Piątek, 23 II 2018 r.
Nr 36/2018 (2375)
indeks alfabetyczny |
A  B  C  D  E  F  G  H  I  J  K  L  Ł  M  N  O  P  R  S  Ś  T  U  W  V  Z  Ź  Ż 
wydanie z wybranego dnia | najczęściej czytane | najlepiej oceniane | zmień rozmiar czcionki | terminy i wydarzenia | kanał RSS
 


17 marca 2008 r.

Jak wynająć mieszkanie

Nie każdego stać na kupno mieszkania. Ze względu na niskie dochody czy niestabilność zawodową wielu z nas nie może sobie pozwolić na wzięcie odpowiedniego kredytu. Tym bardziej, że kredyt na zakup mieszkania czy domu spłaca się zwykle przez kilkadziesiąt lat. Wyjściem z sytuacji może być wynajem, który pozwala uniknąć drastycznych kosztów. Nie mieszkamy jeszcze wprawdzie „na swoim”, ale comiesięczne kwoty czynszu i innych opłat pozostają w granicach naszych możliwości. Dodatkowo, korzystamy ze sprzętów i mebli, w które wyposażone jest wynajmowane przez nas mieszkanie.

Uwaga: artykuł który czytasz ma ponad 3 miesiące.

R E K L A M A

Wynajem mieszkania jest poważną decyzją. Znalezienie dobrego lokalu, odpowiednio umiejscowionego, z uczciwym i odpowiedzialnym właścicielem niewtrącającym się w nasze prywatne sprawy, a równocześnie pomocnym w razie napraw i awarii, nie jest wcale tak łatwe, jak może wydawać się na pierwszy rzut oka. Co z tego, że w prasie czy Internecie aż roi się od ogłoszeń dotyczących najmu, skoro wiele z nich jest nieścisłych, a właściciel nie zawsze jest z nami szczery? Żeby nie dać się oszukać, warto wiedzieć, na co zwracać uwagę i co w trakcie wynajmu może nas czekać.

Ceny wynajmu w Polsce są bardzo zróżnicowane. Najwięcej zapłacimy w dużych miastach. Rekordzistami są tutaj Warszawa, Wrocław i Kraków, gdzie przeciętne ceny 1-pokojowych mieszkań zaczynają się od ponad 1000 zł. Znacznie drożej jest w tzw. „modnych dzielnicach”, w śródmieściach i na nowoczesnych strzeżonych osiedlach. Wiele zależy też od standardu mieszkania – od tego, czy znajduje się ono w nowym budownictwie, w jakim stanie przekazywane jest najemcy (puste czy urządzone) itp.

JAK SZUKAĆ


To, w jaki sposób będziemy szukać mieszkania, zależy od kilku czynników, zwłaszcza od naszych oczekiwań, czasu i zasobności portfela. Zasadniczo, mamy dwie możliwości szukania odpowiedniego lokum:

 • samodzielnie lub
 • przez pośrednika (agencję).


Samodzielnie

Samodzielne poszukiwania to przede wszystkim duże obciążenie czasowe. Każde interesujące nas ogłoszenie trzeba dokładnie sprawdzić. Musimy się więc liczyć z dzwonieniem i jeżdżeniem. Gdzie szukać ogłoszeń? W gazetach, w działach poświęconych nieruchomościom, w serwisach internetowych (np. www.gratka.pl, www.szybko.pl, www.oferty.net, www.domiporta.pl). Można też popytać znajomych. Bardzo często właściciele decydują się na tę drogę wynajmu, gdyż bezpieczniej i wygodniej jest powierzyć mieszkanie osobie poleconej.

Możemy również sami ogłosić się w prasie czy Internecie lub rozwiesić ogłoszenia w okolicy, w której chcielibyśmy wynająć mieszkanie. Warto wówczas szczegółowo określić nasze oczekiwania i wymagania.

Wynajmując mieszkanie bezpośrednio od właściciela, możemy zaoszczędzić kilkaset złotych na prowizji, którą w agencji musielibyśmy zapłacić pośrednikowi. Musimy jednak uzbroić się w cierpliwość, bo szukanie na własną rękę zajmuje dużo czasu i nierzadko kosztuje dużo nerwów.

Przez pośrednika

Korzystanie z pomocy pośrednika to głównie oszczędność czasu – pośrednik przygotuje ofertę pod naszym kątem. Najlepiej wybrać sprawdzoną firmę z doświadczeniem. Dzięki temu unikniemy oszustw. Pośrednik nie tylko pomaga zorientować się na rynku, ale też towarzyszy nam w trakcie oglądania mieszkania, w naszym imieniu umawia się z właścicielem i przygotowuje umowę najmu.

Przed nawiązaniem współpracy z agencją nieruchomości powinniśmy sprawdzić, czy działający z jej ramienia pośrednik ma odpowiednie kwalifikacje. O co należy pytać? Przede wszystkim o to, czy pośrednik posiada świadectwo licencji zawodowej (pośrednik, nie agencja!) i czy jest ubezpieczony od odpowiedzialności cywilnej. Dobrze też, gdy należy do jednego z lokalnych stowarzyszeń pośredników w obrocie nieruchomościami.

Jeśli znajdziemy odpowiedniego pośrednika, podpisujemy umowę pośrednictwa. Może to być umowa otwarta lub umowa na wyłączność. Pierwsza z nich jest popularniejsza, pozwala bowiem na współpracę z wieloma agencjami. Jej wadą jest to, że nad naszą sprawą czuwa kilku pośredników i może się zdarzyć, że żaden z nich nie zaangażuje się zupełnie w szukanie dla nas odpowiedniego mieszkania. Umowa na wyłączność jest lepsza, ale i droższa. Rzadko też stosuje się ją w polskich warunkach. Korzystają z niej zwykle wymagający klienci szukający mieszkania w konkretnym rejonie i o dość wysokim standardzie.

Umowę pośrednictwa należy dokładnie przestudiować. Zdarza się bowiem, że zawiera ona niedozwolone klauzule, np. bardzo wysoką karę umowną z tytułu rezygnacji.

Warto też pamiętać, że umowa ta nic nie kosztuje. Pośrednik nie ma prawa żądać od nas zaliczek za udostępnianie danych kontaktowych do właściciela. Jeżeli już na wstępie domaga się pieniędzy, to bardzo prawdopodobne, że próbuje nas po prostu „naciągnąć”. W umowie pośrednictwa w zamian za znalezienie odpowiedniego lokum zobowiązujemy się zapłacić prowizję. Ale wynagrodzenie to agent pobierze dopiero w momencie podpisywania umowy najmu.

Prowizja wynosi zazwyczaj od 50 do 100 proc. miesięcznego czynszu określonego w umowie najmu, musimy się więc liczyć z wydatkiem rzędu kilkuset złotych.


PRZED PODPISANIEM UMOWY NAJMU

Zanim zdecydujemy się na konkretne mieszkanie, musimy je dokładnie obejrzeć. Nie powinniśmy polegać wyłącznie na zapewnieniach właściciela. Co warto rozeznać?

 • Po pierwsze: usytuowanie mieszkania – okolicę, atmosferę osiedla, bezpieczeństwo, dostępność połączeń komunikacyjnych, odległość od szkoły, przedszkola, sklepów itp. Warto porozmawiać z sąsiadami, ocenić wygląd klatki schodowej.


 • Po drugie: samo mieszkanie – wilgoć, grzyb, ślady robactwa. Dokładnie sprawdzamy instalację wodną, gazową i elektryczną. Oglądamy łazienkę, kuchnię, upewniamy się, że wszystkie sprzęty i urządzenia działają właściwie. Sprawdzamy okna, czy lekko się otwierają, czy nie ma szpar itp.


Przed wydaniem lokalu, wraz z właścicielem sporządzamy tzw. protokół zdawczo-odbiorczy. Określa on stan techniczny mieszkania i stopień zużycia znajdujących się w nim instalacji (stan liczników gazu, wody, prądu) i urządzeń. Warto wpisać do niego wszelkie usterki. Właśnie na podstawie tego protokołu będziemy mogli na koniec najmu otrzymać z powrotem całą kaucję, a właściciel nie obarczy nas kosztami napraw tych sprzętów, które już przed naszym wprowadzeniem się były uszkodzone.

Warto też na wstępnie uzgodnić z wynajmującym, czy np. możemy trzymać w mieszkaniu zwierzęta, czy wolno nam podnająć pokój, sprowadzić swoje meble itp.

 • Po trzecie: stan prawny lokalu – czy wynajmujący jest właścicielem mieszkania. Może się np. okazać, że jest współwłaścicielem lub jednym ze spadkobierców i nie ma zgody pozostałych osób na wynajem.


Zanim podpiszemy umowę powinniśmy poprosić wynajmującego o okazanie aktu własności mieszkania lub wypisu z księgi wieczystej. W przypadku mieszkania spółdzielczego właściciel powinien mieć zgodę administracji. Można też zażądać dowodu osobistego od wynajmującego, spisać podstawowe dane i zweryfikować później z podanymi w umowie.

Nie zapomnijmy również o sprawdzeniu, czy rachunki za mieszkanie były opłacane na bieżąco.

Zastrzeżenie:
Właściciel mieszkania, zanim podpisze z nami umowę, powinien także nas sprawdzić. I tak, może poprosić nas o udostępnienie ostatniego adresu oraz adresu stałego zamieszkania, czy nawet o podanie informacji o zatrudnieniu i zarobkach (np. zaświadczenie od pracodawcy o rodzaju stosunku pracy oraz okresie, na jaki został zawarty, i wysokości wynagrodzenia).UMOWA NAJMU


Gdy znajdziemy odpowiednie mieszkanie i sprawdzimy je pod kątem technicznym i prawnym, spisujemy umowę najmu. Zdarza się, że właściciel nie chce podpisywać umowy, by uniknąć płacenia podatku. Nie jest to jednak dobre rozwiązanie dla nas, najemców, bo umowa zabezpiecza nasze prawa i chroni przed bezpodstawnym wyrzuceniem na bruk.

Co powinna zawierać umowa najmu? Przyjmuje się, że oprócz określenia stron transakcji powinno się w niej wskazać:

 • przedmiot umowy (dokładny opis mieszkania, adres, powierzchnia, liczba pokoi, wyposażenie),
 • czynsz i ewentualnie inne koszty (wysokość, termin zapłaty, odsetki za zwłokę),
 • wysokość kaucji,
 • prawa i obowiązki stron (dokonywanie napraw i usuwanie awarii, możliwość podnajmu itp.),
 • czas trwania umowy,
 • warunki wypowiedzenia,
 • warunki zmiany treści umowy.


Ważne:
Jeśli wynajmujemy mieszkanie w kilka osób, istotne jest, aby wszystkie osoby zostały wymienione w umowie jako najemcy i wszystkie podpisały umowę najmu – uchroni nas to np. przed koniecznością płacenia za szkody, które wyrządził ktoś inny.


Nie ma jednego obowiązującego wzoru. Przykładowe umowy znajdziemy w Internecie. Jeśli natomiast korzystamy z usług pośrednika, przygotowanie umowy należy do jego obowiązków.

Umowę najmu możemy zawrzeć na czas oznaczony i nieoznaczony. W pierwszym przypadku po upływie ustalonego czasu umowa przestaje obowiązywać (bez wcześniejszego wymówienia), w drugim – kończy się z upływem okresu wypowiedzenia.


CZYNSZ I INNE OPŁATY

Podstawowym obowiązkiem lokatora jest płacenie czynszu. Jeśli umowa najmu nie stanowi inaczej, czynsz płacimy miesięcznie z góry, do 10 dnia miesiąca – bezpośrednio wynajmującemu lub na wskazany przez niego rachunek.

Obok czynszu można także mówić o innych opłatach. Są to:

 • opłaty za używanie lokalu, obejmujące np. koszty eksploatacji i remontów, koszty utrzymania pomieszczeń wspólnego użytkowania, windy, anteny zbiorczej, domofonu oraz zieleni,
 • opłaty niezależne od właściciela, czyli opłaty za dostawy energii elektrycznej, gazu, wody, opłaty za wywóz śmieci itp.


Zgodnie z przepisami, podwyższanie czynszu lub innych opłat za używanie lokalu, z wyjątkiem opłat niezależnych od właściciela, nie może być dokonywane częściej niż co 6 miesięcy. Właściciel powiadomi nas ustnie o podwyżce czynszu, chyba że zażądamy informacji na piśmie.

Przy podwyżce opłat niezależnych od właściciela, właściciel jest obowiązany przedstawić lokatorowi pisemne zestawienie opłat wraz z przyczyną ich podwyższenia.

Zastrzeżenie:
Czynsz najmu może zostać ustalony w umowie w postaci stawki za m2. Właściciel może zażądać czynszu w walucie obcej. Może również zastrzec w umowie, że wysokość czynszu wskazanego w złotych będzie korygowana, np. stosownie do wskaźnika wzrostu cen towarów trwałego użytku.KAUCJA ZWROTNA

Praktyką często stosowaną przez właścicieli mieszkań jest pobieranie kaucji zwrotnej. Wysokość kaucji powinna zostać określona w umowie najmu. Kaucja stanowi zabezpieczenie dla wynajmującego na pokrycie ewentualnych szkód wyrządzonych przez lokatorów.

W przypadku mieszkań, kaucja nie może przekraczać 12-krotności czynszu najmu ustalonego na dzień zawarcia umowy. Zazwyczaj jest zwracana w zwaloryzowanej wysokości. Jeśli np. czynsz w dniu zawarcia umowy wynosił 1000 zł, a kaucja stanowiła 3-krotność czynszu obowiązującego w dniu jej pobrania (3 x 1000 zł = 3000 zł), to po podwyżce czynszu do 1200 zł w dniu zwrotu kaucji będzie ona wynosić 3 x 1200 zł = 3600 zł.

Kaucja podlega zwrotowi (w kwocie nie niższej niż kaucja pobrana!). Jeżeli po zakończeniu najmu, podczas zdawania mieszkania wszystkie należności będą uregulowane i właściciel nie stwierdzi żadnych szkód, otrzymamy z powrotem całą kaucję. Na zwrot kaucji właściciel ma miesiąc od dnia opróżnienia lokalu przez najemcę.

Zastrzeżenie:
W przypadku najmu lokali czy budynków o charakterze innym niż mieszkalny oraz przy tzw. najmie okazjonalnym pobieranie kaucji jest kwestią umowy.


PRAWA I OBOWIĄZKI STRON

Najemca


Podstawowym obowiązkiem lokatora jest terminowe płacenie czynszu. Jako najemcy powinniśmy również dbać o wynajęte lokum, używać go zgodnie z przeznaczeniem i przestrzegać porządku domowego.

Do nas należy utrzymywanie mieszkania we właściwym stanie technicznym i higieniczno-sanitarnym. Powinniśmy chronić przed uszkodzeniem i dewastacją części wspólne budynku: windy, klatki schodowe, korytarze, pomieszczenia zsypów i inne pomieszczenia gospodarcze oraz otoczenie budynku.

Na nas spoczywa też obowiązek naprawy i konserwacji:

 • podłóg, posadzek, wykładzin podłogowych oraz ściennych okładzin ceramicznych, szklanych i innych,
 • drzwi i okien,
 • wbudowanych mebli, łącznie z ich wymianą,
 • trzonów kuchennych, kuchni i grzejników wody przepływowej (gazowych, elektrycznych i węglowych), podgrzewaczy wody, wanien, brodzików, mis klozetowych, zlewozmywaków i umywalek wraz z syfonami, baterii i zaworów czerpalnych oraz innych urządzeń sanitarnych, w które lokal jest wyposażony, łącznie z ich wymianą,
 • osprzętu i zabezpieczeń instalacji elektrycznej, z wyjątkiem wymiany przewodów oraz osprzętu anteny zbiorczej,
 • pieców węglowych i akumulacyjnych, łącznie z wymianą zużytych elementów,
 • etażowego centralnego ogrzewania, a jeśli nie zostało ono zainstalowane na koszt wynajmującego, także jego wymiana,
 • przewodów odpływowych urządzeń sanitarnych aż do pionów zbiorczych, w tym bezzwłoczne usuwanie niedrożności,
 • innych elementów wyposażenia lokalu i pomieszczeń przynależnych (tj. piwnic, komórek, pomieszczeń gospodarczych) przez: malowanie lub tapetowanie i naprawę uszkodzeń tynków ścian i sufitów oraz malowanie drzwi i okien, wbudowanych mebli, urządzeń kuchennych, sanitarnych i grzewczych.


W mieszkaniu możemy wprowadzać ulepszenia, ale tylko za zgodą właściciela i na podstawie pisemnej umowy określającej sposób rozliczeń z tego tytułu. Zasadą jest, że w wynajętym lokalu wolno nam założyć oświetlenie elektryczne, gaz, telefon, radio i inne podobne urządzenia. Przyjmuje się również, że mamy prawo zainstalować Internet, telewizję kablową, centralne ogrzewanie czy instalację wodociągową, jeżeli nie zagraża to bezpieczeństwu nieruchomości i nie jest sprzeczne z obowiązującymi przepisami.

W przypadku awarii (np. zalewania sąsiada) mamy obowiązek niezwłocznie udostępnić mieszkanie w celu jej usunięcia. Jeżeli nie ma nas w domu lub odmówimy wpuszczenia wynajmującego, może on wejść do lokalu w obecności policji, straży miejskiej lub straży pożarnej.

Zastrzeżenie:
W razie wejścia do mieszkania pod nieobecność lokatora albo pełnoletniego domownika, właściciel musi zabezpieczyć lokal i rzeczy znajdujące się w nim. Z czynności tych spisuje protokół.


Po wcześniejszym ustaleniu terminu powinniśmy także udostępnić właścicielowi mieszkanie w celu:

 • dokonania okresowego, a w szczególnie uzasadnionych wypadkach również doraźnego, przeglądu stanu i wyposażenia technicznego lokalu oraz ustalenia zakresu niezbędnych prac i ich wykonania,
 • zastępczego wykonania prac obciążających lokatora.


Zastrzeżenie:
Gdy rodzaj naprawy tego wymaga, jesteśmy obowiązani opróżnić lokal i przenieść się na koszt właściciela do lokalu zamiennego, jednak na czas nie dłuższy niż rok.

Jeśli umowa najmu nie stanowi inaczej, nie wolno nam podnająć lokalu ani nawet jego części czy użyczyć go nieodpłatnie. Musimy mieć na to zgodę właściciela.

Zastrzeżenie:
Zgody nie wymaga tylko udostępnienie mieszkania osobie, wobec której na najemcy ciąży obowiązek alimentacyjny.


Właściciel

Właściciel ma obowiązek zapewnienia sprawnego działania instalacji i urządzeń związanych z budynkiem umożliwiających najemcy korzystanie z wody, gazu, ciepła, elektryczności, wind oraz innych urządzeń stanowiących wyposażenie lokalu i budynku. Jeśli właściciel wynajmuje lokal po opuszczeniu go przez poprzedniego najemcę, musi wymienić w nim zużyte wyposażenie.

Do obowiązków właściciela należy przede wszystkim:

 • utrzymanie w należytym porządku i czystości pomieszczeń i urządzeń budynku, służących do wspólnego użytku mieszkańców, oraz jego otoczenia,
 • dokonywanie napraw budynku, jego pomieszczeń i urządzeń służących do wspólnego użytku oraz przywrócenie stanu poprzedniego budynku w razie jego uszkodzenia, niezależnie od przyczyn (z tym, że najemcę obciąża obowiązek pokrycia strat powstałych z jego winy),
 • naprawy lokalu, naprawy i wymiana instalacji i elementów wyposażenia technicznego w zakresie, który nie obciąża najemcy, w tym zwłaszcza:
 • naprawa i wymiana wewnętrznej instalacji: wodociągowej, gazowej i ciepłej wody (bez armatury i wyposażenia), a także naprawa i wymiana wewnętrznej instalacji kanalizacyjnej, centralnego ogrzewania wraz z grzejnikami, instalacji elektrycznej, anteny zbiorczej, z wyjątkiem osprzętu,
 • wymiana pieców grzewczych, stolarki okiennej i drzwiowej, podłóg, posadzek i wykładzin podłogowych oraz tynków.


Zastrzeżenie:
W mieszkaniach prywatnych kwestia wzajemnych zobowiązań najemcy i właściciela lokalu może zostać uregulowana inaczej – zakres obowiązków określany jest w umowie najmu i nie musi wcale odpowiadać zakresowi opisanemu powyżej.


W okresie trwania najmu strony są obowiązane informować się nawzajem na piśmie o każdej zmianie adresu swojego zamieszkania lub siedziby.


PO ZAKOŃCZENIU NAJMU

Po zakończeniu najmu, jeśli nie zdecydowaliśmy inaczej w umowie, powinniśmy doprowadzić lokal do porządku i dokonać w nim ewentualnych napraw. Właściciel może żądać od nas wyrównania szkód, czyli uszkodzeń i zniszczeń (m.in. zabezpieczeniu takich roszczeń służy kaucja). Ważne: nie odpowiadamy za zwykłe zużycie wynikające z prawidłowego korzystania z mieszkania!

Jeśli w trakcie najmu wymieniliśmy jakieś elementy wyposażenia, przysługuje nam zwrot różnicy między ich wartością według stanu istniejącego w dniu objęcia lokum oraz w dniu jego opróżnienia. Przyjmuje się przy tym ceny obowiązujące w dniu rozliczenia.

Właściciel ma prawo domagać się usunięcia ulepszeń, które zastosowaliśmy w mieszkaniu, jeżeli wcześniej nie wyraził na nie zgody albo zasady rozliczeń nie zostały ustalone w pisemnej umowie. Może jednak te ulepszenia zatrzymać i wówczas zobligowany jest zwrócić ich wartość lokatorowi.


USTANIE NAJMU

Właściciel ma prawo do wcześniejszego wypowiedzenia umowy najmu, jeśli najemca:

 • pomimo pisemnego upomnienia używa mieszkania w sposób sprzeczny z umową lub niezgodnie z jego przeznaczeniem, zaniedbuje obowiązki i dopuszcza do powstania szkód, niszczy urządzenia przeznaczone do wspólnego korzystania przez mieszkańców lub wykracza w sposób rażący przeciwko porządkowi domowemu,
 • zalega z zapłatą czynszu lub innych opłat za używanie lokalu za okres 3 miesięcy i pomimo pisemnego upomnienia oraz wyznaczenia dodatkowego miesięcznego terminu płatności nie uzupełnia zaległości,
 • wynajął, podnajął albo oddał do bezpłatnego używania lokal lub jego część bez wymaganej pisemnej zgody właściciela.


Właściciel powinien złożyć uzasadnione pisemne wypowiedzenie najpóźniej miesiąc przed podanym terminem opuszczenia lokalu. W przypadku umowy na czas nieoznaczony termin wypowiedzenia lokalu wydłuża się do 3 lat!

Wskazując na inne, niż wymienione wyżej, ważne przyczyny, wynajmujący może wytoczyć powództwo o rozwiązanie umowy i nakazanie przez sąd opróżnienia lokalu.

Ważne:
Jeśli najemca utrudnia korzystanie z innych lokali w budynku, również jego sąsiad może wystąpić do sądu o rozwiązanie najmu (ewentualnej umowy użyczenia) i nakazanie eksmisji. Co więcej, współlokator może wystąpić o eksmisję współmałżonka, rozwiedzionego małżonka lub innego współlokatora tego samego mieszkania, jeśli ten rażąco nagannym postępowaniem uniemożliwia wspólne zamieszkiwanie.NAJEM OKAZJONALNY

Najem okazjonalny polega na tym, że właściciel wynajmuje mieszkanie, z którego przejściowo nie korzysta (np. w trakcie wyjazdu za granicę), ale po upływie określonego czasu znów zamierza w nim mieszkać.

Do tego typu najmu mają zastosowanie przepisy Kodeksu cywilnego. W kilku przypadkach obowiązują przepisy ustawy o ochronie praw lokatorów, dotyczące:

 • udostępniania lokalu w nagłej sytuacji, awarii,
 • zachowania formy i terminów wypowiedzenia,
 • uprawnień innych właścicieli lokali i współlokatora do wytoczenia powództwa o rozwiązanie przez sąd najmu,
 • odszkodowania za bezprawne użytkowanie mieszkania.


Z najmu okazjonalnego nie mogą korzystać osoby posiadające więcej niż jedno mieszkanie lub prowadzące działalność gospodarczą polegającą na wynajmowaniu mieszkań.


UŻYCZENIE


Z użyczeniem mamy do czynienia wtedy, gdy nieodpłatnie oddajemy nasze mieszkanie pod opiekę spokrewnionej z nami osoby lub osobie, która prowadzi działalność społecznie użyteczną. Osoba ta ponosi koszty utrzymania mieszkania.

Po zakończeniu okresu użytkowania, lokator ma obowiązek zwrócić mieszkanie w stanie niezmienionym, chyba że dokonał ulepszeń zawartych w umowie lub za zgodą właściciela.

***

W artykule wykorzystałam materiały ze stron: www.expander.pl, www.rp.pl.

Podstawa prawna:
1) Ustawa z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny (Dz. U. z 1964 r. Nr 16, poz. 93 z późn. zm.);
2) Ustawa z dnia 21 czerwca 2001 r. o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego (Dz. U. z 2001 r. Nr 71, poz. 733 z późn. zm.).

Magdalena StecCopyright © TaxNet Sp. z o.o. w Tychach