Piątek, 16 II 2018 r.
Nr 31/2018 (2370)
indeks alfabetyczny |
A  B  C  D  E  F  G  H  I  J  K  L  Ł  M  N  O  P  R  S  Ś  T  U  W  V  Z  Ź  Ż 
wydanie z wybranego dnia | najczęściej czytane | najlepiej oceniane | zmień rozmiar czcionki | terminy i wydarzenia | kanał RSS
 


9 sierpnia 2017 r.

Nowe propozycje ws. kosztów finansowych – BCC apeluje o wyższy limit

W przyszłym roku w życie wejść ma duża nowelizacja ustaw o podatkach dochodowych PIT i CIT. Zmianie ulec mają m.in. zasady zaliczania kosztów finansowych do kosztów uzyskania przychodów. Jak twierdzi Business Centre Club, resort finansów proponuje zdecydowanie zbyt niski limit kosztów, które można bez ograniczeń rozpoznawać dla celów podatkowych.

Uwaga: artykuł który czytasz ma ponad 3 miesiące.

R E K L A M A

Nowe rozwiązania są związane z koniecznością dostosowania polskiego prawa do unijnej dyrektywy ATAD. Ministerstwo Finansów zaproponowało w projekcie wprowadzenie możliwości odliczania całości nadwyżki finansowania dłużnego do kwoty nieprzekraczającej w danym roku 120 tys. zł. Taki limit jest zgodny z unijnymi regulacjami, które przewidują możliwość ustanowienia progu kwotowego na poziomie nieprzekraczającym równowartości 3 mln euro.

Jak oceniają eksperci BCC, zaproponowany przez projektodawców limit jest bardzo niski i stanowi mniej niż 1 proc. limitu z dyrektywy ATAD.

„W praktyce, koszty w wysokości 120 tys. zł to przeciętna wysokość odsetek od kredytu w wysokości ok. 2,5 mln zł. Kwota ta może wydawać się wystarczająca dla finansowania bieżącej działalności małej firmy nie dokonującej inwestycji, np. w środki trwałe. W przypadku istotnych dla gospodarki podmiotów, chcących inwestować np. w nowe fabryki, zapotrzebowanie na finansowanie jest znacznie wyższe” – czytamy w opinii opublikowanej przez BCC.

Wprowadzenie zmian przewiduje projekt ustawy (z 6 lipca 2017 r.) o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

Nowe przepisy mają wejść w życie 1 stycznia 2018 r.

Z projektem można się zapoznać tutaj.

mpCopyright © TaxNet Sp. z o.o. w Tychach