Piątek, 19 I 2018 r.
Nr 14/2018 (2353)
indeks alfabetyczny |
A  B  C  D  E  F  G  H  I  J  K  L  Ł  M  N  O  P  R  S  Ś  T  U  W  V  Z  Ź  Ż 
wydanie z wybranego dnia | najczęściej czytane | najlepiej oceniane | zmień rozmiar czcionki | terminy i wydarzenia | kanał RSS
 


16 lutego 2017 r.

Łatwiej o zaświadczenie z ZUS

Przy wydawaniu na salach obsługi zaświadczeń klienci Zakładu Ubezpieczeń Społecznych nie muszą już wypełniać i składać papierowych wniosków. Jak informuje ZUS, aktualnie wystarczy ustne wskazanie pracownikowi ZUS informacji o zaświadczeniu, które chce uzyskać dana osoba.

Uwaga: artykuł który czytasz ma ponad 3 miesiące.

R E K L A M A

– Staramy się jak najbardziej ograniczać zbędne czynności i tzw. biurokrację. Klient, który przychodzi na naszą salę obsługi, chce być jak najszybciej obsłużony, wykonujemy więc za klienta te czynności, które są możliwe po naszej stronie, a klient tylko sprawdza czy dane zapisane we wniosku są prawidłowe – mówi dyrektor departamentu obsługi klienta ZUS, Magdalena Mazur-Wolak.

Jak wskazuje ZUS, obecnie po ustnej dyspozycji klienta oraz wprowadzeniu do systemu wymaganych danych dany pracownik sali obsługi może bezpośrednio wydrukować zainteresowanemu odpis wniosku do podpisu. Po tym pozostaje już tylko odebranie zaświadczenia.

Obecnie tego rodzaju tryb postępowania, w którym nie trzeba składać papierowego wniosku, dotyczy już 27 rożnych rodzajów zaświadczeń. Katalog tego typu dokumentów obejmuje m.in. zaświadczenia o niezaleganiu w opłacaniu składek, okresach pracy w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze, wysokości pobieranego świadczenia oraz zgłoszenia do ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego.

– Wnioski wypełniane elektronicznie mają tę przewagę, że dane w nich zawarte są już automatycznie „zaciągnięte” z systemu ZUS. W ten sposób unikamy też błędów popełnianych przy okazji samodzielnego wypełniania formularzy – wyjaśnia Mazur-Wolak.

Jednocześnie możliwe jest załatwianie spraw przez internet – w ramach Platformy Usług Elektronicznych.
mpCopyright © TaxNet Sp. z o.o. w Tychach