Piątek, 16 II 2018 r.
Nr 31/2018 (2370)
indeks alfabetyczny |
A  B  C  D  E  F  G  H  I  J  K  L  Ł  M  N  O  P  R  S  Ś  T  U  W  V  Z  Ź  Ż 
wydanie z wybranego dnia | najczęściej czytane | najlepiej oceniane | zmień rozmiar czcionki | terminy i wydarzenia | kanał RSS
 


9 sierpnia 2017 r.

KE ma zastrzeżenia do różnicowania wieku emerytalnego

Na początku tygodnia Komisja Europejska zgłosiła zastrzeżenia dotyczące planowanego przez Polskę wprowadzenia z początkiem 2017 r. zróżnicowanego wieku emerytalnego dla kobiet i mężczyzn. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej zapewnia, że nowe regulacje są prawidłowe, a podobne rozwiązania obowiązują także w innych krajach Unii Europejskiej.

Uwaga: artykuł który czytasz ma ponad 3 miesiące.

R E K L A M A

W październiku 2017 r. wiek emerytalny zostanie w Polsce obniżony do 60 lat dla kobiet oraz 65 lat dla mężczyzn. Taki wiek emerytalny obowiązywał już nad Wisłą przed 2012 r. Przejście na emeryturę w tym wieku ma być uzależnione bezpośrednio od decyzji danej osoby. Pracownicy otrzymają bowiem prawo do przejścia na emeryturę w takim właśnie wieku.

W wystąpieniu KE, które trafiło do polskiego rządu w poniedziałek, wskazano, że zaplanowane zróżnicowanie wieku emerytalnego może uderzyć w jeden z filarów Unii Europejskiej, czyli równe traktowanie kobiet i mężczyzn.
Polski resort rodziny, pracy i polityki społecznej przygotowuje obecnie odpowiedź na list KE.

Nie mamy wątpliwości, że przepisy wprowadzające zróżnicowany wiek emerytalny dla kobiet oraz dla mężczyzn są prawidłowe i zgodne z oczekiwaniami społecznymi jak również polską tradycją i stanem pierwotnym obowiązującym przed dniem 1 października 2017 r., a więc również w okresie, w którym Polska wstąpiła do Unii Europejskiej” – czytamy w komunikacie MRPiPS.

Ministerstwo wskazuje, że różny wiek emerytalny obowiązuje obecnie także w innych krajach unijnych, w tym w Austrii, Bułgarii, Czechach, Chorwacji, na Litwie, w Rumunii oraz Wielkiej Brytanii.

mpCopyright © TaxNet Sp. z o.o. w Tychach