Poniedziałek, 19 II 2018 r.
Nr 32/2018 (2371)
indeks alfabetyczny |
A  B  C  D  E  F  G  H  I  J  K  L  Ł  M  N  O  P  R  S  Ś  T  U  W  V  Z  Ź  Ż 
wydanie z wybranego dnia | najczęściej czytane | najlepiej oceniane | zmień rozmiar czcionki | terminy i wydarzenia | kanał RSS
 


13 lutego 2018 r.

Okresy przedawnienia roszczeń – FOR apeluje o doprecyzowanie zmian

Ministerstwo Sprawiedliwości zamierza skrócić okresy przedawnienia, które dotyczą osób fizycznych oraz prawnych, z 10 do 6 lat. Jak oceniają eksperci fundacji Forum Obywatelskiego Rozwoju, projekt idzie w dobrym kierunku, ale niektóre rozwiązania powinny zostać dopracowane.

R E K L A M A

Obowiązujący obecnie w Kodeksie cywilnym okres przedawnienia (10 lat) funkcjonuje w systemie już od kilkudziesięciu lat. Zgodnie z projektem przygotowanym przez resort sprawiedliwości, ogólny termin przedawnienia roszczeń zostanie skrócony do 6 lat.

Jak przewidują eksperci FOR, skrócenie okresu przedawnienia będzie stanowić w praktyce bodziec do wcześniejszej sprzedaży długów profesjonalnym firmom windykacyjnym. Jednocześnie założona przez prof. Leszka Balcerowicza organizacja postuluje wprowadzenie kilku zmian do projektu.

„Skrócenie okresu przedawnienia współgra ze wzrostem dostępności kredytu we współczesnej gospodarce. Warto natomiast dopracować elementy ustawy, w szczególności rezygnując z wymazywania długu z BIG po upływie okresu przedawniania i wprowadzając sankcje za pozwy dotyczące przedawnionych roszczeń zamiast każdorazowej kontroli przez sądy” – czytamy w analizie opublikowanej przez FOR.

Fundacja proponuje pozostawienie informacji o długu także w Bazie Informacji Gospodarczej (BIG), co miałoby w założeniu premiować rzetelnych kredytobiorców, którzy dobrowolnie spłacają dług po przedawnieniu. Równocześnie organizacja apeluje o zakaz wnoszenia pozwów o przedawnione wierzytelności oraz straszenia tego typu pozwami pod sankcją odszkodowania na rzecz dłużnika.

mpCopyright © TaxNet Sp. z o.o. w Tychach