Piątek, 23 II 2018 r.
Nr 36/2018 (2375)
indeks alfabetyczny |
A  B  C  D  E  F  G  H  I  J  K  L  Ł  M  N  O  P  R  S  Ś  T  U  W  V  Z  Ź  Ż 
wydanie z wybranego dnia | najczęściej czytane | najlepiej oceniane | zmień rozmiar czcionki | terminy i wydarzenia | kanał RSS
 


10 stycznia 2017 r.

Nowy rok przyniesie podwyżki wynagrodzeń

Dobra sytuacja na rynku pracy przełoży się w 2017 r. na wynagrodzenia pracowników – wynika z raportu pn. „Pracodawcy planują podwyżki płac”, opublikowanego przez firmę audytorsko-doradczą Grant Thornton. Podniesienie pensji deklaruje obecnie aż 38 proc. polskich średnich i dużych przedsiębiorstw.

Uwaga: artykuł który czytasz ma ponad 3 miesiące.

R E K L A M A

– Choć w ostatnim czasie poprawa na rynku pracy była bardzo zauważalna, to wynagrodzenia w gospodarce rosły w dość powolnym tempie. Bezrobocie było wciąż na tyle duże, że pracodawcy nie musieli znacząco zwiększać kosztów pracy. Wydaje się jednak, że firmy doszły do ściany – mówi dyrektor zarządzający w Grant Thornton, Monika Smulewicz.

Jak wskazano w raporcie, do tej pory poprawiająca się stale sytuacja na rynku pracy nie skutkowała wzrostem wynagrodzeń. Z danych Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że w ciągu ostatnich 4 miesięcy dynamika płac w polskich firmach nawet lekko zwalniała, a wzrost w skali rocznej sięgał tylko 3,6-4 proc.

Zdaniem ekspertów Grant Thornton, trend jednak powoli się odwraca, na co wskazuje badanie z IV kwartału 2016 r. Obecnie już 38 proc. średnich i dużych firm zapowiada bowiem podniesienie pensji swoim pracownikiem. To najlepszy wynik w historii badania, czyli od 2009 r. W poprzednich latach odsetek takich wskazań sięgał 18-28 proc.

– Bezrobocie spadło do tak niskiego poziomu, że pracodawcom realnie zaczął doskwierać niedobór pracowników. Konkurencja między pracodawcami zrobiła się na tyle silna, że coraz częściej nie mają oni wyjścia – muszą podnosić pensje – dodaje Smulewicz.

mpCopyright © TaxNet Sp. z o.o. w Tychach