Poniedziałek, 19 II 2018 r.
Nr 32/2018 (2371)
indeks alfabetyczny |
A  B  C  D  E  F  G  H  I  J  K  L  Ł  M  N  O  P  R  S  Ś  T  U  W  V  Z  Ź  Ż 
wydanie z wybranego dnia | najczęściej czytane | najlepiej oceniane | zmień rozmiar czcionki | terminy i wydarzenia | kanał RSS
 


13 lutego 2018 r.

Nowe rozporządzenie ws. opłat za czynności rzeczników patentowych

W polskim systemie prawnym obowiązywać zaczną minimalne stawki za czynności rzeczników patentowych w sprawach cywilnych – wynika z projektu rozporządzenia, które opublikowało Ministerstwo Sprawiedliwości. W efekcie stawki będą analogiczne do stawek obowiązujących adwokatów oraz radców prawnych.

R E K L A M A

„Z uwagi na potrzebę zrównania stawek minimalnych opłat za czynności rzeczników patentowych w postępowaniu przed sądami administracyjnymi ze stawkami minimalnymi dla adwokatów i radców prawnych, projektowane rozwiązania zakładają także, że stawka minimalna w postępowaniu w pierwszej instancji za sporządzenie skargi i udział w rozprawie w sprawie skargi na decyzję lub postanowienie Urzędu Patentowego wynosić będzie 1200 zł” – czytamy w uzasadnieniu projektu.

Ministerstwo Sprawiedliwości proponuje m.in. wprowadzenie całkiem nowego rozdziału, który będzie dotyczyć stawek minimalnych opłat w postępowaniu egzekucyjnym. W konsekwencji stawki minimalne za prowadzenie spraw z zakresu postępowania egzekucyjnego mają wynosić 25 proc. stawki obliczonej w zależności od wartości danego przedmiotu albo charakteru sprawy.

W przypadku spraw zaopatrzenia tytułu wykonawczego w klauzulę wykonalności stawka minimalna wyniesie 120 zł. W odniesieniu do spraw o uznanie orzeczenia sądu zagranicznego i skarg za czynności komornika stawki wyniosą odpowiednio 480 i 80 zł.

Wprowadzenie zmian przewiduje projekt rozporządzenia (z 9 lutego 2018 r.) Ministra Sprawiedliwości zmieniającego rozporządzenie w sprawie opłat za czynności rzeczników patentowych.

Rozporządzenie wejdzie w życie po 14 dniach od ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.

Z projektem można się zapoznać tutaj.

mpCopyright © TaxNet Sp. z o.o. w Tychach