Piątek, 19 I 2018 r.
Nr 14/2018 (2353)
indeks alfabetyczny |
A  B  C  D  E  F  G  H  I  J  K  L  Ł  M  N  O  P  R  S  Ś  T  U  W  V  Z  Ź  Ż 
wydanie z wybranego dnia | najczęściej czytane | najlepiej oceniane | zmień rozmiar czcionki | terminy i wydarzenia | kanał RSS
 


12 września 2017 r.

Niedobór pracowników coraz mocniej uderza w firmy

Średnie i duże firmy mają coraz większe problemy z rekrutacją pracowników. Jak wynika z nowego badania firmy audytorsko-doradczej Grant Thornton, już 60 proc. tego typu przedsiębiorstw ma kłopoty ze znalezieniem odpowiednich pracowników. Brak rąk do pracy stał się większą barierą niż biurokracja.

Uwaga: artykuł który czytasz ma ponad 3 miesiące.

R E K L A M A

[kn_advert]

Przez ostatnie 9 lat, od kiedy Polska jest brana pod uwagę w badaniach Grant Thornton, polscy przedsiębiorcy jako główną barierę rozwoju wskazywali niezmiennie biurokrację. Z reguły problem ten zgłaszało ok. 50-60 proc. ankietowanych przedsiębiorstw. Teraz jednak na 1. miejscu znalazł się brak wykwalifikowanych pracowników (60 proc. wskazań). Dopiero na kolejnych miejscach znajdują się obowiązki biurokratyczne, brak zamówień, dostęp do finansowania oraz niepewność gospodarcza.

Jak wskazują eksperci Grant Thornton, niedobór odpowiednich pracowników to obecnie już czynnik systemowy, a nie problem na poziomie mikroekonomicznym. Efektem jest obniżenie potencjału rozwoju całej polskiej gospodarki.

Skalę problemu pokazuje wyraźnie wzrost odsetka wskazań na kłopoty ze znalezieniem pracowników. Jeszcze rok temu wynosił on bowiem 32 proc., a dwa lata temu – tylko 20 proc.

– Polski rynek pracy cierpi od lat na strukturalne niedopasowanie, tzn. chętnych do pracy jest wielu, ale ich kwalifikacje rzadko odpowiadają potrzebom pracodawcy. Dlatego polskie firmy mają tak duże kłopoty ze znalezieniem odpowiednich kandydatów do pracy, a teraz, kiedy koniunktura jest silna, ten problemem się dodatkowo nasila i staje się naprawdę istotną, wręcz systemową barierą w rozwoju polskich firm i całej gospodarki – komentuje ekspert Grant Thornton, Monika Smulewicz.

mpCopyright © TaxNet Sp. z o.o. w Tychach