Piątek, 23 II 2018 r.
Nr 36/2018 (2375)
indeks alfabetyczny |
A  B  C  D  E  F  G  H  I  J  K  L  Ł  M  N  O  P  R  S  Ś  T  U  W  V  Z  Ź  Ż 
wydanie z wybranego dnia | najczęściej czytane | najlepiej oceniane | zmień rozmiar czcionki | terminy i wydarzenia | kanał RSS
 


11 sierpnia 2017 r.

Nowa ustawa o Krajowym Zasobie Nieruchomości

Polska powoła tzw. Krajowy Zasób Nieruchomości (KZN), który będzie zarządzać nieruchomościami Skarbu Państwa. Podpisana już przez prezydenta ustawa o KZN ma w założeniu pozwolić na zwiększenie podaży mieszkań na wynajem. Nowa ustawa powinna wejść w życie we wrześniu.

Uwaga: artykuł który czytasz ma ponad 3 miesiące.

R E K L A M A

Ustawodawcy liczą na to, że nowa ustawa i KZN pozwolą na zwiększenie podaży mieszkań na wynajem, które będą miały czynsze na umiarkowanym poziomie. W tym celu rząd zamierza wykorzystać nieruchomości będące własnością Skarbu Państwa. Nieruchomościami zarządzać ma KZN, a w nowej ustawie określono m.in. szczegółowe zasady kwalifikowania/przekazywania nieruchomości Skarbu Państwa do KZN.

Nowe rozwiązania mają też równoważyć interesy inwestorów, czyli tzw. operatorów mieszkaniowych.

„Będą oni ponosić mniejsze koszty uzyskania nieruchomości w związku z jej oddaniem w użytkowanie wieczyste, część powierzchni będą mogły stanowić lokale usługowe (20 proc.) oraz mieszkania o charakterze deweloperskim (30 proc.), a przy określaniu wysokości czynszu uwzględniany będzie również racjonalny zysk inwestora” – wskazuje prezydencka kancelaria.

Najemcy mają być natomiast chronieni poprzez m.in. określenie zasad ustalania czynszu i opłat eksploatacyjnych, a także wprowadzenie obowiązku oferowania umowy (jako umowy z opcją).

Zmiany wprowadza ustawa z 20 lipca 2017 r. o Krajowym Zasobie Nieruchomości. Ustawa ta została podpisana przez prezydenta 9 sierpnia br.

Większość nowych regulacji wejdzie w życie po 30 dniach od ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.

Z ustawą można się zapoznać tutaj.

mpCopyright © TaxNet Sp. z o.o. w Tychach