Piątek, 19 I 2018 r.
Nr 14/2018 (2353)
indeks alfabetyczny |
A  B  C  D  E  F  G  H  I  J  K  L  Ł  M  N  O  P  R  S  Ś  T  U  W  V  Z  Ź  Ż 
wydanie z wybranego dnia | najczęściej czytane | najlepiej oceniane | zmień rozmiar czcionki | terminy i wydarzenia | kanał RSS
 


21 kwietnia 2017 r.

Kodeks pracy 2017: Sejm pracuje nad skróceniem czasu pracy rodziców

Sejm rozpoczął prace nad zgłoszonym przez posłów Polskiego Stronnictwa Ludowego projektem nowelizacji Kodeksu pracy. Projektodawcy proponują wprowadzenie skróconego do 7 godzin czasu pracy dla pracowników pełniących opiekę nad dzieckiem do lat 10. W takim mechanizmie pracownik miałby zachować prawo do wynagrodzenia za nieprzepracowany czas

Uwaga: artykuł który czytasz ma ponad 3 miesiące.

R E K L A M A

Skrócony czas pracy ma – zgodnie z projektem – przysługiwać pracownikom, którzy pełnią opiekę nad dzieckiem do lat 10. W efekcie czas pracy takiego pracownika byłby skrócony z 40 do 35 godzin. Jeśli oboje rodzice/opiekunowie pracują, to z nowych uprawnień mógłby korzystać jeden z rodziców/opiekunów. Jak wskazuje klub parlamentarny PSL, dodatkowy czas mógłby zostać wykorzystany np. na odwiezienie dziecka do przedszkola czy szkoły.

„Pracownik opiekujący się dzieckiem do ukończenia przez nie 10. roku życia będzie mógł korzystać ze skróconego czasu pracy w wymiarze 7 godzin na dobę. Pracownik zachowa prawo do wynagrodzenia za czas nieprzepracowany w związku ze zmniejszeniem z tego powodu wymiaru jego czasu pracy” – wskazują autorzy projektu.

Odpowiednie modyfikacje miałyby trafić do art. 178 Kodeksu pracy.

Wprowadzenie zmian przewiduje poselski – zgłoszony przez klub parlamentarny Polskiego Stronnictwa Ludowego – projekt ustawy o zmianie ustawy – Kodeks pracy. Do pierwszego czytania sejmowego projekt skierowano 20 kwietnia br.

Nowelizacja miałaby wejść w życie po 14 dniach od ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.

Z projektem można się zapoznać tutaj.

mpCopyright © TaxNet Sp. z o.o. w Tychach