Środa, 21 II 2018 r.
Nr 34/2018 (2373)
indeks alfabetyczny |
A  B  C  D  E  F  G  H  I  J  K  L  Ł  M  N  O  P  R  S  Ś  T  U  W  V  Z  Ź  Ż 
wydanie z wybranego dnia | najczęściej czytane | najlepiej oceniane | zmień rozmiar czcionki | terminy i wydarzenia | kanał RSS
 

G / gospodarka - (243) 

 • 25 lutego 2011 r.
  Lewiatan: Wzrost cen paliw zaszkodzi gospodarce
  – Jeśli wysokie ceny tego paliw będą się utrzymywały przez cały 2011 rok, to pogorszy się bilans handlowy Polski i wyższa będzie inflacja – uważa Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek, główna ekonomistka PKPP Lewiatan. W czwartek cena ropy naftowej w Londynie zbliżyła się do 120 dolarów za baryłkę.  
 • 21 grudnia 2010 r.
  MF: 2010 rok udany dla polskich finansów
  W sposób zrównoważony i spokojny przeszliśmy przez kolejny rok kryzysu światowych finansów - powiedział minister Jacek Rostowski. Okazją do podsumowania mijającego roku było spotkanie wigilijne, które odbyło się 20.12.2010 r. w Ministerstwie Finansów.
 • 20 grudnia 2010 r.
  Wzrost produkcji przemysłowej o 10,1%
  Wartość produkcji przemysłowej w listopadzie 2010 r. okazała się większa aż o 10,1% w stosunku do analogicznego okresu w zeszłym roku oraz wyższa o 1,3% niż w październiku 2010 r. – wynika z danych opublikowanych przez Główny Urząd Statystyczny. – To doskonały wynik, tym bardziej, że baza z listopada 2009 roku była bardzo wysoka – stwierdza dr Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek, główna ekonomistka PKPP Lewiatan. Wysokość wzrostu jest zbliżona do prognoz Ministerstwa Gospodarki. Według analiz resortu, w grudniu br. wzrost produkcji przemysłowej wyniesie ok. 13% względem 2009 r., głównie za sprawą sektora przemysłowego i budowlanego.
 • 23 listopada 2010 r.
  Wyniki przedsiębiorstw niefinansowych lepsze niż rok temu
  W ciągu pierwszych dziewięciu miesięcy tego roku wynik finansowy netto przedsiębiorstw niefinansowych wzrósł do 67 mld 534,4 mln z 60 mld 43,9 mln w ubiegłym roku – podał Główny Urząd Statystyczny. Zysk netto wykazało 72,6 proc. ogółu przedsiębiorstw (wobec 72,5 proc. przed rokiem), a uzyskane przez nie przychody stanowiły 84,2 proc. przychodów z całokształtu działalności badanych przedsiębiorstw (wobec 81,3 proc. przed rokiem).  
 • 27 sierpnia 2010 r.
  Eurobarometr: Obywatele UE chcą europejskiego zarządzania gospodarczego
  75 proc. Europejczyków uważa, że większa koordynacja polityk gospodarczych i finansowych państw członkowskich byłaby skutecznym środkiem walki z kryzysem gospodarczym - wynika z sondażu Eurobarometr, półrocznego badania opinii publicznej realizowanego przez UE. Opublikowane właśnie badanie przeprowadzono w maju, w kulminacyjnym punkcie kryzysu związanego z zadłużeniem państw strefy euro, z udziałem 26,6 tys. osób z 27 państw członkowskich UE.
 • 20 sierpnia 2010 r.
  Kryzys gospodarczy w Europie Środkowej łagodniejszy niż w „starej” Unii
  Państwa i największe firmy regionu Europy Środkowo-Wschodniej poradziły sobie z recesją znacznie lepiej niż kraje „starej” Unii – wynika z przygotowanych przez firmę doradczą Deloitte raportów dotyczących makro- i mikroekonomicznej sytuacji dziesięciu nowych krajów członkowskich UE.
 • 12 sierpnia 2010 r.
  Wzrost PKB w 2011 roku napędzi konsumpcja
  Zdaniem Pracodawców RP przyszłoroczny wzrost gospodarczy będzie się opierał przede wszystkim na konsumpcji. Opinię w tej sprawie organizacja przedstawiła w stanowisku dotyczącym założeń projektu budżetu państwa na 2011 r. Środowisko przedsiębiorców podkreśla ponadto konieczność pilnego ograniczenia wydatków państwa, przede wszystkim poprzez cięcia tzw. wydatków sztywnych.
 • 20 lipca 2010 r.
  Ćwierć miliarda złotych wyniosły przychody polskiej ekstraklasy
  Lech Poznań z przychodami 40,3 mln zł oraz Wisła Kraków, która zarobiła 30,1 mln zł, utrzymują się na czołowych miejscach rankingu „Polska Liga Finansowa” autorstwa firmy doradczej Deloitte. Po oddaniu do użytku nowych stadionów potencjał wzrostu polskich klubów piłkarskich będzie jeszcze większy, jeśli kluby skupią się na maksymalizacji przychodów z dnia meczu. Przychody polskiej ekstraklasy rosną rok do roku o około 15 proc., czyli znacznie szybciej niż w ligach zachodnioeuropejskich.
 • 2 lipca 2010 r.
  Lewiatan: Indeks PMI w górę – dobra wiadomość dla gospodarki
  Indeks PMI dla produkcji osiągnął najwyższy od 34 miesięcy poziom 53,3 pkt. – To kolejna porcja bardzo dobrych informacji dla gospodarki – ocenia Jacek Adamski, dyrektor departamentu ekonomicznego PKPP Lewiatan. Wskazuje przy tym także na prognozowany przez Ministerstwo Finansów spadek rocznego wskaźnika cen towarów i usług konsumpcyjnych w czerwcu br. do 2,1 proc. z 2,2 proc. w maju.
 • 9 czerwca 2010 r.
  Usługi rynkowe coraz ważniejsze
  Jakie branże zapewnią wzrost gospodarczy – zastanawiali się uczestnicy konferencji poświęconej zmianom w strukturze polskiej gospodarki, którą zorganizowała Polska Konfederacja Pracodawców Prywatnych Lewiatan. Z danych przedstawionych przez Małgorzatę Starczewską-Krzysztoszek, główną ekonomistkę Konfederacji, wynika, że w tworzeniu wartości dodanej w polskiej gospodarce maleje udział przemysłu, a rośnie usług rynkowych - z 49,8 proc. w 2007 do 51,9 proc. w 2009 r.
 • 9 kwietnia 2010 r.
  MG: Polska doceniona w XI raporcie OECD
  - Spośród krajów OECD Polskę wyróżnia wzrost gospodarczy, szczególnie cenny w czasie kryzysu gospodarczego. Nasz sukces był możliwy m.in. dzięki aktywności Polaków i przekształceniom polityczno-gospodarczym – powiedział wicepremier Waldemar Pawlak podczas prezentacji XI Raportu Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) nt. stanu polskiej gospodarki. Konferencja odbyła się 8 kwietnia 2010 r. w Ministerstwie Gospodarki.
 • 25 marca 2010 r.
  Więcej inwestycji zagranicznych niż przed rokiem
  O 22 procent więcej bezpośrednich inwestycji zagranicznych (BIZ) napłynęło do Polski w styczniu 2010 r. niż w tym samym okresie ubiegłego roku. W styczniu 2010 r. napływ BIZ do Polski wyniósł 1 255 mln EUR. To o 22 procent więcej niż w styczniu zeszłego roku (1 024 mln EUR). Na wysoki wynik w dużej mierze wpłynęły reinwestycje, które stanowiły blisko połowę styczniowej wartości inwestycji (568 mln EUR).
 • 22 marca 2010 r.
  GUS: Wyniki finansowe przedsiębiorstw niefinansowych w 2009 roku.
  GUS opublikował dane wstępne dotyczące badania przeprowadzonego wśród 18 299 podmiotów gospodarczych prowadzących księgi rachunkowe, w których liczba pracujących wynosi 50 i więcej osób. Dane nie obejmują rolnictwa, leśnictwa, łowiectwa i rybactwa, działalności finansowej i ubezpieczeniowej oraz szkół wyższych.
 • 19 marca 2010 r.
  Wzrost PKB w 2010 r. może sięgnąć 3 proc. - prognozuje KPP
  Konfederacja Pracodawców Polskich opublikowała wyniki ankiety przeprowadzonej na przełomie 2009 i 2010 roku wśród należących do niej przedsiębiorców z każdego regionu i ze wszystkich branż obecnych na polskim rynku. KPP badała plany przedsiębiorstw na ten rok przez pryzmat światowego kryzysu finansowego, który rozpoczął się we wrześniu 2008 roku. Autorzy ankiety starali się odpowiedzieć na pytanie: W jaki sposób światowy kryzys finansowy, po pięciu kwartałach od jego rozpoczęcia, odbija się na polskim biznesie?
 • 30 grudnia 2009 r.
  KIG: Optymizm przedsiębiorców wymaga wsparcia reformami
  Duża kreatywność i optymizm polskich firm jest szansą na utrzymanie w 2010 r. wzrostu gospodarczego znacząco powyżej średniej unijnej – uważają przedsiębiorcy skupieni w Krajowej Izbie Gospodarczej. Oczekują jednak reform, których przeprowadzenia zaniechano w 2009 roku.
 • 14 grudnia 2009 r.
  Europejczycy najbardziej obawiają się bezrobocia
  Mieszkańcy Unii Europejskiej w odniesieniu do sytuacji we własnych krajach za największy problem uważają bezrobocie, podczas gdy ich obawy związane z sytuacją gospodarczą nieco zelżały – wynika z najnowszego badania Eurobarometru. Większość ankietowanych nadal jednak uważa, że najgorsze wciąż przed nimi. Wiele osób uważa, że Unia Europejska i władze krajowe dysponują największym potencjałem rozwiązania problemu kryzysu.
 • 23 listopada 2009 r.
  Gospodarcze dokonania rządu po dwóch latach
  Z jednej strony udane zarządzanie kryzysem zostało uznane za największy sukces, z drugiej – zbyt późne dostrzeżenie kryzysu i brak jasnej strategii wychodzenia z niego – za największą porażkę rządu po dwóch latach sprawowania władzy. O gospodarczych sukcesach i porażkach gabinetu PO-PSL dyskutowali z okazji drugiej rocznicy jego powołania ministrowie i eksperci ekonomiczni. W tej drugiej grupie znaleźli się: Henryka Bochniarz (PKPP Lewiatan), Jakub Karnowski (PKO TFI), Ryszard Petru (BRE Bank) oraz Andrzej Rzońca (Forum Obywatelskiego Rozwoju).
 • 27 sierpnia 2009 r.
  Deloitte: Polska najmniej podatna na kryzys
  Według firmy doradczej Deloitte, Polska jest jedyną gospodarką w Europie Środkowo-Wschodniej, która po II kwartale br. nadal odnotowuje wzrost gospodarczy. W tym samym czasie kraje nadbałtyckie, do niedawna zwane „tygrysami”, płacą wysoką cenę za konsumpcję napędzaną akcją kredytową – wynika z raportów dotyczących danych makroekonomicznych krajów regionu autorstwa Deloitte.
 • 17 sierpnia 2009 r.
  Miliard dla firm zagrożonych kryzysem
  Duże i średnie firmy mające przejściowe kłopoty z uzyskaniem finansowania zewnętrznego będą mogły skorzystać z programu wsparcia przedsiębiorstw w regionach najbardziej zagrożonych kryzysem gospodarczym. Program został w ubiegłym tygodniu przyjęty przez Ministerstwo Gospodarki. Wysokość środków przeznaczonych na jego realizację wynosi 1 mld zł.
 • 14 sierpnia 2009 r.
  RGE Monitor: Polska gospodarka pozytywnie wyróżnia się w regionie
  RGE Monitor, amerykański ośrodek analityczny założony w 2004 r. przez zespół ekspertów od ekonomii i polityki, uznał, że Polska należy do państw, które wyszły ze światowego kryzysu obronną ręką. Jak relacjonuje Polska Agencja Informacji i Inwestycji Zagranicznych, w gronie wyróżnionych krajów europejskich znalazły się tylko trzy – obok Polski także Norwegia i Francja.
 • 5 sierpnia 2009 r.
  Gospodarka cyfrowa wydźwignie Europę z kryzysu?
  Według ogłoszonego przez Komisję Europejską sprawozdania w sprawie konkurencyjności Europy w dziedzinie technologii cyfrowych, sektor cyfrowy w Europie poczynił od roku 2005 znaczne postępy. Obecnie już 56 proc. Europejczyków regularnie korzysta z komunikacji internetowej, a 80 proc. spośród nich cieszy się dostępem do łączy szerokopasmowych, co oznacza, że Europa jest światowym liderem Internetu szerokopasmowego. Zdaniem KE wykorzystanie potencjału gospodarki cyfrowej ma żywotne znaczenie dla przezwyciężenia kryzysu gospodarczego w Europie.
 • 20 lipca 2009 r.
  MG uruchomił system Insigos
  Bezpłatny dostęp do danych statystycznych dotyczących gospodarki i handlu zagranicznego zapewnia Internetowy System Informacji Gospodarczej (Insigos) uruchomiony przez Ministerstwo Gospodarki. Celem projektu jest przybliżenie użytkownikom sytuacji polskiego handlu zagranicznego oraz informacji o finansowej kondycji polskich przedsiębiorstw.
 • 13 lipca 2009 r.
  Sposób na kryzys – MG szuka przykładów dla Polski
  Ministerstwo Gospodarki - z myślą o wyborze najlepszych rozwiązań dla Polski - zebrało informacje o pakietach antykryzysowych realizowanych w wybranych krajach świata. Wzmacnianie popytu wewnętrznego, wprowadzanie oszczędności budżetowych oraz wspieranie małych i średnich firm, m.in. poprzez ułatwienia w dostępie do kredytów – to przykłady działań, na które zwrócił uwagę resort.
 • 3 lipca 2009 r.
  Zarządzanie ryzykiem pomoże wyjść z kryzysu?
  – Umiejętne zarządzanie ryzykiem może być skuteczną receptą na czas kryzysu i spowolnienia gospodarczego – powiedział wiceminister gospodarki Adam Szejnfeld podczas debaty z członkami Towarzystwa Ekonomistów Polskich. W opinii wiceministra Szejnfelda upowszechnienie wśród polskich przedsiębiorców umiejętności zarządzania ryzykiem może przełożyć się na większy, niż wynika z prognoz ekonomicznych, rozwój gospodarczy.
 • 17 czerwca 2009 r.
  Rząd ogłasza raport „Polska 2030. Wyzwania rozwojowe”
  Polska potrzebuje nowego projektu cywilizacyjnego, nowej busoli rozwoju kraju – przekonuje rząd. W odpowiedzi na tę potrzebę zespół doradców strategicznych premiera opracował raport „Polska 2030. Wyzwania rozwojowe”, którego ogłoszenie zaplanowano na 17 czerwca. Dokument zostanie udostępniony m.in. na stronie www.Polska2030.pl.
 • 5 czerwca 2009 r.
  Gorsze wyniki finansowe przedsiębiorstw
  Wzrosła liczba firm, które ponoszą straty – taki wniosek płynie z przeprowadzonego przez PKPP Lewiatan porównania wyników osiągniętych przez średnie i duże przedsiębiorstwa w I kwartałach 2009 i 2008 r. Różnica w wartości wyniku finansowego to ok. 10 mld zł i wynika ona ze strat poniesionych na inwestycjach w opcje walutowe oraz wysokiej dynamiki kosztów wynagrodzeń.
 • 4 czerwca 2009 r.
  Lewiatan: Dwie dekady gospodarczego sukcesu
  W ciągu dwóch dekad Polska radykalnie zmieniła swoje miejsce na gospodarczej i cywilizacyjnej mapie Europy i świata – podkreśla polska Konfederacja Pracodawców Prywatnych Lewiatan w oświadczeniu wydanym z okazji 20. rocznicy wyborów z 4 czerwca 1989 r. Organizacja przypomina, że wcześniej Polska była zadłużonym za granicą na ogromną skalę bankrutem, z niewydolną gospodarką, niewymienialną walutą, z deficytem wszelkich towarów konsumpcyjnych, bez perspektyw rozwojowych.
 • 11 maja 2009 r.
  KPP: Jest nadzieja na stabilizację gospodarki
  Zdaniem Adama Ambrozika, eksperta Konfederacji Pracodawców Polskich, można mieć nadzieję na stabilizację sytuacji gospodarczej w kraju. Ma o tym świadczyć wzrost produkcji przemysłowej w marcu i kwietniu oraz ostatnie dane na temat bezrobocia, przedstawione przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej.
 • 6 maja 2009 r.
  Gospodarka UE za 24 lata jak USA dzisiaj?
  Z badań na temat dystansu, jaki dzieli główne światowe gospodarki („Timedistance study”), opublikowanych przez Stowarzyszenie Europejskich Izb Handlowych i Przemysłowych Eurochambres, wynika, że gospodarka UE wciąż pozostaje daleko w tyle za Stanami Zjednoczonymi; jednocześnie kurczy się dystans pomiędzy Europą i krajami BRIC (Brazylia, Rosja, Indie i Chiny).
 • 17 kwietnia 2009 r.
  W Katowicach dobiega końca Europejski Kongres Gospodarczy 2009
  Rozpoczęty w środę, 15 kwietnia, w Katowicach Europejski Kongres Gospodarczy (EEC) 2009 dobiega końca. W największym – jak twierdzą organizatorzy – wydarzeniu gospodarczym tego roku w Europie Środkowej i Wschodniej wzięli udział m.in. premier Donald Tusk, Danuta Hübner, komisarz UE ds. polityki regionalnej oraz, w wystąpieniu multimedialnym, José Manuel Barroso, przewodniczący Komisji Europejskiej. Debaty zorganizowane podczas Kongresu dotyczyły m.in. kryzysu gospodarczego i pakietu klimatyczno-energetycznego.
« poprzednia[ 1 ] . [ 2 ] . [ 3 ] . [ 4 ] . [ 5 ] . [ 6 ] . [ 7 ]następna »

Copyright © TaxNet Sp. z o.o. w Tychach