Wtorek, 20 II 2018 r.
Nr 33/2018 (2372)
indeks alfabetyczny |
A  B  C  D  E  F  G  H  I  J  K  L  Ł  M  N  O  P  R  S  Ś  T  U  W  V  Z  Ź  Ż 
wydanie z wybranego dnia | najczęściej czytane | najlepiej oceniane | zmień rozmiar czcionki | terminy i wydarzenia | kanał RSS
 


18 maja 2017 r.

Podatki 2017: Ponad 90 proc. przedsiębiorców za uproszczeniem systemu

Zdecydowana większość polskich przedsiębiorców jest za uproszczeniem systemu podatkowego, który uważa się za zbyt skomplikowany – wynika z nowego badania przygotowanego na zlecenie Związku Przedsiębiorców i Pracodawców.

Uwaga: artykuł który czytasz ma ponad 3 miesiące.

R E K L A M A

Jak pokazuje badanie, obecnie aż 92 proc. przedsiębiorców popiera pomysł upraszczania systemu podatkowego. Aktualnie obowiązujące regulacje uznawane są za nieprzyjazne, niezrozumiałe oraz skomplikowane.

Niemal połowa ankietowanych (41 proc. wskazań) opowiada się za wprowadzeniem liniowego systemu podatkowego, a podatek progresywny popiera mniejsza część badanych (17 proc. wskazań). W pierwszym przypadku dominują firmy usługowe, a w drugiej grupie stosunkowo najwięcej jest firm z sektora produkcyjnego.

Przedsiębiorców pytano również o ocenę propozycji nowych rozwiązań podatkowych. Większość ankietowanych (niemal 90 proc.) pozytywnie ocenia pomysł wprowadzenia systemu opartego na podatku wyliczanym jako procent od sprzedaży. Co ciekawe, równie dużym poparciem cieszy się idea wdrożenia stałego podatku od funduszu płac.

– Badanie przedsiębiorców dopełniło nam obraz postrzegania obecnego systemu podatkowego, który zarówno przez ogół Polaków, jak i osoby prowadzące działalność w sektorze MSP jest oceniany zdecydowanie negatywnie jako zbyt skomplikowany i nieprzyjazny. Wydaje się, że nowy system oparty o procent od sprzedaży firm byłby w opinii zarówno przedsiębiorców, jak i ogółu Polaków, zdecydowanie lepszy od dotychczasowych rozwiązań – komentuje prezes ZPP, Cezary Kaźmierczak.

Badanie „Przedsiębiorcy o podatkach” zostało przeprowadzone przez firmę Maison&Partners na przełomie marca i kwietnia br. Wzięło w nim udział 464 przedsiębiorców.

mpCopyright © TaxNet Sp. z o.o. w Tychach