Piątek, 19 I 2018 r.
Nr 14/2018 (2353)
indeks alfabetyczny |
A  B  C  D  E  F  G  H  I  J  K  L  Ł  M  N  O  P  R  S  Ś  T  U  W  V  Z  Ź  Ż 
wydanie z wybranego dnia | najczęściej czytane | najlepiej oceniane | zmień rozmiar czcionki | terminy i wydarzenia | kanał RSS
 


17 maja 2017 r.

PKB mocno w górę

W I kwartale br. produkt krajowy brutto (PKB) Polski zwiększył się realnie o 4 proc. rok do roku – wynika ze wstępnych szacunków Głównego Urzędu Statystycznego. Jak oceniają eksperci, pozytywne odbicie dynamiki to przede wszystkim efekt wychodzenia inwestycji publicznych z zapaści.

Uwaga: artykuł który czytasz ma ponad 3 miesiące.

R E K L A M A

– Szybsze roczne tempo wzrostu gospodarczego zawdzięczamy wychodzącym z poważnej zapaści inwestycjom publicznym, ale również świetnemu kwartalnemu wzrostowi PKB w IV kw. 2016 r. oraz niskiej bazie z I kw. 2016 r. – mówi ekspert Pracodawców RP, Łukasz Kozłowski.

Dobry odczyt PKB był poprzedzony pozytywnymi danymi dotyczącymi m.in. sprzedaży detalicznej oraz produkcji przemysłowej. Nowe dane GUS są na razie szacunkowe i brakuje informacji nt. poszczególnych składowych wzrostu. Eksperci twierdzą, że można się jednak spodziewać znacznej poprawy wyników odnoszących się do nakładów na środki trwałe, które dotychczas wpływały na obniżenie dynamiki wzrostu.

Jak ocenia Kozłowski, decydujący wpływ na poprawę skali wzrostu polskiego PKB miały w I kw. 2017 r. rosnące inwestycje sektora publicznego, co jest związane głównie z uruchomieniem środków europejskich. Jednocześnie poprawie uległa najprawdopodobniej także konsumpcja.

– Pozytywne tendencje w polskiej gospodarce prawdopodobnie utrzymają się w kolejnych kwartałach. Sprzyjać temu będzie dalszy wzrost spożycia oraz inwestycji, jak również korzystny klimat koniunktury gospodarczej panujący u najważniejszych partnerów handlowych Polski – dodaje ekspert Pracodawców RP.

mpCopyright © TaxNet Sp. z o.o. w Tychach