Piątek, 16 II 2018 r.
Nr 31/2018 (2370)
indeks alfabetyczny |
A  B  C  D  E  F  G  H  I  J  K  L  Ł  M  N  O  P  R  S  Ś  T  U  W  V  Z  Ź  Ż 
wydanie z wybranego dnia | najczęściej czytane | najlepiej oceniane | zmień rozmiar czcionki | terminy i wydarzenia | kanał RSS
 


11 stycznia 2017 r.

Podatki 2017: Biznes pozytywnie o nowej uldze inwestycyjnej

Plan wprowadzenia nowej ulgi podatkowej, która ma umożliwić firmom jednorazowe zaliczenie do kosztów uzyskania przychodów wydatków na zakup maszyn i urządzeń, to dobry pomysł – oceniają eksperci Konfederacji Lewiatan. Ulga ma dotyczyć zakupów o wartości od 10 do 100 tys. zł w skali roku.

Uwaga: artykuł który czytasz ma ponad 3 miesiące.

R E K L A M A

– To jest dobra informacja i potrzebna zmiana. Od dawna wskazujemy, że obowiązujący od kilkunastu lat limit 3,5 tys. zł, do którego przedsiębiorca może zaliczyć wydatek bezpośrednio do kosztów, jest za niski i nie przystaje do realiów gospodarczych – ogranicza płynność finansową i potencjał inwestycyjny firm – komentuje ekspert Konfederacji Lewiatan, Przemysław Pruszyński.

Zgodnie z projektem przedstawionym w poniedziałek, z nowej ulgi skorzystać mają przedsiębiorcy, którzy w danym roku podatkowym kupią maszyny lub urządzenia (z grup 3-6 i 8 Klasyfikacji Środków Trwałych) za kwotę w wysokości co najmniej 10 tys. zł. Wtedy możliwy będzie jednorazowy odpis amortyzacyjny na poziomie do 100 tys. zł w skali roku.

Z odliczenia korzystać będą mogły wszystkie przedsiębiorstwa, niezależnie od wielkości. Co istotne, preferencja nie zostanie objęta przepisami ws. pomocy de minimis. W efekcie z ulgi skorzystają również firmy, które w poprzednich latach korzystały np. z unijnego dofinansowania.

– Cieszymy się, że preferencja skierowana będzie do wszystkich przedsiębiorców, tym bardziej, że mali podatnicy, o przychodach do 1,2 mln euro, już dzisiaj mogą skorzystać z jednorazowej amortyzacji do kwoty 50 tys. euro rocznie. Odliczenie to stanowi dla nich pomoc de minimis, której wysokość nie może przekroczyć w ciągu trzech lat 200 tys. euro – dodaje Pruszyński.

Wprowadzenie zmian przewiduje projekt ustawy (z 3 stycznia 2017 r.) o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Nowelizacja wejdzie w życie po 14 dniach od ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.

Z projektem można się zapoznać tutaj.

mpCopyright © TaxNet Sp. z o.o. w Tychach