Środa, 21 II 2018 r.
Nr 34/2018 (2373)
indeks alfabetyczny |
A  B  C  D  E  F  G  H  I  J  K  L  Ł  M  N  O  P  R  S  Ś  T  U  W  V  Z  Ź  Ż 
wydanie z wybranego dnia | najczęściej czytane | najlepiej oceniane | zmień rozmiar czcionki | terminy i wydarzenia | kanał RSS
 


12 grudnia 2006 r.

Jak się bawić, czyli koszty wesela

„Ach, co to był za ślub....” śpiewał w latach 70. zespół Quorum. Zdanie to możemy usłyszeć także i dzisiaj, z tym że odnosi się ono nie do ceremonii zaślubin, a do wesela. Według tradycji obowiązek zorganizowania weseliska spoczywa na rodzicach panny młodej, którzy na szczęściu córki oszczędzać nie powinni. Rzeczywistość usiłuje wtłoczyć tradycję w racjonalne ramy, ale w dalszym ciągu organizacja przyjęcia weselnego wiąże się z poważnymi wydatkami.

Uwaga: artykuł który czytasz ma ponad 3 miesiące.

R E K L A M A

W lokalu, w domu, na łonie natury?


Koszty wesela uzależnione są od miejsca, w którym przyjęcie ma być zorganizowane i czasu jego trwania. Coraz częściej młodzi decydują się na wykupienie w lokalu jedynie uroczystego obiadu dla najbliższej rodziny, woląc przeznaczyć zaoszczędzone środki na podróż poślubną lub urządzanie wspólnego mieszkania. Tradycyjne przyjęcie rozpoczyna się po południu i trwa do świtu.


Za całonocne przyjęcie w lokalu dla 60 osób zapłacimy ok. 8,5 tys. zł (100 – 150 zł od osoby). W cenę wliczone jest wynajęcie sali oraz menu składające się z dwóch rodzajów zup, dwóch rodzajów dań obiadowych, sześciu rodzajów zimnych zakąsek, trzech rodzajów sałat, czterech rodzajów ciast, owoców, zimnych napojów oraz kawy i herbaty (tradycyjna kuchnia polska). Czasem w cenę wliczony jest także tort weselny, ale alkohol zazwyczaj trzeba kupić osobno. Oczywiście cena uzależniona jest od rangi lokalu, jego popularności oraz szczegółów menu. Drożej jest w dużych miastach. Lokale położone tuż za rogatkami potrafią skusić nad wyraz konkurencyjnymi cenami.


Zamawiając tort weselny w cukierni, należy liczyć się z wydatkiem rzędu 30 – 36 zł za kilogram, w cenę wliczony jest często dowóz tortu na przyjęcie. Za alkohol zapłacimy ok. 24 zł od osoby.


Decydując się na wyprawienie wesela w domu lub na świeżym powietrzu, możemy skorzystać z usług firmy cateringowej. Jej pracownicy przywiozą na miejsce zamówione potrawy, zastawę stołową, zapewnią także obsługę kelnerską. Menu przedstawione wyżej będzie nas wtedy kosztować ok. 75 – 80 zł od osoby. Wynajęcie zastawy stołowej dla 60 osób to koszt ok. 400 zł. Obsługa kelnerska i kuchenna wliczona jest w cenę.


Osoby, które pragną wyjątkowej oprawy dla swojego przyjęcia mogą wynająć pałac, np. w Janowicach koło Tarnowa (woj. małopolskie), za niewiele ponad 3 tys. zł. Za menu składające się z przystawki, zupy, trzech rodzajów dań obiadowych, 5 – 6 zimnych zakąsek, trzech dodatkowych dań gorących, soków owocowych (1 litr/os.), zimnych napojów (0,33 litra/os.), kawy, herbaty oraz ciast i słodyczy trzeba zapłacić ok. 107 zł od osoby. Dodatkowo można wykupić śniadanie — 17 zł od osoby.


Sala weselna powinna być pięknie udekorowana. Lokale specjalizujące się w organizowaniu wesel przeważnie oferują dekoracje wliczone w cenę, w pozostałych przypadkach można skorzystać z usług wyspecjalizowanej firmy (od 200 zł) lub zdać się na inwencję własną.


Czym dojechać?


Decydując się na konkretny lokal należy rozważyć, czym na miejsce dojadą państwo młodzi i goście. Młoda para powinna mieć do dyspozycji pojazd, który podkreśli podniosły charakter uroczystości. Można oczywiście skorzystać z uprzejmości i samochodu sąsiada, ale piękna panna młoda z pewnością lepiej będzie się prezentowała w bryczce (ok. 120 zł za godzinę), limuzynie (ok. 200 zł za godzinę), zabytkowej warszawie (ok. 300 zł za godzinę) lub czerwonym ferrari (ok. 500 zł za godzinę). Stałe ceny obowiązują zazwyczaj w granicach miasta, w przypadku dalszych dojazdów pobierana jest opłata w wysokości ok. 2 zł/km.


Samochód można także odpowiednio udekorować (60 – 300 zł w zależności od wielkości dekoracji).


Goście raczej nie powinni być zmuszeni do korzystania z własnych samochodów. Jeżeli lokal jest znacznie oddalony od miejsca ceremonii, można wynająć autokar. Za wynajęcie na cały dzień pojazdu liczącego 66 miejsc trzeba zapłacić ok. 1,5 tys. zł, wynajem busa dla 22 osób to koszt ok. 1 tys. zł.


Wodzirej, zespół, a może DJ?


Kolejną ważną decyzją jest wybór oprawy muzycznej przyjęcia. Lokale zazwyczaj pozostawiają to w gestii państwa młodych.


Zespół muzyczny składa się przeważnie z dwóch lub trzech muzyków i solistki. Wykonuje tzw. muzykę biesiadną, ponadczasowe i najnowsze szlagiery, czyli dla każdego coś dobrego. Można indywidualnie uzgodnić kształt imprezy, repertuar muzyczny i rodzaj ewentualnych zabaw dla gości. Koszt to ok. 2 tys. zł.


Tańszym rozwiązaniem jest wynajęcie DJ-a, który odtworzy uzgodniony repertuar. Taka usługa kosztuje ok. 800 zł.


Można także skorzystać z usług wykwalifikowanego prezentera-wodzireja. Jego zadaniem jest nie tylko granie, ale także zabawianie gości. Organizuje konkursy, zabawy, dba o całościową oprawę imprezy. Profesjonaliści wyceniają swoje usługi na ok. 1,5 tys. zł.


Zdjęcia czy film?


Z tak wspaniałej uroczystości wypada mieć wspaniałe pamiątki. Możemy zamówić zdjęcia, do wyboru są sesje w atelier i plenerowe, niesłabnącą popularnością cieszą się również filmy. Za sesję w atelier trzeba zapłacić ok. 500 zł, sesja w plenerze jest ok. 100 zł tańsza. Możemy także zamówić pełny reportaż z uroczystości (zdjęcia w domu, kościele i na sali) za ok. 600 – 700 zł. A jeśli chcemy wspominać piękne chwile, oglądając reportaż filmowy, musimy liczyć się z wydatkiem rzędu 1000 zł.


Podsumowując


Podliczmy więc koszt przeciętnego wesela, zorganizowanego w mieście wojewódzkim, w przeciętnym domu weselnym, dla 60 osób.


przyjęcie — 9 240 zł

limuzyna dla państwa młodych — 800 zł

autokar dla gości — 1 500 zł

zespół muzyczny — 2 000 zł

reportaż zdjęciowy — 600 zł

= 14 140 zł

 

Anna Proksa

 Copyright © TaxNet Sp. z o.o. w Tychach