Wtorek, 20 II 2018 r.
Nr 33/2018 (2372)
indeks alfabetyczny |
A  B  C  D  E  F  G  H  I  J  K  L  Ł  M  N  O  P  R  S  Ś  T  U  W  V  Z  Ź  Ż 
wydanie z wybranego dnia | najczęściej czytane | najlepiej oceniane | zmień rozmiar czcionki | terminy i wydarzenia | kanał RSS
 


16 czerwca 2017 r.

Infolinia KIP z identyfikacją głosową?

Rzecznik praw obywatelskich powrócił do sprawy wprowadzenia identyfikacji głosowej wszystkich podatników, którzy korzystają z infolinii Krajowej Informacji Podatkowej (KIP). Do resortu finansów rzecznik zwrócił się o wyjaśnienia dotyczące tego, czy system już działa i czy jego funkcjonowanie jest zgodne z wymogami odnoszącymi się do ochrony danych osobowych. 

Uwaga: artykuł który czytasz ma ponad 3 miesiące.

R E K L A M A

Już w 2015 r. RPO odnosił się do planowanego wówczas uruchomienia identyfikacji głosowej wszystkich podatników, którzy dzwonią na Krajową Informację Podatkową. Wprowadzenie takiej identyfikacji  miało być związane z modernizacją infolinii KIP.

Zgodnie z założeniami, nowy system miał pozwalać na obsługę w ramach kanału głosowego i później także na obsługę zapytań zgłaszanych za pomocą formularza w serwisie podatkowym i obsługę online poprzez odpowiedni chat.

Jak wskazywał dwa lata temu rzecznik, kwestia nowego systemu budziła wątpliwości dotyczące podstawy prawnej, na jakiej miały być wprowadzane tego rodzaju rozwiązania.

„Obecnie trwają legislacyjne prace przygotowawcze, które umożliwią bezpośrednie stosowanie od dnia 25 maja 2018 r. ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych. Rozporządzenie to zawiera szczególne regulacje dotyczące danych biometrycznych, za które należy uznać również brzmienie głosu i przewiduje, że każde przetwarzanie danych osobowych musi być planowane z uwzględnieniem koncepcji ochrony prywatności w fazie projektowania (privacy by design)” – wskazuje RPO.

Rzecznik zwrócił się do resortu finansów o wyjaśnienia ws. aktualnego stanu sprawy oraz wskazanie, czy nowy system już działa i czy jego funkcjonowanie jest zgodne z rozporządzeniem ogólnym o ochronie danych osobowych.

mpCopyright © TaxNet Sp. z o.o. w Tychach