Środa, 21 II 2018 r.
Nr 34/2018 (2373)
indeks alfabetyczny |
A  B  C  D  E  F  G  H  I  J  K  L  Ł  M  N  O  P  R  S  Ś  T  U  W  V  Z  Ź  Ż 
wydanie z wybranego dnia | najczęściej czytane | najlepiej oceniane | zmień rozmiar czcionki | terminy i wydarzenia | kanał RSS
 


13 czerwca 2013 r.

Odliczenie VAT od samochodów i paliwa - od 1 stycznia nowe zasady

Polski rząd zamierza złożyć do Komisji Europejskiej wniosek o derogację w sprawie ograniczeń w odliczeniu podatku VAT od samochodów dla firm. Limit odliczenia wynosić ma do 50 proc. podatku naliczonego przy zakupie aut i paliwa oraz przy wydatkach eksploatacyjnych (np. serwis i naprawy). Zyskają na tym głównie nabywcy droższych pojazdów.

Uwaga: artykuł który czytasz ma ponad 3 miesiące.

R E K L A M A

Obecne przepisy, które przestaną obowiązywać z końcem 2013 r., ograniczają odliczenie VAT do 6 tys. zł (nie więcej niż 60 proc.). Limit nie dotyczy kosztów eksploatacyjnych, a odliczeniu nie podlega zakup paliwa.

Przedstawione propozycje zmian przewidują ograniczenie „prawa do odliczania – do 50 proc. – kwoty podatku naliczonego z tytułu nabycia (w tym wewnątrzwspólnotowego): pojazdów samochodowych, wytworzenia oraz importu pojazdów samochodowych, nabycia usług zgodnie z umową najmu, dzierżawy, leasingu i innych umów o podobnym charakterze”.

Ograniczenie odliczenia będzie mieć zastosowanie do pojazdów (np. auta „z kratką”) wykorzystywanych do celów prywatnych i prowadzenia działalności gospodarczej oraz wydatków z nimi związanych. Derogacja nie obejmie natomiast pojazdów przeznaczonych tylko do działalności.

„Derogacja objęłaby również częściowe ograniczenie – do wysokości 50 proc. – prawa do odliczenia podatku VAT od zakupu paliwa do samochodów objętych derogacją oraz od innych wydatków eksploatacyjnych (naprawa i konserwacja pojazdów, wydatki na dostawy lub usługi związane z pojazdami i ich wykorzystywaniem)” – czytamy w rządowym komunikacie.

Jeżeli Bruksela zaakceptuje wniosek rządu, derogacja będzie mieć zastosowanie aż przez pięć najbliższych lat – od 1 stycznia 2014 do 31 grudnia 2018 r.

mpCopyright © TaxNet Sp. z o.o. w Tychach