Piątek, 23 II 2018 r.
Nr 36/2018 (2375)
indeks alfabetyczny |
A  B  C  D  E  F  G  H  I  J  K  L  Ł  M  N  O  P  R  S  Ś  T  U  W  V  Z  Ź  Ż 
wydanie z wybranego dnia | najczęściej czytane | najlepiej oceniane | zmień rozmiar czcionki | terminy i wydarzenia | kanał RSS
 


10 stycznia 2017 r.

Podatki 2017: Nowa ulga inwestycyjna

Przedsiębiorcy, którzy w danym roku kupią maszyny lub urządzenia za kwotę co najmniej 10 tys. zł, będą mogli dokonać jednorazowych odpisów amortyzacyjnych na poziomie do 100 tys. zł rocznie – wynika z projektu nowelizacji ustaw o PIT i CIT, który przedstawił w poniedziałek resort rozwoju. Rząd szacuje, że z ulgi skorzysta ponad 150 tys. firm, a pojedynczy przedsiębiorca zaoszczędzi realnie do 17,7 tys. zł.

Uwaga: artykuł który czytasz ma ponad 3 miesiące.

R E K L A M A

Zgodnie z projektem, nowa ulga przysługiwać ma przedsiębiorcom, którzy w danym roku podatkowym zakupią maszyny albo urządzenia za kwotę minimum 10 tys. zł. Dotyczyć ma to maszyn i urządzeń z grup 3-6 i 8 Klasyfikacji Środków Trwałych. W takich przypadkach można będzie dokonać jednorazowego odpisu amortyzacyjnego w wysokości do 100 tys. zł w skali roku.

Resort rozwoju przewiduje też wprowadzenie możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wpłat na poczet nabycia środków trwałych, które dostarczone zostaną w następnych latach. Co ważne, nowa ulga nie będzie objęta regulacjami dotyczącymi pomocy de minimis, czyli skorzystają z niej również ci przedsiębiorcy, którzy w ostatnich latach korzystali np. z dofinansowania unijnego.

„Możliwość wykorzystania mechanizmu jednorazowej amortyzacji zachęci do dokonywania wydatków na nowe maszyny i urządzenia, które poprawią konkurencyjność przedsiębiorstw i zapewnią lepiej płatne miejsca pracy. Instrument będzie stanowił zachętę zarówno dla już funkcjonujących firm, jak i dla osób planujących założenie działalności gospodarczej” – czytamy w uzasadnieniu projektu.

Szacuje się, że wprowadzenie nowej preferencji będzie skutkować spadkiem wpływów budżetowych państwa o ok. 64-88 mln zł w skali roku.

Nowe regulacje mają mieć zastosowanie do środków trwałych nabytych od 1 stycznia 2017 r. oraz dokonanych od tego dnia wpłat na poczet nabycia tych środków.

Wprowadzenie zmian przewiduje projekt ustawy (z 3 stycznia 2017 r.) o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Nowelizacja wejdzie w życie po 14 dniach od ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.

Z projektem można się zapoznać tutaj.

mpCopyright © TaxNet Sp. z o.o. w Tychach