Środa, 21 II 2018 r.
Nr 34/2018 (2373)
indeks alfabetyczny |
A  B  C  D  E  F  G  H  I  J  K  L  Ł  M  N  O  P  R  S  Ś  T  U  W  V  Z  Ź  Ż 
wydanie z wybranego dnia | najczęściej czytane | najlepiej oceniane | zmień rozmiar czcionki | terminy i wydarzenia | kanał RSS
 


20 kwietnia 2017 r.

Nowe uprawnienia ZUS budzą kontrowersje

Planowane zmiany, które dadzą Zakładowi Ubezpieczeń Społecznych szerokie uprawnienia dotyczące ustalania płatników składek, są nieprzemyślane i zwiększą opresyjność systemu – ocenia Business Centre Club. Nad kontrowersyjną nowelizacją pracuje obecnie Senat.

Uwaga: artykuł który czytasz ma ponad 3 miesiące.

R E K L A M A

Budzące kontrowersje zmiany przewidziano w projekcie nowelizacji ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. Wątpliwości dotyczą dwóch kwestii – poszerzenia uprawnień w obszarze ustalania płatników składek oraz możliwości arbitralnego ustalania rzekomych zaległości w składkach w sytuacji zbiegu tytułów umów zleceń. W założeniu nowe przepisy mają służyć zwalczaniu nadużyć, w tym np. zjawisku przenoszenia zespołów pracowniczych

– Trafiające obecnie pod obrady Senatu przepisy będą mogły być stosowane masowo nie tylko wobec firm nadużywających w przeszłości prawa, ale i wobec firm, które dawały zlecenia osobom już opłacającym składki ubezpieczeniowe gdzie indziej i które w związku z tym – całkowicie legalnie – nie odprowadzały ich od następnych umów – komentuje ekspert BCC, Wojciech Warski.

Jak ostrzega Warski, ZUS otrzyma w efekcie możliwość wydawania decyzji swobodnie ustalających płatnika składek i tym samym uprawnienia, które powinny przynależeć sądom.

Wprowadzenie zmian przewiduje rządowy projekt ustawy o zmianie ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz ustawy o zmianie ustawy – Kodeks pracy oraz niektórych innych ustaw.

Większość nowych przepisów ma wejść w życie po 14 dniach od ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.

Z projektem można się zapoznać tutaj.

mpCopyright © TaxNet Sp. z o.o. w Tychach