Wtorek, 20 II 2018 r.
Nr 33/2018 (2372)
indeks alfabetyczny |
A  B  C  D  E  F  G  H  I  J  K  L  Ł  M  N  O  P  R  S  Ś  T  U  W  V  Z  Ź  Ż 
wydanie z wybranego dnia | najczęściej czytane | najlepiej oceniane | zmień rozmiar czcionki | terminy i wydarzenia | kanał RSS
 


3 października 2012 r.

Należy się dzień wolny za święto w sobotę – wyrok Trybunału Konstytucyjnego

Trybunał Konstytucyjny rozpoznał we wtorek wniosek Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność” dotyczący zasad ustalania wymiaru pracy pracownika w okresie rozliczeniowym, w którym święto przypada na dzień wolny od pracy.

Uwaga: artykuł który czytasz ma ponad 3 miesiące.

R E K L A M A

W 2011 r., na liście świąt, dni wolnych od pracy pojawił się kolejny wolny dzień - 6 stycznia, święto Trzech Króli. Sejm, wprowadzając dodatkowy dzień wolny zmienił zapisane w Kodeksie pracy zasady rozliczania dni wolnych. Pracownicy stracili prawo do dodatkowego dnia odpoczynku, gdy święto przypadało w dniu wolnym od pracy. NSZZ „Solidarność" od razu zaskarżyła te przepisy do Trybunału Konstytucyjnego. Podstawowy argument? Nowelizacja pozbawia pracowników prawa do gwarantowanego przez kodeks pracy wolnego z tytułu pięciodniowego tygodnia pracy.

Trybunał Konstytucyjny uznał zmiany w kodeksie za niezgodne z ustawą zasadniczą. - Ustawodawca, powołując się na wielowiekowe tradycje wprowadził lub przywrócił Święto Trzech Króli jako dodatkowy dzień ustawowo wolny od pracy. Jednocześnie jednak zniweczył skutki przywrócenia tego Święta poprzez pozbawienie - z naruszeniem zasady równego traktowania - pewnych grup pracowników przysługujących im dotychczas uprawnień do dodatkowego dnia wolnego od pracy, nawet gdy święto przypadało w dzień wolny od pracy według rozkładu czasu pracy – napisali sędziowie w uzasadnieniu.

Trybunał podkreślił, że kwestionowana regulacja nie znajduje usprawiedliwienia w zasadach konstytucyjnych, zwłaszcza zasadzie sprawiedliwości społecznej.

Wyrok Trybunału jest ostateczny – zakwestionowany przepis musi zniknąć z Kodeksu pracy. Nie wiadomo, jakie w związku z tym będą losy dnia wolnego w święto Trzech Króli.

msolCopyright © TaxNet Sp. z o.o. w Tychach