Wtorek, 20 II 2018 r.
Nr 33/2018 (2372)
indeks alfabetyczny |
A  B  C  D  E  F  G  H  I  J  K  L  Ł  M  N  O  P  R  S  Ś  T  U  W  V  Z  Ź  Ż 
wydanie z wybranego dnia | najczęściej czytane | najlepiej oceniane | zmień rozmiar czcionki | terminy i wydarzenia | kanał RSS
 


16 czerwca 2017 r.

Nowe rozporządzenie ws. rozliczania składek ZUS

Resort rodziny, pracy i polityki społecznej przedstawił projekt nowego rozporządzenia dotyczącego zasad i trybu postępowania w sprawach rozliczania składek, które pobiera Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Rozporządzenie jest ściśle związane z wprowadzeniem indywidualnych rachunków składkowych. Zmiany mają wejść w życie z początkiem 2018 r.

Uwaga: artykuł który czytasz ma ponad 3 miesiące.

R E K L A M A

Ustawa z 11 maja 2017 r. o zmianie ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz  ustawy o zmianie ustawy – Kodeks pracy oraz niektórych innych ustaw wprowadza nowe zasady dotyczące sposobu dokonywania przez płatników wpłat składek. Wpłaty mają być dokonywane na indywidualne numery rachunków składkowych. Później ZUS będzie je rozdysponowywać pomiędzy poszczególne fundusze.

W nowym rozporządzeniu określone zostaną szczegółowe zasady rozliczania wpłat. W projekcie przewidziano, że kwoty składek będą zaliczane na poszczególne fundusze z zastosowaniem tzw. algorytmu podziału.

„Dokonana przez płatnika składek wpłata na numer rachunku składkowego zostanie podzielona przez Zakład proporcjonalnie na należności wszystkich funduszy w zależności od procentowego udziału składek do zapłaty na dany fundusz, określonych w deklaracji rozliczeniowej przekazanej za ostatni miesiąc kalendarzowy. Tak podzielone wpłaty będą podlegały zaliczeniu na należności danego funduszu począwszy od najstarszych należności, według najwcześniejszej daty powstania zobowiązania” – czytamy w uzasadnieniu projektu.

Wprowadzenie zmian przewiduje projekt rozporządzenia (z 5 czerwca 2017 r.) Rady Ministrów w sprawie szczegółowych zasad i trybu postępowania w sprawach rozliczania składek, do których jest zobowiązany Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

Rozporządzenie wejdzie w życie 1 stycznia 2018 r.

Z projektem można się zapoznać tutaj.

mpCopyright © TaxNet Sp. z o.o. w Tychach