasobów mieszkaniowych oraz dochody uzyskane z innej działalności niż gospodarka zasobami mieszkaniowymi. Resort określił też zakres pojęć „zasoby mieszkaniowe” oraz  „gospodarka zasobami mieszkaniowymi”, użytych w art.17 ust. 1 pkt 44 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.
 • 8 stycznia 2008 r.
  Pracodawcy o propozycjach nowego wiceministra finansów
  Polska Konfederacja Pracodawców Prywatnych Lewiatan popiera propozycje zaprezentowane przez wiceministra finansów Stanisława Gomułkę. – Ich realizacja pomogłaby utrzymać wysoki wzrost gospodarczy w długim okresie i będzie sprzyjać rozwojowi przedsiębiorczości – ocenia organizacja.
 • 7 stycznia 2008 r.
  Niższy CIT od 2009 roku?
  Stanisław Gomułka, mianowany przez premiera Donalda Tuska wiceministrem finansów, zapowiedział, że zaproponuje obniżenie stawki podatku od osób prawnych CIT co najmniej do 15 proc.
 • 3 grudnia 2007 r.
  Ceny nakładów inwestycyjnych po 3 kwartałach
  Główny Urząd Statystyczny ogłosił wskaźnik wzrostu cen nakładów inwestycyjnych za okres od stycznia do końca września br.
 • 4 października 2007 r.
  Nowy CIT od... Lewiatana
  Projekt nowej ustawy o podatku CIT opracowała Rada Podatkowa przy Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych Lewiatan. Dokument obejmuje regulacje z zakresu grup kapitałowych, leasingu, kredytów (pożyczek) z klauzulą waloryzacyjną, niedostatecznej kapitalizacji oraz restrukturyzacji działalności. Brak w nim propozycji zmiany stawki podatku.
 • 25 września 2007 r.
  Jeden CIT dla całej UE?
  Komisja Europejska pracuje nad stworzeniem wspólnych zasad obliczania podatku dochodowego dla firm w całej Unii Europejskiej — informuje „Rzeczpospolita".
 • 2 kwietnia 2007 r.
  Ostatni dzień na złożenie CIT-8
  Do 2 kwietnia do północy podatnicy CIT-8, tj. spółki kapitałowe, banki, fundacje, spółdzielnie mieszkaniowe i fundusze inwestycyjne, mogą składać roczne zeznania podatkowe. Ci, którzy przekroczą ustawowy termin, zapłacą odsetki, a w skrajnych przypadkach grzywnę, nawet do wysokości 18 720 zł. Podstawą prawidłowo wypełnionego zeznania jest właściwie przygotowane sprawozdanie finansowe — czytamy w „Gazecie Prawnej”.

Copyright © TaxNet Sp. z o.o. w Tychach