Wtorek, 20 II 2018 r.
Nr 33/2018 (2372)
indeks alfabetyczny |
A  B  C  D  E  F  G  H  I  J  K  L  Ł  M  N  O  P  R  S  Ś  T  U  W  V  Z  Ź  Ż 
wydanie z wybranego dnia | najczęściej czytane | najlepiej oceniane | zmień rozmiar czcionki | terminy i wydarzenia | kanał RSS
 


20 kwietnia 2017 r.

Podatki 2017: KAS nie zmieniła mentalności urzędników?

Krajowa Administracja Skarbowa funkcjonuje od 1 marca br. Zmiany systemowe miały m.in. poprawić poziom obsługi podatników. Jak oceniają eksperci Pracodawców RP, do tej pory nic nie wskazuje jednak na to, że zmianie mogła ulec mentalność i podejście urzędników.

Uwaga: artykuł który czytasz ma ponad 3 miesiące.

R E K L A M A

Zmiana podejścia pracowników KAS miała być jednym z głównych skutków wprowadzenia nowej struktury. Zdaniem Pracodawców RP, podatnicy nadal mają poczucie, że sprawy prowadzone są w pewnym oderwaniu od faktów oraz z pominięciem dowodów, które potwierdzają uczciwe prowadzenie działalności.

„Przedsiębiorcom nadal stawiane są zarzuty bez przedstawienia żadnych wiarygodnych dowodów – od braku dochowania należytej staranności w kontaktach handlowych nawet do świadomego udziału w zorganizowanych grupach przestępczych” – czytamy w komunikacie organizacji.

Eksperci Pracodawców RP zaznaczają, że tego rodzaju przykłady dotyczą m.in. przedsiębiorstw z sektora paliwowego i spożywczego. To w ich przypadku szczególnie często podnoszone są zarzuty braku odpowiedniej staranności przy weryfikacji dostawców towaru. Jak wskazuje organizacja, w wielu sytuacjach kontrolujący w ogóle jednak nie pytają o weryfikację.

„W świadomości kadr administracji skarbowej nadal dominuje pogląd, że najważniejsze są wyniki i statystyka. Z takim podejściem nie da się jednak zbudować silnej i stabilnej gospodarki” – wskazują Pracodawcy RP.

Organizacja proponuje rozważenie wprowadzenia mechanizmu nadzorowania postępowań, które prowadzone są względem kluczowych dla gospodarki firm.

mpCopyright © TaxNet Sp. z o.o. w Tychach