Piątek, 16 II 2018 r.
Nr 31/2018 (2370)
indeks alfabetyczny |
A  B  C  D  E  F  G  H  I  J  K  L  Ł  M  N  O  P  R  S  Ś  T  U  W  V  Z  Ź  Ż 
wydanie z wybranego dnia | najczęściej czytane | najlepiej oceniane | zmień rozmiar czcionki | terminy i wydarzenia | kanał RSS
 


4 kwietnia 2011 r.

Kredyty hipoteczne – projekt unijnych standardów

Wprowadzenie większej ochrony osób zaciągających kredyty hipoteczne zakłada przygotowana przez Komisję Europejską dyrektywa w sprawie umów o kredyt na zakup nieruchomości mieszkaniowych. Zdaniem wicepremiera Waldemara Pawlaka, rozwiązania proponowane przez KE są zbieżne z postulatami Ministerstwa Gospodarki w sprawie spreadów walutowych.
 

Uwaga: artykuł który czytasz ma ponad 3 miesiące.

R E K L A M A

– Potrzebne jest wprowadzanie rozwiązań transparentnych, które rozwiążą problem ukrytych kosztów, takich jak spready w umowach kredytowych. Nasze stanowisko podziela Komisja Europejska – stwierdził Waldemar Pawlak, odnosząc się do projektu dyrektywy dotyczącego umów o kredyt związanych z nieruchomościami mieszkalnymi.

Przygotowana przez Komisję Europejską dyrektywa zakłada większą ochronę osób zaciągających kredyty hipoteczne. Zdaniem szefa Ministerstwa Gospodarki, propozycja ta jest zbieżna z działaniami resortu, zmierzającymi do obniżenia kosztów kredytów hipotecznych oraz zapewnienia klientom banków pełnej informacji o warunkach zawieranych umów.

Dyrektywa ma zobowiązać banki do oceny rzeczywistej zdolności kredytowej konsumenta, łącznie z uwzględnieniem jego osobistej sytuacji, a w przypadku negatywnych wyników - do odmowy udzielenia kredytu. Kredytodawca będzie też musiał ostrzec klientów o konsekwencjach niewypełnienia zobowiązań wynikających z umowy.

Projekt wprowadza standardy dotyczące informacji marketingowych i reklamowych. – Dzięki nim klienci nie będą wprowadzani w błąd, co do rzeczywistych kosztów kredytu i łatwiej porównają różne oferty – podkreślił wicepremier Pawlak. Ponadto nowe przepisy wprowadzają jednolite w całej Unii zasady rejestracji pośredników kredytowych.

Dyrektywa dotyczy klientów indywidualnych, ale nie wyklucza możliwości rozszerzenia jej zakresu na małe i średnie przedsiębiorstwa, a nawet na niektóre transakcje dotyczące nieruchomości komercyjnych. Nowa regulacja ma się przyczynić do obniżenia ryzyka dotyczącego zaciągania kredytów hipotecznych oraz ustabilizować sytuację na tym rynku. W 2008 r. kwota pozostających do spłaty mieszkaniowych kredytów hipotecznych w UE-27 wynosiła prawie 6 bln euro, czyli około 50 proc. unijnego PKB.

T.Sz., MG
 Copyright © TaxNet Sp. z o.o. w Tychach