Piątek, 16 II 2018 r.
Nr 31/2018 (2370)
indeks alfabetyczny |
A  B  C  D  E  F  G  H  I  J  K  L  Ł  M  N  O  P  R  S  Ś  T  U  W  V  Z  Ź  Ż 
wydanie z wybranego dnia | najczęściej czytane | najlepiej oceniane | zmień rozmiar czcionki | terminy i wydarzenia | kanał RSS
 


15 marca 2017 r.

Podatki 2017: Nowe wzory formularzy PIT

We wtorek weszło w życie rozporządzenie, które zmienia wzory zeznań podatkowych PIT-36 i PIT-36L, a także informacji PIT-BR. Poszczególne wzory dostosowano do zmian w prawie odnoszących się do ulgi na działalność badawczo-rozwojową (B+R). Nowe wzory będą mieć zastosowanie do dochodów osiągniętych od 1 stycznia 2017 r.

Uwaga: artykuł który czytasz ma ponad 3 miesiące.

R E K L A M A

Rozporządzenie ws. wzorów PIT dostosowano do zmian w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych (PIT), które zaczęły obowiązywać od 1 stycznia br. i dotyczą zasad korzystania z ulgi B+R.

W efekcie rozszerzeniu uległa lista kosztów kwalifikowanych o koszty odnoszące się do uzyskania i utrzymania patentu – zmiana ta dotyczy mikro, małych i średnich przedsiębiorstw. Nowelizacja podwyższyła również kwotę maksymalnego odliczenia od podstawy obliczenia podatku kosztów kwalifikowanych. W przypadku kosztów osobowych jest to wzrost z 30 do 50 proc. (dla wszystkich podatników). W odniesieniu do pozostałych kosztów kwalifikowanych limit wzrósł z 20 do 50 proc. (dla sektora MSP) oraz z 10 do 30 proc. (dla pozostałych podatników).

Jedną z nowości jest też możliwość wystąpienia przez nowo powstające firmy o zwrot gotówkowy niewykorzystanego w danym roku odliczenia.

Nowe wzory uwzględniają modyfikację przepisów ustawy o podatku PIT i będą mieć zastosowanie do dochodów (przychodów) osiągniętych od 1 stycznia 2017 r.

Zmiany wprowadza rozporządzenie Ministra Rozwoju i Finansów z 13 marca 2017 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie określenia wzorów rocznego obliczenia podatku oraz zeznań podatkowych obowiązujących w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych (Dz. U. z 2017 r., poz. 536).

Rozporządzenie weszło w życie 14 marca 2017 r.

Z rozporządzeniem można się zapoznać tutaj.

mpCopyright © TaxNet Sp. z o.o. w Tychach