Wtorek, 20 II 2018 r.
Nr 33/2018 (2372)
indeks alfabetyczny |
A  B  C  D  E  F  G  H  I  J  K  L  Ł  M  N  O  P  R  S  Ś  T  U  W  V  Z  Ź  Ż 
wydanie z wybranego dnia | najczęściej czytane | najlepiej oceniane | zmień rozmiar czcionki | terminy i wydarzenia | kanał RSS
 


10 lutego 2014 r.

Podatki 2014: Zmiany w VAT od 1 kwietnia

W piątek Sejm uchwalił nowelizację ustawy o VAT, która ureguluje zasady odliczania i rozliczania podatku w przypadku nabycia tzw. aut z kratką oraz innych kosztów związanych z eksploatacją takich pojazdów. Nowe przepisy wejdą w życie już 1 kwietnia.

Uwaga: artykuł który czytasz ma ponad 3 miesiące.

R E K L A M A

Rządowa ustawa dotyczy samochodów osobowych oraz innych pojazdów o masie całkowitej do 3,5 tony. Uregulowane zostały w niej kwestie odnoszące się do pojazdów wykorzystywanych jednocześnie do celów prywatnych i celów związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej, a także tych, z których korzysta się jedynie do celów działalności.

„W przypadku pojazdów wykorzystywanych do celów mieszanych, zasadą będzie możliwość odliczenia, bez ograniczenia kwotowego, 50 proc. podatku naliczonego od wszystkich wydatków – zarówno z tytułu zakupu pojazdu, jak i paliwa oraz innych kosztów eksploatacyjnych” – tłumaczy projektodawca.

Jak już wcześniej zapowiadano, pełne odliczenie VAT przysługiwać ma wyłącznie wtedy, gdy pojazd wykorzystuje się tylko do działalności gospodarczej. Aby móc w pełni odliczyć podatek, trzeba będzie prowadzić jednak ewidencję przebiegu pojazdu, którą kontrolować mają z kolei urzędy skarbowe.

W porównaniu do pierwszej wersji projektu ustawa została częściowo zmodyfikowana. Wprowadzone poprawki przewidują np. umożliwienie prowadzenia ewidencji przebiegu pojazdu w formie elektronicznej.

Podatnicy, którzy będą zgłaszać skarbówce zmianę sposobu wykorzystania danego pojazdu, będą mogli dokonać tego najpóźniej dzień przed zmianą (obecnie musi to być co najmniej 7 dni przed).

Zmieniono również datę wejścia w życie ustawy. Pierwotnie miało to być 2 tygodnie po ogłoszeniu w Dzienniku Ustaw. Ostatecznie jednak będzie to 1 kwiecień.

Wprowadzenie zmian przewiduje ustawa o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw.

Ustawa wejdzie w życie 1 kwietnia 2014 r. Odliczenie podatku od paliwa możliwe będzie dopiero od 1 lipca 2015 r.

mpCopyright © TaxNet Sp. z o.o. w Tychach