Wtorek, 20 II 2018 r.
Nr 33/2018 (2372)
indeks alfabetyczny |
A  B  C  D  E  F  G  H  I  J  K  L  Ł  M  N  O  P  R  S  Ś  T  U  W  V  Z  Ź  Ż 
wydanie z wybranego dnia | najczęściej czytane | najlepiej oceniane | zmień rozmiar czcionki | terminy i wydarzenia | kanał RSS
 


13 listopada 2017 r.

Podatki 2017: Kontrowersyjne interpretacje ws. kosztów i wydatków na mieszkanie

Urzędy skarbowe stosują coraz bardziej rygorystyczne interpretacje ws. zaliczania przez przedsiębiorców do kosztów uzyskania przychodów kosztów wynikających z eksploatacji mieszkania będącego równocześnie siedzibą firmy – alarmują eksperci Związku Przedsiębiorców i Pracodawców.

Uwaga: artykuł który czytasz ma ponad 3 miesiące.

R E K L A M A

Jak wskazuje ZPP, obecnie z możliwości zaliczania kosztów ponoszonych na eksploatację mieszkania, które jest jednocześnie siedzibą firmy, korzystać może nawet ok. miliona przedsiębiorców. Dotychczasowe interpretacje urzędów były raczej przychylne podatnikom, ale w ostatnim czasie zaczęły pojawiać się interpretacje idące w przeciwnym kierunku.

Uznaje się, że koszty poniesione w związku z eksploatacją mieszkania stanowiącego siedzibę firmy mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów w części, w której przypadają na rzeczywiście prowadzoną działalność. Wątpliwości budzą jednak metody ustalania tego, jaka część tych kosztów przypada na działalność.

„Według bardziej przychylnej podatnikom – i w naszym przekonaniu prawidłowej – wersji, koszty można rozdzielić, ustalając stosunek powierzchni przeznaczonej do prowadzenia działalności gospodarczej, do powierzchni całego lokalu. Według wariantu bardziej rygorystycznego i zdecydowanie niekorzystnego dla przedsiębiorców – żeby zaliczenie kosztów eksploatacji mieszkania w koszty uzyskania przychodu mogło być w ogóle możliwe, do prowadzenia działalności gospodarczej musi być w mieszkaniu wydzielone odrębne pomieszczenie” – tłumaczą eksperci ZPP.

Jak twierdzi organizacja, rygorystyczne podejście organów podatkowych prowadzi w konsekwencji do pozbawienia dużej części najmniejszych przedsiębiorców możliwości zaliczania kosztów eksploatacji mieszkania będącego siedzibą firmy.

„Apelujemy o powstrzymanie się od tego rodzaju działań i utrwalenie przychylniejszej podatnikom wersji interpretacyjnej, zgodnie z którą wydatki ponoszone na eksploatację mieszkania, mogą być kosztami uzyskania przychodów w stosunku odpowiadającym stosunkowi powierzchni przeznaczonej na prowadzenie działalności gospodarczej do całkowitej powierzchni lokalu” – czytamy w komunikacie ZPP.

mpCopyright © TaxNet Sp. z o.o. w Tychach