Środa, 21 II 2018 r.
Nr 34/2018 (2373)
indeks alfabetyczny |
A  B  C  D  E  F  G  H  I  J  K  L  Ł  M  N  O  P  R  S  Ś  T  U  W  V  Z  Ź  Ż 
wydanie z wybranego dnia | najczęściej czytane | najlepiej oceniane | zmień rozmiar czcionki | terminy i wydarzenia | kanał RSS
 


4 grudnia 2017 r.

MSSF 16 wiele zmieni w rozliczaniu leasingu

Polskie spółki będą musiały przygotować się na pogłębione analizy wszystkich umów najmu, dzierżawy i leasingu – oceniają eksperci firmy doradczej PwC. Dodatkowe wymogi związane są z nowym Międzynarodowym Standardem Sprawozdawczości Finansowej (MSSF 16), który zacznie obowiązywać z początkiem 2019 r.

R E K L A M A

Nowy standard MSSF 16 szczegółowo określi, jak rozpoznawać, mierzyć i ujawniać dane nt. najmu, dzierżawy oraz leasingu. W praktyce standard dotyczy więc umów, w przypadku których dochodzi do odpłatnego użyczenia składnika aktywów. Nowe wymogi zaczną obowiązywać już z początkiem 2019 r. Do tego czasu wszystkie spółki stosujące MSR/MSSF powinny dostosować się do zmian.

Eksperci PwC przewidują, że w efekcie wprowadzenia MSSF 16 spółki będą musiały dokonywać szerokiej analizy wszystkich umów najmu, dzierżawy i leasingu. Konsekwencją będą także wymagające odpowiednich kalkulacji korekty wynikające z przejścia na nowy standard.

Zgodnie z nowymi regulacjami, obowiązywać ma – zamiast podziału na leasing operacyjny oraz finansowy – jeden model księgowy dla leasingobiorców. Leasingodawcy natomiast mają kwalifikować transakcje wciąż jako leasing operacyjny/finansowy.

„Zmiany w sposobie księgowania transakcji leasingowych przez leasingobiorców zostały zainicjowane przez Radę Międzynarodowych Standardów Rachunkowości (RMSR), aby ograniczyć sytuacje, w których nieodwołane przyszłe zobowiązania (z tytułu najmu, dzierżawy i leasingu) nie są pokazywane w bilansie” – wskazują eksperci PwC.

mpCopyright © TaxNet Sp. z o.o. w Tychach