Piątek, 19 I 2018 r.
Nr 14/2018 (2353)
indeks alfabetyczny |
A  B  C  D  E  F  G  H  I  J  K  L  Ł  M  N  O  P  R  S  Ś  T  U  W  V  Z  Ź  Ż 
wydanie z wybranego dnia | najczęściej czytane | najlepiej oceniane | zmień rozmiar czcionki | terminy i wydarzenia | kanał RSS
 


7 września 2017 r.

Podatki 2017: Innowacje potrzebują nowych impulsów podatkowych

Polska potrzebuje jednolitej strategii wspierania innowacyjności oraz uproszczenia prawa gospodarczego i podatkowego – wynika z nowego raportu pn. „Polska innowacyjna”, przygotowanego przez Warsaw Enterprise Institute. Autorzy publikacji apelują także m.in. o stworzenie systemu impulsów (zachęt) podatkowych.

Uwaga: artykuł który czytasz ma ponad 3 miesiące.

R E K L A M A

W nowym raporcie, który został przedstawiony podczas XXVII Forum Ekonomicznego w Krynicy, przedstawiono m.in. pakiet propozycji mających poprawić wskaźniki innowacyjności Polski.

Obecnie w większości rankingów Polska pod względem innowacyjności plasuje się poniżej średniej unijnej. Zdaniem ekspertów WEI, sytuację mogłaby poprawić jednolita strategia wspierania innowacyjności, zakładająca upraszczanie przepisów, gruntowną reformę szkolnictwa, rozwój szerokopasmowego internetu oraz stworzenie systemu impulsów podatkowych.

„Największą bolączką polskich przedsiębiorców od lat pozostaje jakość i pewność prawa podatkowego. Przepisy są skomplikowane i trudne do interpretacji, a dodatkowo zmieniają się tak często, że zaplanowanie skutków podatkowych większych przedsięwzięć, rozpisanych na lata, staje się wręcz niemożliwe. Ma to swój oczywisty związek z innowacyjnością, ponieważ rozliczanie wydatków na badania i rozwój również ma swoje znaczenie podatkowe” – czytamy w raporcie.

Eksperci WEI na liście szczegółowych propozycji umieścili m.in. stworzenie systemu zachęt podatkowych, które miałyby sprzyjać zwiększaniu nakładów na badania i rozwój (B+R). Jak wskazują w raporcie, z kolei uproszczenie prawa gospodarczego i podatkowego sprzyjałoby prowadzeniu działalności innowacyjnej. Autorzy publikacji pozytywnie odnieśli się również do pomysłu utworzenia formuły prostej spółki akcyjnej, która byłaby dedykowana głównie startupom.

mpCopyright © TaxNet Sp. z o.o. w Tychach