Piątek, 23 II 2018 r.
Nr 36/2018 (2375)
indeks alfabetyczny |
A  B  C  D  E  F  G  H  I  J  K  L  Ł  M  N  O  P  R  S  Ś  T  U  W  V  Z  Ź  Ż 
wydanie z wybranego dnia | najczęściej czytane | najlepiej oceniane | zmień rozmiar czcionki | terminy i wydarzenia | kanał RSS
 


11 stycznia 2017 r.

KE szykuje zmiany ws. zasad BHP

Komisja Europejska przedstawiła nową inicjatywę ws. unijnych regulacji dotyczących zasad bezpieczeństwa i higieny pracy (BHP). Jednym z głównych celów zmian ma być zwiększenie ochrony pracowników przed chorobami nowotworowymi, które mogą być związane z pracą zawodową.

Uwaga: artykuł który czytasz ma ponad 3 miesiące.

R E K L A M A

– Zajmujemy się problemem narażenia pracowników na kolejnych siedem rakotwórczych substancji. W ten sposób dążymy do zwiększenia ochrony około 4 milionów pracowników w Europie. Wspólnie z państwami członkowskimi i zainteresowanymi stronami podejmujemy wysiłki, aby zapewnić wszystkim zdrowe i bezpieczne miejsca pracy – mówi unijna komisarz ds. zatrudnienia i spraw społecznych, Marianne Thyssen.

W nowym pakiecie przewidziano m.in. wyznaczenie dopuszczalnych wartości narażenia na 7 kolejnych rakotwórczych substancji chemicznych, co ma zmniejszyć ryzyko zachorowania przez pracowników.

W ciągu dwóch następnych lat Bruksela zamierza też ściśle współpracować z krajami członkowskimi Unii Europejskiej i partnerami społecznymi, by zlikwidować albo zaktualizować przestarzałe przepisy. Deklarowanym celem KE jest upraszczanie oraz ograniczanie obciążeń administracyjnych i jednoczesne zwiększenie ochrony osób pracujących. Pakiet zakłada ponadto m.in. przegląd unijnych regulacji dotyczących zasad BHP i zmiany w dyrektywie ws. czynników rakotwórczych i mutagenów.

Komisja zapowiada również pomoc firmom, w tym szczególnie małym i mikroprzedsiębiorstwom. Pomoc ma polegać na zapewnieniu przedsiębiorcom lepszego dostępu do informacji nt. BHP. Przewidziano m.in. utworzenie bezpłatnych narzędzi internetowych, które mają wspierać firmy w dokonywaniu oceny ryzyka.

mpCopyright © TaxNet Sp. z o.o. w Tychach