Piątek, 19 I 2018 r.
Nr 14/2018 (2353)
indeks alfabetyczny |
A  B  C  D  E  F  G  H  I  J  K  L  Ł  M  N  O  P  R  S  Ś  T  U  W  V  Z  Ź  Ż 
wydanie z wybranego dnia | najczęściej czytane | najlepiej oceniane | zmień rozmiar czcionki | terminy i wydarzenia | kanał RSS
 


9 stycznia 2017 r.

Odsetki ustawowe za opóźnienie w transakcjach handlowych bez zmian

W Monitorze Polskim opublikowano nowe obwieszczenie dotyczące wysokości odsetek ustawowych za opóźnienie w transakcjach handlowych. Między styczniem a czerwcem br. odsetki wynosić będą 9,5 proc. w skali roku, czyli pozostaną na niezmienionym poziomie.

Uwaga: artykuł który czytasz ma ponad 3 miesiące.

R E K L A M A

Obwieszczenie z 29 grudnia 2016 r. opublikowano na podstawie art. 11c w związku z art. 11b pkt 1 ustawy z 8 marca 2013 r. o terminach zapłaty w transakcjach handlowych (Dz. U. z 2016 r., poz. 684). Zgodnie z obwieszczeniem, odsetki te wynosić mają między 1 stycznia a 30 czerwca 2017 r. 9,5 proc. w skali roku.

Odsetki za opóźnienie w transakcjach handlowych mogą być naliczane przez wierzyciela dłużnikowi, który opóźnił spełnienie świadczenia pieniężnego. Dotyczy to transakcji w tzw. obrocie profesjonalnym. Jak wynika z aktualnych regulacji, transakcja handlowa to umowa, której przedmiotem jest odpłatna dostawa towaru albo odpłatne świadczenie usługi – jeśli obie strony (np. przedsiębiorcy i osoby wykonujące wolne zawody) zawierają ją w związku z wykonywaną działalnością.

Wysokość odsetek ustawowych jest od początku 2016 r. zależna od stopy referencyjnej Narodowego Banku Polskiego oraz ilości punktów procentowych, którą określono w ustawie o terminach zapłaty w transakcjach handlowych.

Stawkę określa obwieszczenie Ministra Rozwoju i Finansów z 29 grudnia 2016 r. w sprawie wysokości odsetek ustawowych za opóźnienie w transakcjach handlowych (M. P. z 2017 r., poz. 10).

Z obwieszczeniem można się zapoznać tutaj.

mpCopyright © TaxNet Sp. z o.o. w Tychach