Piątek, 19 I 2018 r.
Nr 14/2018 (2353)
indeks alfabetyczny |
A  B  C  D  E  F  G  H  I  J  K  L  Ł  M  N  O  P  R  S  Ś  T  U  W  V  Z  Ź  Ż 
wydanie z wybranego dnia | najczęściej czytane | najlepiej oceniane | zmień rozmiar czcionki | terminy i wydarzenia | kanał RSS
 


7 września 2017 r.

Indywidualne rachunki składkowe coraz bliżej

Już na początku przyszłego roku przedsiębiorcy mają otrzymać indywidualne numery rachunków składkowych (NRS) w ZUS. Dzięki temu rozwiązaniu można będzie zapłacić wszystkie zobowiązania względem Zakładu za pomocą jednego przelewu.

Uwaga: artykuł który czytasz ma ponad 3 miesiące.

R E K L A M A

W nowym systemie płatnicy składek dokonywać mają płatności jednym przelewem na przydzielony im indywidualny NRS. Znaczenia nie będzie mieć to, na jaki fundusz i jakie składki są odprowadzane. Odpowiednio wcześniej płatnicy otrzymają informacje o swoich NRS, a 1 stycznia 2018 r. obecne rachunki zostaną zamknięte.

– Identyfikacja wpłaty będzie się odbywała automatycznie. Zostanie ona zaksięgowana na koncie płatnika składek, a następnie rozdzielona na pokrycie należnych składek na poszczególne ubezpieczenia i fundusze – powiedziała agencji informacyjnej Newseria Biznes Monika Marciniak-Szewczyk z departamentu realizacji dochodów w centrali ZUS.

Majowa nowela ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych zakłada, że na indywidualny rachunek odprowadzane będą należności na ubezpieczenie emerytalne, zdrowotne, Fundusz Pracy, Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych oraz Fundusz Emerytur Pomostowych. W efekcie zamiast kilku przelewów wystarczy dokonanie pojedynczej płatności.

Jak zapowiada Marciniak-Szewczyk, ZUS zacznie informować listownie o nadaniu NRS już na początku października br. Numer składać będzie się z 26 cyfr – cyfry od trzeciej do dziesiątej oznaczać mają numer identyfikacyjny ZUS, a ostatnie dziesięć cyfr to NIP danego przedsiębiorcy.

mpCopyright © TaxNet Sp. z o.o. w Tychach