Piątek, 16 II 2018 r.
Nr 31/2018 (2370)
indeks alfabetyczny |
A  B  C  D  E  F  G  H  I  J  K  L  Ł  M  N  O  P  R  S  Ś  T  U  W  V  Z  Ź  Ż 
wydanie z wybranego dnia | najczęściej czytane | najlepiej oceniane | zmień rozmiar czcionki | terminy i wydarzenia | kanał RSS
 


14 stycznia 2011 r.

Jednolity rynek UE: Legislacyjne plany europosłów

Parlament Europejski planuje, że w 2011 roku zajmie się istotnymi problemami dotyczącymi funkcjonowania rynku wewnętrznego i ochrony konsumentów. Eurodeputowani rozpatrzą m.in. projekt dyrektywy w sprawie praw konsumentów, ułatwieniem zakupów on-line, zasadami kupowania wycieczek i wyjazdów wakacyjnych, zapewnieniem dostępu do bezpieczniejszych materiałów budowlanych, a także oceną stosowania dyrektywy usługowej.
 

Uwaga: artykuł który czytasz ma ponad 3 miesiące.

R E K L A M A

Planowana dyrektywa w sprawie praw konsumentów ma za cel zapewnić maksymalne ujednolicenie przepisów dotyczących konsumentów na terenie całej UE. Dostaną oni w ręce nowe narzędzie prawne, które zastąpi cztery obecne dyrektywy. Regulacja zapewni m.in. ochronę przed nieuczciwymi warunkami sprzedaży, a także da kupującemu prawo do zmiany zdania. Posłowie zaproponują też wspólne przepisy o alternatywnym rozwiązywaniu sporów (np. w sposób polubowny).

Parlament przyjrzy się także, jak można ulepszyć funkcjonowanie rynku sprzedaży oraz jak poprawić bezpieczeństwo produktów. Pojawiają się bowiem obawy, że nie we wszystkich państwach Unii dba się o to w wystarczający sposób. Europosłowie ponownie zajmą się dyrektywą dotycząca materiałów budowlanych. Chodzi o otwarcie tego rynku, co poprawi konkurencję w sektorze budowlanym i może oznaczać obniżenie cen. Jednocześnie posłowie chcą zadbać o bezpieczeństwo tych produktów.

Komisja rynku wewnętrznego i ochrony konsumentów PE ma wkrótce zatwierdzić przepisy dotyczące oznakowania produktów tekstylnych. Projektowane przepisy oznaczają, że nowe materiały będą mogły być szybciej rejestrowane, a to oznacza, że także szybciej trafią do sklepów.

Deputowani będą również dyskutować na temat tego, jak unijne przepisy funkcjonują w krajach członkowskich. Jeden z raportów będzie dotyczył stosowania dyrektywy usługowej. To przepisy, o które zabiegały nowe kraje członkowskie - pozwalają fachowcom (hydraulikom, budowlańcom, szewcom etc.) na prowadzenie działalności usługowej bez ograniczeń na terenie całej Unii. W niektórych krajach UE pojawiły się problemy z wprowadzeniem ich w życie.

T.Sz.
 Copyright © TaxNet Sp. z o.o. w Tychach