Wtorek, 20 II 2018 r.
Nr 33/2018 (2372)
indeks alfabetyczny |
A  B  C  D  E  F  G  H  I  J  K  L  Ł  M  N  O  P  R  S  Ś  T  U  W  V  Z  Ź  Ż 
wydanie z wybranego dnia | najczęściej czytane | najlepiej oceniane | zmień rozmiar czcionki | terminy i wydarzenia | kanał RSS
 


19 maja 2017 r.

MFW zaleca Polsce ujednolicenie stawek podatku VAT

Wysiłki mające poprawić działanie polskiej administracji podatkowej są godne uznania, a zwiększenie wpływów podatkowych jest obiecujące – stwierdził Międzynarodowy Fundusz Walutowy. Fundusz przedstawił też zalecenia dla Polski, w tym m.in. ujednolicenie stawek podatku od towarów i usług (VAT) oraz stopniowe odchodzenie od specjalnych systemów emerytalnych.

Uwaga: artykuł który czytasz ma ponad 3 miesiące.

R E K L A M A

Tegoroczna misja MFW przebywała w Polsce między 8 a 18 maja. W ramach standardowego przeglądu zapoznała się z sytuacją gospodarczą kraju oraz planami gospodarczo-fiskalnymi.

Fundusz zakłada, że w krótkim terminie widoczna będzie kontynuacja silnego (cyklicznego) przyspieszenia wzrostu polskiej gospodarki. Stwierdzono, że w dłuższej perspektywie utrzymanie takiego tempa wzrostu będzie wymagać wzrostu aktywności zawodowej, większych inwestycji prywatnych oraz szybszego wzrostu produktywności.

„Prognozowany deficyt budżetowy w 2017 r. na poziomie 2,9 proc. PKB jest tylko odrobinę poniżej granicy procedury nadmiernego deficytu UE w wysokości 3 proc. PKB. Priorytetem polityki fiskalnej w tym roku powinno być uniknięcie przekroczenia tej granicy oraz wykorzystanie ewentualnych lepszych niż planowane dochodów podatkowych do obniżenia deficytu” – czytamy w oświadczeniu wydanym przez MFW.

Zgodnie z oceną MFW, działania Polski związane z administracją podatkową są godne uznania, a zanotowane w ostatnim czasie zwiększenie wpływów podatkowych jest obiecujące. Jednocześnie analitycy zalecają polskim władzom ostrożniejsze planowanie wpływów podatkowych w budżecie.

„Dodatkowe działania w kierunku konsolidacji fiskalnej mogą obejmować utrzymanie stawki VAT na obecnym poziomie po 2018 r., unifikację zróżnicowanych stawek VAT, racjonalizację wydatków bieżących w wyniku przeglądów wydatkowych oraz stopniowe odchodzenie od specjalnych systemów emerytalnych” – wskazuje MFW.

W zaleceniach zaznaczono również, że alternatywą dla obecnego podatku bankowego mógłby być podatek od działalności finansowej, który zależałby od zysków i wynagrodzeń w bankach.

mpCopyright © TaxNet Sp. z o.o. w Tychach